Hlavní navigace

Slovenský digizákon doznal před 2. čtením výrazných změn

26. 3. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
26. 3. 2007

Návrh slovenského zákona o provozování digitálního vysílání se cestou přes výbory Národní rady v řadě významých ohledů změnil. Na 30 stranách úprav [DOC, 191 kB] se nově objevuje veřejnoprávní multiplex, možnost dalších tematických stanic pro současné celoplošné televize nebo cesta pro více multiplexů se stejným provozovatelem na jednom území.

Ve veřejnoprávním multiplexu získá Slovenská televize (STV) podle návrhu kontrolu nad datovým tokem i použitou kompresí. Síť veřejné služby má být dostupná minimálně pro 80 procent slovenské populace (v Česku alespoň 95 procent) a na celém území ji bude provozovat jedna společnost. Výběrové řízení na provozovatele veřejnoprávního multiplexu má vypsat Telekomunikační úřad SR. Podle návrhu zákona bude síť dostupná do roku 2012, alespoň jeden multiplex má vysílat ale už o rok dřív.

Komerčním televizím se povedlo prosadit možnost nových tématických stanic, které jim dřívejší podoba zákona nedovolovala. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj míní, že se tím posilňuje potenciál kreativního průmyslu v oblasti tvorby obsahu, a to i s ohledem na větší možnosti digitálního prostředí a možná rizika přechodu na digitální vysílání v souvislosti s nedostatkem obsahu.

Národní rada by se měla ke druhému čtení „digitálního“ zákona dostat už začátkem tohoto týdne.

KL22 hlasovani

Zdroj: Digimedia.sk

Čtěte také: Naivní víra ve slovenskou televizní dohodu
Jak se to má s memorandy o digitalizaci
Úskalí slovenské digitalizace? Kompenzace

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.