Hlavní navigace

Skype už jen bez Facebooku, nový souboj komunikátorů nabírá obrátky

28. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Skype už nenabízí funkce sociální sítě Facebook a komunikaci přes Facebook Chat. Byl odříznut stejně jako další aplikace a služby třetích stran.

Boom, kterým nyní prochází Facebook Messenger, už má přímé důsledky pro konkurenční Skype, jehož desktopový klient přichází o některé funkce. Nyní už nepodporuje Facebook Chat, takže komunikovat lze staronově jen v rámci sítě služby Skype (pomineme-li placené volání a textové zprávy na běžná telefonní čísla).

Z obrazovky Skype Home už nelze sledovat dění a publikovat příspěvky na sociální síti Facebook. Přihlášení ke službě Skype přes účet z Facebooku je sice dále možné, ale po 21. dubnu 2015 je k tomu nutné aktualizovat Skype na nejnovější dostupnou verzi, protože se změnil přihlašovací systém.

Skype se zmíněných funkcí nezbavuje dobrovolně. Facebook ho odřízl stejně jako mnohé další aplikace třetích stran zřejmě proto, aby podpořil zájem o vlastní komunikátor Facebook Messenger. Skype se snaží o zmírnění škod alespoň tím způsobem, že uživatelům radí, jak vyhledat přátele z Facebooku mezi uživateli Skypu.

Nynější změny postihují Skype for Windows a Skype for Mac (OS X), tedy tradiční klienty pro desktop. Napříč dalšími platformami a zařízeními spojení mezi službami nebylo až natolik těsné, že by Skype například umožňoval komunikaci přes Facebook Chat. Platí to rovněž o dotykové aplikaci pro Windows 8 a vyšší.

Microsoft a Facebook: ze spojenců rivalové

Není to dlouho, co se zdálo, že Microsoft a Facebook budou porůznu spojovat síly v boji proti společnému nepříteli, kterým je nesporně Google. Skype a Facebook spolupracovaly ještě před tím, než Skype koupila společnost Microsoft za 8,5 miliardy dolarů. Microsoft je zároveň jedním z minoritních akcionářů Facebooku. 

CIF23

Dění z poslední doby ale ukazuje, že Microsoft a Facebook si budou též ostře konkurovat. Redmondští nemají žádné úlevy při omezování podpory služeb a aplikací třetích stran, ke kterému Facebook nyní sáhl. Nejde přitom jen o Skype, ale rovněž o Outlook.com, kde byl konec podpory služby Facebook Chat oznámen už dříve.

Microsoft a Facebook si nebudou konkurovat pouze komunikátory. Facebook má jasné ambice prorazit mezi firemní sociální sítě. Microsoft si za stejným účelem za 1,2 miliardy dolarů koupil Yammer, který začlenil do Office 365, kde je od loňska dostupný též pro středně velké firmy a vzdělávací organizace.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).