Hlavní navigace

Síť pro dlužníky a věřitele?

9. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Když už mohou existovat portály, které seznamují prodávající s nakupujícími v oblasti nemovitostí, proč by nebyla úspěšná i podobná zprostředkovatelská služba určená pro běžné smrtelníky, kteří mají málo nebo naopak hodně peněz? Zahraniční zkušenosti jsou dobré, u nás zatím nic...
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

V Lidových novinách vyšel ve čtvrtek 7. ledna velmi zajímavý článek, pojednávající o internetových portálech, na kterých se kontaktují věřitelé a dlužníci, tedy ti, kteří mají volné peníze a naopak ti, kterým by se hodila nějaká ta výhodná půjčka. Autor vystihl problematiku velmi přesně – ten, kdo má peníze, je dá do banky na dvouprocentní úrok. Někdo jiný si pak od banky půjčí, na úrok dvanáctiprocentní. Ano, banka se živí právě na tom nezanedbatelném rozdílu a mnoho lidí určitě napadlo, zda není lepší banku obejít a půjčit si u toho, kdo peníze má a chce vydělat víc, než kdyby je svěřil oné vyděračské instituci.

Na Internetu existují portály, které seznamují obě strany (ty, co si chtějí půjčit a ty, kteří půjčují) a vynechávají tak mnohdy zbytečnou banku. Jde v podstatě o aukční servery a i když je potřeba zaplatit poplatek, je často celá transakce nakonec stejně výhodnější než přes banku, a to pro obě zmíněné strany. Ve světě to funguje skvěle, u nás žádný podobný projekt neexistuje. Jsme Češi a podle toho by to asi dopadlo. Předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků prohlásil, že by se takovému portálu u nás asi nedařilo, že by prý nejdříve museli být vyloučeni všichni tuneláři. A kdo by na ten portál potom chodil, reagoval by jistě cynik.

Existují zprostředkovatelské servery pro oblast nemovitostí či aut, tak proč ne peníze? Přitom britský portál Zopa funguje už od roku 2005 a daří se mu. Označuje se za „social finance company“ a opravdu jde o sociální síť, sdružující uživatele, které zajímají peníze. Přesněji řečeno ty uživatele, kteří jich mají dost nebo naopak málo. Oblast privátních půjček se prý ve světě rozvíjí už pěkně dlouho a pochopitelně vůbec nesouvisí s technologickým rozvojem a příchodem počítačů a Internetu. U nás takováto tradice není a tím pádem tu asi nikomu nechybí portály, které by soukromé půjčování peněz přes Internet umožnily.

cif-tip-téma-foto

Portál neručí za své uživatele, tedy je z obliga, když nikdo nechce dostát svým závazkům. Ale uživatelé samotní jsou prověřovaní a neměli by být zapsaní v registrech dlužníků. Smluvní vztah je mezi dlužníkem a věřitelem, provozovatel služby „pouze“ inkasuje provizi. Dost zajímavá je i možnost (na některých portálech dokonce povinnost) pro věřitele rozpůjčovat své peníze více dlužníkům. Nejenom, že sníží svoje riziko, ale také se stane součástí sdílení peněz (na Internetu se přece sdílí téměř všechno, že?).

Jelikož systémy fungují na aukčním principu a nabídky se mohou lišit, vzniká prostor pro spekulace a hru. Jak si půjčit nebo někomu půjčit co nejvýhodněji, s největším ziskem? Určitě se najdou i tací, kteří mají rozjeto několik „kšeftíků“ v roli věřitele i dlužníka. Chytil by se podobný portál i u nás? Byl by provozovatel schopný zabránit, aby jej neovládli podvodníci? A našli by se vůbec nějací uživatelé?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.