Hlavní navigace

SMS.DOMÉNY -- registrační či informační?

23. 4. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Globe Internet nabízí novou službu, kterou nazývá SMS.DOMÉNY. Pokud však někdo čekal, že si tak přes svůj mobilní telefon bude moci vyřizovat formality ohledně registrace doménového jména, hluboce se zmýlil. Z vašeho mobilu budete moci uskutečnit pouze první krok - tj. zjistit, zda je doména ještě volná.

Globe Internet koncem března ukázala, že umí posílit svou pozici na trhu. Sloučením se společností Hosting.CZ přebrala nejen spoustu nových klientů, ale získala i řadu zavedených doménových jmen, které doplnily její stávající sestavu domeny.cz a servery.cz (o sloučení těchto firem čtěte zde). Globe Internet byla založena v roce 1997 a vedle registrací domén provozuje přes 7.000 virtuálních serverů, platební transakce na Internetu – platební portál platba.cz nebo služby certifikační autority pro elektronický podpis ca.cz. Společnost zaměstnává 55 stálých pracovníků a v roce 2001 utržila zhruba 60 milionů korun.

Podle názvu by se mohlo zdát, že SMS.DOMÉNY poskytuje svým uživatelům vyřizování veškerých formalit přes mobilní telefon. Lidé by si pomocí SMS mohli zřizovat nové účty, registrovat domény nebo by se naopak z textové zprávy dozvěděli, že s nimi poskytovatel serveru rozvázal spolupráci kvůli neplnění smluvních podmínek. Služba SMS.DOMÉNY je však o něčem zcela jiném. Stávající či potenciální klienti Globe Internet si pouze mohou zjistit, jaká doménová jména jsou již zaregistrovaná a jaká jsou ještě volná.

MMF24

Princip spočívá v tom, že na číslo 0606-SMS-NOW zašlete zprávu s dotazem na volnou doménu (požadovaný formát je „DOMENA NAZEVDOMENY“). Pokud je vámi zvolené doménové jméno k dispozici, operátor vám zašle číslo telefonu, na kterém si ji můžete teprve zaregistrovat. Zde tedy končí veškeré možnosti služby SMS.DOMÉNY. (Hlavní nevýhodou tedy je, že ani tento první krok ověření volné domény není brán jako počátek registrace. Pokud totiž mají o jedno doménové jméno zájem dva lidé, není zaslaná SMS k ničemu. Pokud budete další postup – tedy telefonickou registraci domény – déle odkládat, může vám ji někdo rychlejší mezitím převzít.) Možnosti SMS.DOMÉNY jsou tak dosti omezené.

Novinka od Globe Internet, která by mohla být průkopníkem mezi společnostmi poskytujícími registraci doménových jmen, se tak stává spíše službou informační. Pomocí SMS zaslané na Globe Internet je totiž možné celkem pohodlně zjistit majitele stávající domény. Pokud se totiž vámi zaslaný dotaz týká již zaregistrovaného doménového jména, Globe Internet vám pošle všechny konkrétní podrobnosti – jméno, adresu a jeho telefonní číslo (klasický výpis z WHOIS).

Uvíteli byste, kdy bylo skrze SMS.DOMÉNY možné doménová jména registrovat?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je editorem zpravodajského serveru iDNES....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).