Hlavní navigace

Šmuclerová: Televize se zabarikádovaly za pomyslnou Velkou čínskou zdí

13. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
13. 11. 2007

Časopis Strategie, který patří pod hlavičku Mladé fronty, přináší ve svém posledním čísle rozhovor s bývalou programovou ředitelkou televize Nova Libuší Šmuclerovou. Ta v něm současné televize na našem trhu nešetří.

Česká televize je ráda, že je ráda. Prima nápady jako hrách na stěnu hází, aby byla znovu vedle jak ta jedle jak v jejich realizaci, tak trefě do černého. Nu a Nova se každý den stále dokola ptá: ‚Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na celém světě nejkrásnější?‘, říká bývalá dlouholeté šéfka programu Novy.

V současné době působí Libuše Šmuclerová jako šéfka vydavatelství Ringier, kam patří např. deníky Blesk, Sport a 24 hodin nebo časopis Reflex. V rozhovoru porovnává také situaci mezi tiskovým a televizním trhem. V tom prvním podle ní vládne v Česku jednoznačně konkurenční prostředí se všemi výhodami i nevýhodami. Na televizním trhu se oproti tomu stávající televize zabarikádovaly za pomyslnou Velkou čínskou zdí legislativních problémů. Dokud nebude každá domácnost v dosahu digitálního signálu a vybavená set-top boxem, zůstanou zdejší televize v sladkém závětří de facto nekonkurence, konstatuje Šmuclerová.

ebf - tip do článku - debata

Bývalá programová ředitelka Novy se také opřela do statutu ČT. Veřejnoprávní televize je, čím je. Nikdo ji dosud pořádně nedefinoval, myslí si. Ani některé události, kterým je věnována pozornost ve zpravodajství, se Libuši Šmuclerové nezamlouvají. Pokud budeme v zajetí falešné iluze megaprostoru mezi Aší a Hodonínem, budeme i v zajetí zásadních zpráv typu, že upadlý blatník se koulel dva kilometry na dálnici D1, dodává.

Libuše Šmuclerová nešetřila ani svého bývalého zaměstnavatele, Novu. Nechápu, proč emoční detail nahradil odosobněný velký celek, proč informace moderátorů je mazána pohybem pozadí, proč má nešťastně vítězit forma nad obsahem, říká o současném zpravodajství nejsledovanější komerční televize. Je podle ní zapotřebí, aby se moderátor divákovi osobně nevzdálil, a to se podle bývalé programové a výkonné ředitelky stalo. Nejenže nepohlédnete do očí Lucky Borhyové, ale je velmi pravděpodobné, že vám i unikne, co říká, míní Libuše Šmuclerová.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).