Hlavní navigace

Šmírováním lidí bojovat proti čemu (resp. za co)?

8. 10. 2001
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Prý proti terorismu. Jak se ale jeví být stále zřejmější, je boj proti terorismu jen zástupnou floskulí pro upevňování totalit států a jejich pokračujících privatizací. Šmíráci jedou na dvou základních frontách -- první jsou biometrické systémy, druhou neohraničené šmírování veškeré komunikace.

Biometrické systémy

Biometrické systémy lze zčásti považovat za technickou odvozeninu kamerových systémů, kterých valem přibývá po celém světě. Zřejmě nejvíc jich je v Británii. Odhaduje se, že v Británii je už minimálně 2,5 milionu státních kamer CCTV, které sledují Brity 24 hodin denně. Spousty dalších kamer jsou v soukromých rukou. Kamery rychle přibývají i v USA i jinde.

Proti kamerovému šmírování se rozvíjejí protestní hnutí v mnoha zemích. K nejzajímavějším patří americká skupina Survelliance Camera Players. Více informací a odkazů i na další skupiny najdete ve článku Zesměšňování policejního šmírování kamerami po celém světě. Ne všude jsou z neomezeného kamerového šmírování nadšeny dokonce i státní instituce. Např. v Kanadě má takové šmírování hranice. Všechna pro i proti rozebírá např. velmi dobře zpracovaný materiál z Kanady, viz Public Surveillance System Privacy Guidelines.

Velmi zajímavý, rozsáhlý materiál o „orwellovském“ šmírování v Británii přinesly New York Times, viz A Cautionary Tale for a New Age of Surveillance.

Několik firem, které se zabývají biometrickou detekcí prostřednictvím elektronických zařízení, si po 11. září přihřálo polívčičku do velkého varu. Byly jedněmi z mála, kterým po teroristickém útoku vyletěly akcie nahoru (nejvíc na něm vydělali obchodníci se smrtí – zbrojní výroba, distributoři zbraní apod.). Těmto firmám se podařilo vyvolat tak obrovský zájem díky jejich prohlášením, že jejich software dokáže rozpoznat hledané osoby v davu, snímaném kamerami.

K takovým firmám patří např. FaceKey, Visionics, Image Metrics a Viisage. K nejznámějším patří systém FaceIt firmy Visionics. Skutečnost je ale taková, že schopnost oněch systémů úspěšně porovnat jakýkoli sejmutý obličej s předpřipravenou databází obličejů, je až úžasně nízká. I ty nejlepší systémy vyvolají chybný alarm v jednom případě z 250 – ale jen když mají ty nejlepší podmínky pro snímání (kamery „nalepené“ na obličej).

Ministerstvo obrany USA experimentovalo se systémem firmy Image Metrics. Testy ukázaly, že pro odchycení 90 procent hledaných osob by bylo nutné zadržet i každého třetího nevinného člověka, jehož obličej rovněž vyvolá alarm. A to šlo o snímání dvěma kamerami ze vzdálenosti 1,5 až 2 metry za ideálního osvětlení. Tento systém zatím patří k nejlépe otestovaným, viz Facial Recognition Vendor Test (FRVT) 2000 Results.

Biometrické kamerové systémy se zaměřují na několik charakteristik snímaného obličeje, jako je šířka nosu, barva očních panenek apod. Problém je ovšem i v tom, že hledané osoby mohou tyto parametry měnit – možná si vzpomenete na Polívkův komický „deformátor“. Vzhled očí lze měnit nejen operačně, ale i léky.

Teprve když se kamerový systém spojí s detekcí dalších biometrických údajů, jejich úspěšnost vzroste. Např. kombinace kamer se snímačem otisků prstů může mít chybovost jen 1 : 2,5 milionu. Je ale zřejmé, že je to díky snímači otisků prstů, nikoli díky kamerám. Firmy s biometrickými kamerovými systémy využívají situace po 11. září a halí ji do svého marketingového, značně prolhaného balastu. Podobné systémy se mohou smysluplněji uplatnit až s pokrokem mnoha souvisejících technologií.

Bez zajímavosti s nádechem alarmu rozhodně není informace amerických vědců, nasvědčující tomu, že současný způsob „focení očí“ s sebou nese velká rizika. Toto riziko je značné a velmi zlé. Scanning očí poškozuje krevní buňky natolik, že mohou vyvolat krvácení v mozku s nebezpečím vzniku mozkové mrtvice. Jedním z důsledků je odúmrť mozkových buněk – viz Retinal photographs pinpoint people at high stroke risk.

Pro zajímavost – určitý pokrok se zaznamenává ve vývoji snímačů DNA, viz New Code Tracks Genes, Not Jeans. Jako každá podobná technologie i tahle má svá pro a proti, své „díry“, ale i možnosti svého zneužití proti lidem (třídění podle „čistoty“ genového obsahu apod.).

Neomezené šmírování elektronické komunikace

George Radwanski, Privacy Commissioner of Canada, je ostře proti šmírování lidí, uplatňovanému a rozvíjenému hlavně Británií a USA, viz The New Era of Privacy Protection z 1. října 2001. Jeho hlavní tezí je: „Bez soukromí neexistuje ani svoboda“. Radwanski přímo uvádí, že věří, že informovaní Kanaďané si nenechají vzít právo na soukromí pod tlakem událostí z 11. září v USA (týká se i šmírování elektronické komunikace). Šmírování, které vede k hledání vazeb mezi komunikujícími občany/firmami nějakými tajnými služebníky, k zaznamenávání vší komunikace, k jejímu tajnoslužebnému posuzování, vytváření konstrukcí atd., vede ke ztrátě svobody. Radwanski nechce bránit kontrole tam, kde je jasně na místě. Ale nikde jinde podle něj nemá místo.

V USA se rodí antiteroristický zákon ATA, který má výrazně omezit svobodu Američanů. Dokonce i hacking je v něm specifikován jako teroristický čin, viz Antiteroristický zákon USA se „uhlazuje“. Británie a nyní už i USA chtějí zavést elektronické identifikační karty, ve kterých bude i spousta velmi citlivých soukromých údajů, včetně náboženského vyznání, viz Elektronické likvidátory práv na soukromí pro blaho…koho?. V USA – a v Británii už dlouho – se mluví o zavedení zákona, zvaného „key escrow“. Konkrétně jde o zavedení zadních vrat do softwaru a o povinné předávání (de)šifrovacích klíčů státním šmírákům.

V první vlně strachu po atacích z 11. září se drtivá většina Američanů dožadovala zbavení svého práva na soukromí ve prospěch státních šmíráků, viz Američani se dožadují zrušení svých občanských práv na soukromí. Brzy se ale objevila sílící opozice vůči takovému postupu. Během psaní tohoto článku USA a Británie napadly Afghánistán. Fundamentalisté slibují odvetu USA. Strach se opět posílí. Co bude jeho důsledkem v elektronické komunikaci netřeba nijak zvlášť domýšlet. Hlavním důsledkem bude oslabení bezpečnosti komunikace nejen Američanů, ale i firem v globálním měřítku. To bude velmi lákat ekonomickou aj. špionáž. I vyděrači si přijdou na své. Na tomto místě stojí za to, opět si připomenout stanovisko výše citovaného George Radwanskiho (jeho funkce by se dala přeložit jako „ombucman soukromí Kanaďanů“).

Velmi dobrou souhrnnou informaci o všem šmírování, šifrování, steganografii, obraně svobody atd. najdete v materiálu Bruce Schneier on crypto, the FBI, privacy and more na britském The Registeru.

Už v době před vojenským napadením Afghánistánu bez vyhlášení války (což je v rozporu s mezinárodními konvencemi) se objevily dezinformace o elektronické komunikaci. Měly jasný cíl – donutit lidi k odprodeji svých svobod a k posílení totalitního dohledu nad nimi. Např. článek FBI tracks terrorists on the web z India Times píše, že FBI objevila velmi konkrétní emailové zprávy o přípravě teroristických ataků, provedených 11. září. Nedávné informace uváděly, že po teroristech nezůstalo na Internetu nic. Článek je dokreslen tím, že se na odhalení všeho podílejí i Carnivory (šmírovací krabice FBI, které trůní u ISP aj. internetových služeb). Tyto krabice ale FBI začala větší měrou roznášet po internetových firmách až po 11. září.

V pátek se v pořadu „21“ na ČT2 probírala možnost teroristického ataku na Internet (padla tam dokonce informace, že Internet se dá vyřadit během tří vteřin! :-)) Ale hlavně šlo o vyřazení elektráren, bank, vojenských struktur apod. Už jsem se chytal lustru… Díkybohu, oponentem těch absurdit byl Daniel Dočekal, který mě příjemně překvapil. Označil podobné úvahy za nesmyslné. Dodávám – vypadnout dočasně může Yahoo nebo MSN, ale elektrárna určitě ne (ta může když tak vypadnout z absolutně jiných důvodů).

cif 24 - early cena - média

New World Order

Představa, že na kriminálníky, mafie a teroristy nejhoršího zrna bude stačit omezení, eventuálně úplná ztráta občanských svobod v totalitním systému, plném všelijakých špiclů, je naprosto mylná. Nahrává spíš dobře plánované souhře zcela jiných záměrů. Američtí republikáni pro ně mají přiléhavý, souhrnný název „New World Order“. Proti totalitním špiclům, které tak miluje Tony Blair, je nutné se jasně postavit. Jejich systém by byl sebezničující a stáhl by ke dnu všechny. Podle Tonyho Blaira: „Kdo nemá co skrývat, nemá z čeho mít strach“. Kdopak že bude určovat hranici loajality se systémem, před kterou prý ještě nebude nutné mít strach? Bush a Blair? Děkuju, nechci jako nadřazeného určovatele ani jednoho z nich, ani nikoho jiného.

Mimochodem, nejvíc stanovišť amerického Echelonu, který označila za ilegální i EU, je v Británii (viz This is how we know Echelon exists). Americká NSA už buduje superpočítač PetaPlex s kapacitou paměti několika petabajtů (milióny gigabajtů) a 30 miliony databázových operací za vteřinu. Systém má „udržet“ všechna internetová (i vaše) data po dobu 90 dnů, během kterých se v nich bude rýpat. New World Order vyčuhuje za rohem.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).