Hlavní navigace

Slovenská televize zatím v HD vysílá pouze pořady, které neběží ze záznamu

14. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Veřejnoprávní médium našich východních sousedů je od konce minulého týdne dostupné v HD kvalitě také na satelitu Astra. Mělo by jít ale pouze o dočasný stav trvající čtvrt roku.

Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) zatím nemůže divákům zprostředkovat pořady původní tvorby vysílané ze záznamu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Nemá k dispozici odpovídající techniku. Serveru Živé.sk to řekl Viktor Kožutzký z oboru techniky RTVS. Důvodem jsou chybějící finance, konstatoval Kožutzký. V současné době jsou tak v nativní HD kvalitě divákům dostupné pouze pořady „O päť minút 12“ a „Čo ja viem?“. V případě druhého z nich se o záznam stará externí firma. Naopak Pošta pre teba, ale i zpravodajství, sport, počasí i další relace jsou k dispozici prozatím pouze ve standardním rozlišení.

MM socky3

K TÉMATU: Začíná MS v hokeji, slovenská Jednotka odstartovala na satelitu v HD kvalitě

Právě zpravodajství by už ale divákům mělo být ještě v průběhu tohoto měsíce dostupné ve vysokém rozlišení. RTVS bude pro snímání používat Full HD kamery Ikegami, které médium považuje za špičku na trhu. V HD kvalitě je dostupné také zpravodajství Markízy, přesněji pouze doprovodná grafika. Samotné zpravodajské příspěvky by se jí měly dočkat do dvou měsíců. V HD rozlišení mohou diváci RTVS sledovat aktuálně například i MS v hokeji probíhající v Minsku. Slovenská Jednotka HD je v současné době dostupná v tamním DVB-T multiplexu 3, kabelovýchIPTV operátorech, a po dobu tří měsíců také na satelitu Astra 3B.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.