Hlavní navigace

Sledujete slovenské televize přes satelit? Brzy o ně přijdete.

6. 4. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Diváky satelitní služby CS Link, kteří kromě českých televizních stanic sledují přes družici Astra 3A také oba programy veřejnoprávní Slovenské televize a komerční stanice Markíza a TV Joj, čeká příští týden nepříjemné překvapení. Provozovatel slovenské satelitní platformy Sky Link (bývalý Slovak Link), v níž tyto programy vysílají, od 15. dubna změní kódovací systém a ukončí platnost dosavadních dekódovacích karet. Tímto krokem odřízne tisíce diváků v České republice.

Příjem slovenských programů je pirátský

V praxi to znamená, že od 15. dubna nebudou moci ti diváci, kteří přijímají slovenské televize přes staré karty Slovak Linku nebo pirátské dekodéry, tyto stanice naladit. Respektive je naladí, ale místo vysílání se jim objeví černá obrazovka a upozornění, že jde o zakódovaný program. Někteří diváci, kteří sledují programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, Prima TV, STV 1, STV 2, TV Markíza a TV JOJ ze satelitu Astra 3A (23,5°E) ani netuší, že přijímají tyto programy nelegálně. Jsou kódované systémem CryptoWorks a pro příjem je nutná originální dekódovací karta, upozornil server Parabola.cz.

O které slovenské programy přijdou diváci satelitní televize v České republice?
STV1 perex
STV2 perex
Markíza logo
TV JOJ perex

Slovenské televize vysílají na družici prostřednictvím vlastní satelitní platformy Sky Link, a k jejímu příjmu je podobně jako u českého CS Linku třeba satelitní dekodér a speciální dekódovací karta. Tu si navíc mohou legálně koupit pouze občané Slovenské republiky, protože programy přenášené ve Sky Linku nesmí být kvůli autorským právům vysílaných pořadů dostupné přes satelit jinde než na území Slovenska (a jeho zastupitelských úřadů v zahraničí). Přesto je prostřednictvím pirátských dekodérů a falešných dekódovacích karet, ale také na Slovensku získaných karet přijímají i tisíce diváků v České republice. Právě těm připraví Sky Link perné chvilky se zjišťováním, proč jim najednou nejdou slovenské programy.

Musíte být plátcem koncesionářského poplatku STV

Legální používání karty pro dekódování příjmu v současnosti vysílaných programů v platformě Sky Link souvisí s legislativou a vysílacími právy příslušné televizní a rozhlasové stanice a ve všeobecnosti by měl korespondovat s podmínkami, ke kterým se držitel karty zavazuje při podepisování žádosti o aktivaci, tj. že dekódovací kartu bude používat pouze na území Slovenské republiky (za území SR se považují i objekty vlastněné SR na území jiného státu) a výlučně pro potřebu držitele, respektive pro potřebu členů domácnosti a neumožní její používání jakoukoli jinou fyzickou nebo právnickou osobou, upozorňuje provozovatel Sky Linku, odštěpný závod Slovak Telekomu, společnost Rádiokomunikácie.

Sky Link

Držitelé dekódovacích karet Sky Linku by navíc měli platit koncesionářský poplatek za příjem programů veřejnoprávní Slovenské televize, a tudíž by měli být dohledatelní v seznamu plátců tohoto poplatku. Což se o drtivé většině českých diváků satelitního vysílání slovenských televizí (ne-li o všech) říci nedá. A když už náhodou mají skutečně originální dekódovací kartu Sky Linku, poplatek za ně platí nějaký známý přímo na Slovensku. Takhle to mimochodem platí také pro satelitním příjem programů České televize. Je jedno, jestli přijímáte satelitní službu CS Link, UPC Direct nebo Digi TV, kromě měsíčních poplatků jejich provozovatelům musíte hradit také koncesionářský poplatek ČT. Ten v platbě satelitnímu operátorovi započítaný není.

Proč se mění karty a kódování?

Sky Link CS Link karty

Změna kódování u satelitního vysílání televizních programů a následná výměna dekódovacích karet není ničím neobvyklým. Děje se celkem pravidelně u všech placených satelitních televizí, protože každý kódovací systém časem nabourají piráti, a operátorovi tak vznikají značné škody. Vědí to i diváci české satelitní platformy CS Link, kterých se taková změna dotkla už několikrát. A chystá se další: ti, kdo využívají pro příjem CS Linku starší karty od společnosti Trade and Technology (ještě s názvem Czech Link), si je musí do konce června vyměnit, protože od 1. července začne CS Link používat novější verzi kódovacího systému CryptoWorksTM. Právě na ten přechází i slovenský Sky Link, což však neznamená, že by držitelé nových karet CS Linku získali volný přístup ke slovenským programům.

Častou výměnou kódovacích systémů a dekódovacích karet je proslulá německá placená televize Premiere, která se dlouhodobě potýká s masovým zneužíváním pirátských karet a dekodérů, a to nejenom na území Německa, ale po celé Evropě – Českou republiku nevyjímaje. A proč se vlastně kóduje? Kódování, nebo také takzvaný podmíněný přístup, zabezpečuje provozovatel služby Sky Link na základě požadavků jednotlivých vysílatelů televizních a rozhlasových programů. Kódování jednotlivých vysílaných programů souvisí se zabezpečením ochrany autorských práv a dodržováním licenčních podmínek vysílatelů, vysvětluje provozovatel Sky Linku. Jestliže totiž nějaká televizní stanice vlastní oprávnění pro satelitní vysílání na území jediného státu, neměla by být přístupná divákům satelitní televize v jiné zemi.

KL22_nominace

Nezmizí všechny slovenské programy

TA3 obrazovka

Existují ale výjimky. Jakmile Sky Link příští týden přejde na nový systém kódování programů, českým divákům nezmizí úplně všechny slovenské programy. Zůstane jim zpravodajský kanál TA3, který vysílá přes družici nekódovaně, a večer na jeho pozici vysílá soutěžní stanice TV Ring. Je to stejné jako se zpravodajským programem České televize, který také mohou ze satelitu přijímat naprosto všichni, protože na něm ČT vysílá pouze pořady vlastní výroby a ty může šířit i mimo území České republiky. Jedinou výjimkou v krátké historii ČT 24 byly zpravodajské šoty ze zimních olympijských her v Turíně, během kterých musel zpravodajský kanál místo obrázků vysílat pouze zvuk a obraz nahradil statickým obrázkem. Stejné to bude zřejmě i během letních olympijských her v Pekingu příští rok. Záleží však na tom, jakou smlouvu ČT podepíše (podepsala).

Diváci, kteří si zvykli přes satelit sledovat slovenské televizní programy, ale nemusí zoufat. U každého nového kódovacího systému je jen otázkou času, kdy jej piráti prolomí a začnou nabízet aktuální (nelegální) dekódovací karty. Vzhledem k tomu, že slovenské televize v České republice většinou nelze legálně naladit (s výjimkou přeshraničního terestrického příjmu nebo některých kabelových společností, v nichž ale tyto programy často vysílají také nelegálně), je pirátský příjem jedinou spolehlivou cestou, jak se k nim dostat. Stejně jako k českým televizím v zahraničí.

Sledujete slovenské televize přes satelit?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.