Hlavní navigace

Slovensko má schválený TPP. Platit začne od 1. května

24. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
24. 4. 2008

Digitalizace na Slovensku dostala jasné parametry. Dnes vyšlo ve Sbírce zákonů Oznámení Telekomunikačního úřadu SR (TÚ SR) o vydání všeobecně závazného předpisu – Opatření TÚ SR, kterým se určují podmínky přechodu z analogového na digitální televizní zemské vysílání (TPP). Harmonogram bude zveřejněný ve Věstníku TÚ SR a platit začne od 1. května letošního roku. Informoval o tom server Digimedia.sk.

DOKUMENT: Plán přechodu na digitální vysílání na Slovensku [DOC, 670 kB]

Ze slovenského TPP plyne, že první zemská digitální síť začne vysílat nejpozději jeden rok od doby, kdy získá potřebné povolení. Druhá komerční síť musí odstartovat nejpozději do 31. ledna 2012. Slovenská televize pak musí začít přecházet do veřejnoprávního multiplexu ze sítě 1 nebo 2 nejpozději ke 31. prosinci 2012 a skončit s tím do 31. března 2013.

A vypínání analogové televize? Na kanálech, které budou použité pro vybudování sítí DVB-T v přechodném období, skončí analog nejpozději do 31. prosince 2011. Na dalších kmitočtech může analogové vysílání televize fungovat ještě další rok, tedy do 31. prosince 2012. To je zároveň datum, kdy se má Slovensko s klasickým vysíláním definitivně rozloučit.

MMF23 tip3

Podmínkou spuštění DVB-T v jednotlivých kmitočtových přídělech je dodržení několika základních parametrů. Mezi nimi je vybudování jednofrekvenčních sítí na každém přiděleném kmitočtu a vysílání v systému 8k s vertikální polarizací – jiná polarizace je možné jen podle zvláštního povolení. Pro zdrojové kódování DVB-T mohou být na Slovensku použité metody MPEG-2 nebo MPEG-4, nebo jiné technologicky vhodné metody.

České republice musí tuzemský TPP schválit vláda. Tento bod má na programu v pondělí 28. dubna a ve hře jsou dvě varianty. První, prosazovaná Českým telekomunikačním úřadem i novými digitálními televizemi, rozvrhuje konec analogové televize v Česku do 11. listopadu 2011. Druhá, podporovaná Českými Radiokomunikacemi i televizí Nova, počítá s ukončením zemského analogového vysílání až v červnu 2012.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).