Hlavní navigace

Seznam řeší jak předejít výpadkům

20. 7. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Portál Seznam v posledních týdnech postihlo několik výpadků (naposledy tuto středu). Ivo Lukačovič na svém blogu objasňuje, co Seznam hodlá dělat, aby se podobná situace už neopakovala: Přijali jsme sadu opatření, abychom problémům z disky předcházeli. Začínáme evidovat jejich stáří a sérii a ty staré chceme začít preventivně vyřazovat sami, pokud zjistíme, že mezi kolapsem disků a jejich stářím je skutečně přímá úměra. Požádali jsme také TTC o zvýšení chladícího výkonu, protože postižený Ebox…

Portál Seznam v posledních týdnech postihlo několik výpadků (naposledy tuto středu). Ivo Lukačovič na svém blogu objasňuje, co Seznam hodlá dělat, aby se podobná situace už neopakovala: Přijali jsme sadu opatření, abychom problémům z disky předcházeli. Začínáme evidovat jejich stáří a sérii a ty staré chceme začít preventivně vyřazovat sami, pokud zjistíme, že mezi kolapsem disků a jejich stářím je skutečně přímá úměra. Požádali jsme také TTC o zvýšení chladícího výkonu, protože postižený Ebox je až na konci chladícího cyklu a teplota u něj byla o 15C vyšší než u ostatních Eboxů. Tím nejdůležitějším je však zvýšení redundance z N+1 na N+2. V současné době má systém tři disky a ke ztrátě dojde při kolapsu dvou z nich. U redundance N+2 má systém 4 disky a ke ztrátě dat dojte pouze pokud zkolabují všechny tři disky najednou. Něco takového si však nedovedu představit.. Celý proces zvýšení redundance by měl být podle šéfa Seznamu Iva Lukačoviče hotový do tří týdnů, ale neobejde se bez výpadků, na které však budou uživatelé předem upozorněni.

Seznam však nemyslí jen na problémy s disky, ale i na případ požáru nebo dalšího výpadku elektrického proudu a proto hodlá vybudovat ještě druhou serverovnu v jiné lokalitě. Takovéto řešení nemá žádný z českých portálů. Chtěl bych se pochlubit se, že Seznam bude první kdo něco takového bude mít. Geograficky oddělenou serverovnu plánujeme již od počátku roku a rozhodovali jsme se mezi postavením vlastního objektu, či pronájmem. Nyní již rozhodnutí padlo a vše je již ve stádiu příprav k realizaci. Výpadek elektřiny v TTC a problémy s disky však celou věc urychlil. Díky oddělené serverovně můžeme přistoupit k definitivnímu kroku, který by měl do budoucnosti vyřešit jakékoliv problémy se stabilitou. V záložní lokalitě bude umístěná přesná kopie celého Emailu, se všemi daty i schránkami. Pokud dojde k jakémukoliv problému v jedné serverovně, začnou uživatelé pracovat s kopií Emailu aniž by něco takového zaznamenali. Kopie Emailu se synchronizuje automaticky, takže obsahuje vždy čerstvá a aktuální data, vysvětluje Ivo Lukačovič. Pro e-maily by druhá serverovna měla být připravena na přelomu roku, nicméně Seznam musí počítat s dvojnásobnými náklady na infrastrukturu, což by podle zakladatele Seznamu mělo představovat o 80 až 100 milionů korun ročně navíc. (ILBlog – Ivo Lukačovič)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.