Hlavní navigace

Slovensko: celoplošná rádia přejdou na digitál, regiony zůstanou v FM

10. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 12. 2010

DOKUMENT UVNITŘ Analogové rozhlasové vysílání v FM pásmu chce zachovat Slovensko i po přechodu na zemské rozhlasové digitální vysílání. Zatímco celoplošné rozhlasové stanice by měly plně přejít na digitální vysílání a z analogu by měly zmizet nejpozději do roku 2025, regionální rádia budou moci i nadále využívat analogové kmitočty v FM pásmu. Vyplývá to z technického a časového plánu rozhlasové digitalizace, který připravilo slovenské ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací.

DOKUMENT: Návrh přechodu na zemské digitální televizní a rozhlasové vysílání na Slovensku (PDF, 217 kB)

Plán předpokládá, že nejpozději do roku 2013 proběhnou na Slovensku testy jednotlivých standardů pro zemské digitální rozhlasové vysílání (DAB, DAB+, DRM+). Přibližně do roku 2017 by pak měli naši východní sousedé postupně zavést pravidelné digitální vysílání celoplošných a multiregionálních rádií „s tendencí rozšiřování počtu programů kvůli zvýšení zájmu obyvatelstva“. Pokud budou mít provozovatelé zájem, budou moci souběžně vysílat i v analogovém FM pásmu.

MM socky3

Pro lokální a regionální vysílání by bylo vhodné nadále používat FM pásmo, pokud nebude zájem lokálních vysílatelů jiný, píše v dokumentu ministerstvo. Resort připravil celkem čtyři varianty přechodu na rozhlasové digitální vysílání, z nichž prosazuje tu, která by k vypínání analogového vysílání zavázala pouze veřejnoprávní Slovenský rozhlas. Rozhlasová digitalizace by nejprve začala v systému DRM+, přičemž veřejnoprávní rozhlas by navnadil posluchače, aby si pořídili digitální přijímače.

Teprve po vypnutí analogového FM pásma by Slovensko umožnilo vznik rozhlasových multiplexů v systémech DAB a DAB+. Okamžité zavedení vysílání v těchto systémech není možné kvůli tomu, že by zabraly větší šířku pásma, než současné vysílání v FM, vysvětluje ministerstvo. Proto je třeba nejprve provést revizi frekvencí v pásmu VKV II. I když by tato varianta vedla k dočasné ztrátě posluchačů na určitém území, šlo by hlavně o posluchače s vyšším vzděláním, resp. mladší část obyvatel, u které je předpoklad, že si zabezpečí novou progresivní digitální přijímací technologii, míní resort.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.