Hlavní navigace

Slavný RapidShare končí, nepřežil přerod v cloudové úložiště

11. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Svého času patřil k nejznámějším webům světa a nejpoužívanějším úložištím legálního i pirátského obsahu. Po třinácti letech ale definitivně končí.

Jedno z prvních a ještě před několika lety jedno z nejpoužívanějších úložišť ukončí provoz k 31. březnu 2015. Provozovatelé RapidSharu to potvrdili v oznámení na svém webu.

„Všem klientům silně doporučujeme, aby zabezpečili svá data. Po 31. březnu nebudou účty dále dostupné a budou automaticky smazány,“ varují stávající uživatele. Těch ale rozhodně nebude tolik, co v dobách největší slávy serveru. 

RapidShare odstartoval na jaře 2002 a byl jednou z prvních služeb na ukládání a stahování souborů. Byl také jedním z prvních cílů majitelů autorských práv, kteří se u soudů mnohokrát snažili napadnout sdílení pirátských kopií. 

Ve sporech s nimi zaznamenal RapidShare ve svém rodném Německu dílčí vítězství, ale i výrazné prohry. Po úniku alba kapely Metallica tak byl podle německých zákonů nucen předat nahrávacím firmám IP adresy lidí, kteří desku na web nahráli. Server také záhy začal mazat účty uploaderů, byť je samozřejmě otázka, jak moc byl mechanismus účinný.

cif - debata 2

Snad žádné úložiště se přitom nesnažilo najít s majiteli práv udržitelný kompromis tak usilovně jako RapidShare. Došlo to až tak daleko, že server úplně změnil model svého fungování a snažil se přeměnit v klasické cloudové úložiště.

V konkurenci Dropboxu, OneDrivu, Google Drivu a dalších velkých služeb ale evidentně neuspěl. S jeho koncem se tak na konci března uzavře další podstatná kapitola v historii internetu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).