Hlavní navigace

Sledovanost prezidentské debaty na ČT dosáhla 2,7 milionu diváků. Jak se lišila od diskuse na Primě?

26. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ GRAFY – Dva diskusní souboje prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše se podle výzkumné agentury Media Tenor výrazně odlišovaly ve dvou ohledech – v kázni publika a intenzitě moderace.

Zatímco v prvním střetu v pořadu Česko hledá prezidenta na Prima FTV kandidáti většinou svoji promluvu nedokončili, v Prezidentském duelu na ČT 1 a ČT24 domluvili i přes výrazně intenzivnější moderaci převážnou část svých replik. Výkony obou diskutérů byly v obou případech ukázněné, což nelze říci o obecenstvu při debatě na Prima FTV. Rozdíly v obou pořadech shrnula analýza výzkumné společnosti Media Tenor.

PSALI JSME: Prezidentskou debatu na Primě vidělo 2,2 milionu diváků

První přímá konfrontace obou prezidentských kandidátů, která se konala v úterý večer na Prima FTV, byla charakteristická především intenzivním zasahováním publika do promluv obou hostů, a to nejčastěji při proslovech Jiřího Drahoše. Zatímco Miloš Zeman bez přerušení dokončil přibližně polovinu svých proslovů, u Drahoše se tak dělo v 37 procentech případů. Při včerejším duelu na České televizi publikum do debaty téměř nezasahovalo a kandidáti tak zdárně dopověděli dvě třetiny svých replik.

Witovská čtyřikrát aktivnější než Voříšek

Přerušování hostů v diskusi veřejnoprávního média tak nejčastěji obstarávala aktivně moderující Světlana Witowská, která se doptávala a dožadovala zpřesnění vyslovených faktů. Rozdíl v intenzitě a způsobu moderace obou pořadů byl značný. Zatímco Karel Voříšek v pořadu ‚Česko hledá prezidenta‘ nechával diskusi plynout a inklinoval k moderaci ve smyslu předávání slova, Světlana Witowská si vzala slovo více než čtyřikrát častěji, uvedl ředitel Media Tenoru Pavel Herot.

Cloud23


Autor: Media Tenor

V obou pořadech platilo, že hosté spíše dodržovali diskusní kázeň: Ve valné většině respektovali otázky kladené moderátorem či moderátorkou. Pouze v jednotkách případů si hosté skákali do řeči. Jako neukázněné jsou přitom klasifikovány případy, kdy se host dopouští vyhýbavé odpovědi, inklinuje k nežádané seberealizaci nebo přerušuje druhého diskutujícího či moderátora. V diskusích s politiky běžně zaznamenáváme hodnoty nekázně kolem třiceti procent a více, výjimečné rekordní výkony přesahují i 75 procent. Nízké hodnoty v rozsahu od deseti do 21 procent ukazují na respekt k protikandidátovi i k autoritě moderátora či moderátorky, doplňuje Herot.


Autor: Media Tenor

Data vychází z posouzení dílčího parametru kázně hostů, která je jedním z kritérií kvalitativní analýzy diskusních pořadů. Na úrovni projevu aktérů diskuze umožňuje metoda zkoumat jejich kázeň, resp. nekázeň. Tento parametr hodnotí formální kázeň, nakolik hosté vstupují do moderátorových replik, nebo do promluv partnerů diskuze. Je zde zohledněna i obsahová kázeň – tedy to, zda se host drží tématu vzneseného moderátorem.

Pořad Moderátor Počet promluv moderátora Délka pořadu v min. Nekázeň Miloše Zemana Nekázeň Jiřího Drahoše
Prezidentský duel ČT, 25. 1. 2018 Světlana Witowská 166 89 10 % 10 %
Česko hledá prezidenta, Prima FTV, 23. 1. 2018 Karel Voříšek 38 72 21 % 10 %
Česko hledá prezidenta
Jméno host přerušen moderátorem host přerušen obecenstvem host přerušen partnerem bez přerušení
Jiří Drahoš 0,03 0,53 0,06 0,37
Miloš Zeman 0,12 0,28 0,07 0,53
Prezidentský duel ČT
Jméno host přerušen moderátorem host přerušen obecenstvem host přerušen partnerem bez přerušení
Jiří Drahoš 0,30 0,04 0,02 0,65
Miloš Zeman 0,31 0,03 0,05 0,62

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).