Hlavní navigace

Skylinku na Slovensku hrozí konec, není registrovaný u vysílací rady

14. 7. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
14. 7. 2010

Největší satelitní službě na Slovensku, Skylinku, hrozí, že bude muset ukončit vysílání nebo dostane vysokou pokutu od tamní Rady pro vysílání a retransmisi. Rada totiž zjistila, že Skylink vysílá bez registrace pro převzaté televizní vysílání, takže fakticky porušuje zákon. Slovenskému deníku Pravda to řekl ředitel kanceláře Rady Ľuboš Kukliš. Radní se proto obrátili na provozovatele Skylinku, společnost Towercom, aby se k situaci vyjádřila a zjednala nápravu.

K TÉMATU: Pokračuje boj za vyřazení Primy ze slovenských kabelovek

Rada rozhodla, že Towercom, provozující Skylink, musí být zaregistrovaný. Společnost však dosud žádnou žádost nepodala, proto jsme ji podle zákona upozornili na porušování předpisů, konstatoval Kukliš. Towercom je dominantním provozovatelem pozemních televizních a rozhlasových vysílačů na Slovensku a je tedy v obdobném postavení jako České RadiokomunikaceČeské republice. Navíc ale provozuje i největší satelitní službu v zemi a získal licenci pro provozování tří prvních celoplošných multiplexů pro DVB-T.

Počkáme si na písemné vyjádření Rady a podle toho zvážíme další postup, řekl Pravdě mluvčí Towercomu Michal Šuran. Zda je má satelitní Skylink registrovat u slovenské vysílací rady, se přeli odborníci již několik let. Podnět k prošetření stávajícího stavu dostala Rada již před několika týdny. V České republice, kde Skylink oficiálně provozuje společnost TradeTec, je služba řádně registrovaná u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

MM socky3

Na Slovensku se Skylink před lety dotazoval tamní Rady, zda registraci potřebuje, ale tehdejší radní mu sdělili, že nikoli. Skylink totiž nabízel pouze programy, které bylo možné naladit na Slovensku i pozemní cestou na klasickou anténu. Od té doby se situace změnila a Towercom přes Skylink nabízí televizní vysílání, které je přenášené na Slovensko ze zahraničí. Musí mít tedy povolení, konstatuje ředitel kanceláře slovenské vysílací rady.

Registrace je pro Skylink problematická hned ze dvou důvodů. Registrovaní poskytovatelé převzatého televizního vysílání totiž musí na Slovensku odvádět poplatky do Audiovizuálního fondu a při zařazovaní převzatých programů ze zahraničí musí Radě dokladovat písemný souhlas dané televize s jejím vysíláním v rámci programové nabídky registrovaného provozovatele. A to by mohl být pro Skylink největší problém.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.