Hlavní navigace

Sky TV plánuje spustit vysílání HDTV na jaře 2006, v létě s ním začne také ITV

23. 11. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 11. 2005

Britská placená satelitní platforma Sky TV mění svoje plány a chce spustit vysílání ve vysokém rozlišení HDTV ne v roce 2008, ale už ve velmi blízké budoucnosti, pravděpodobně na jaře příštího roku. Rozhodnutí společnosti zveřejnil server HDTV a citoval přitom Briana Sullivana, jejího ředitele pro služby a zákaznické produkty. Sky TV je součástí impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Sullivan uvedl, že důvodem rychlejšího přechodu na HDTV je neustále se zvyšující dostupnost velkých plochých televizorů a videokamer schopných natáčet ve vysokém rozlišení. Sky TV měla obavy z nedostatečně velkého datového toku pro své programy – rozvoj kompresního formátu MPEG-4 je ale rozptýlil. Cena služby ještě zveřejněna nebyla, Sullivan se vyjádřil pouze tak, že by měla být dostupná širokému publiku už od data svého spuštění, diváci budou mít přitom k dispozici více než jeden programový balíček. Uživatelé dostanou zařízení s pevným diskem o kapacitě zhruba 300 GB, které bude mít i ethernetovou přípojku pro pozdější využití.

MM_SS3

Sky TV chce do vysokého rozlišení převést svoje sportovní a filmové programy, na stanicích Sky One a Artsworld zůstanou ale nejspíš některé pořady v dosud používaném formátu. Sullivan uvedl, že se na satelitní platformě objeví při spuštění vysílání HDTV také dva nové programy od externích dodavatelů. Společnost by ráda spolupracovala s ITV a BBC při přenášení Mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 a chtěla by svým konkurentům nabídnout prostředky pro bezplatnou satelitní distribuci vysílání.

Komerční televize ITV nabídne v Británii svým divákům vysílání ve vysokém rozlišení také od příštího roku, jejími prvními HDTV pořady by měly být přenosy z fotbalového mistrovství světa v Německu. Server Satkurier.pl uvádí, že nový formát vysílání ITV vyzkouší na bezplatné digitální platformě Freeview, kterou spoluvytváří. Sportovní přenosy by měly v přechodu na vysílání HDTV následovat pořady hlavního programu komerční televize i jejích tématických kanálů. Internetový zpravodaj připomíná, že stranou od nového formátu není ani veřejnoprávní BBC, jež má pro příští rok rovněž svoje plány s vysíláním ve vysokém rozlišení.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.