Hlavní navigace

Snaha neplatit DPH vyhnala nákupy v zahraničí k rekordu

13. 4. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Od dubna se snížil limit pro osvobození od DPH u zásilek ze zemí mimo EU. Češi se předzásobili v prvních třech měsících roku. Pošta odbavila více balíků než za celý loňský rok. Nově nabízí deklarantskou činnost, za kterou si zákazníci ale připlatí.

Od začátku dubna platí novela zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty, která mimo jiné výrazně snižuje limit pro osvobození od DPH u poštovních či kurýrních zásilek zboží neobchodní povahy zaslaných ze zemí, které nejsou členem EU, a to z původních 150 EUR na 22 EUR.

Ačkoli by se mohlo zdát, že za snížením limitu stojí všeobecná snaha státu šetřit a získat další příjmy do státního rozpočtu, ve skutečnosti se jedná pouze o implementaci směrnice, kterou vydala v roce 2009 Evropská rada.

Zajímavé přitom je, že Směrnici rady 2009/132/ES o osvobození některých druhů zboží od daně z přidané hodnoty při konečném dovozu z 19. října 2009 měly členské státy implementovat do zákonů o DPH s účinností od 1. ledna 2011. Čeští poslanci se ale začali novelou zákona o DPH zabývat v prvním čtení až loni na začátku listopadu. Nakonec byla novela s některými pozměňovacími návrhy schválena až letos v únoru s tím, že její účinnost byla posunuta na 1. dubna.

EU požadovala sjednocení limitů

Před účinností zmiňované novely nebyl v zákoně o DPH limit pro osvobození zásilek ze zahraničí nijak specifikován. Bylo v podstatě jen na jednotlivých členských státech, jak vysoký limit pro osvobození od DPH zvolí. Česko v roce 2008 zvedlo limit pro osvobození zásilek od DPH na 150 EUR v souvislosti s Nařízením Rady č. 1186/2009 z 16. listopadu 2009, které stanovuje pro zásilky ze zemí mimo EU bezcelní limit 150 EUR. Do tohoto limitu je zboží považováno za zboží nepatrné hodnoty a nepodléhá clu.

Některé státy, třeba jako sousední Slovensko, ale ponechaly limit pro osvobození od DPH na 22 EUR. Nyní se díky implementaci Směrnice rady 2009/132/ES limity napříč jednotlivými členskými státy sjednotily, přesněji už se neliší tak výrazně, jako v minulosti. Zmiňovaná směrnice totiž ve skutečnosti osvobozuje od placení DPH pouze zásilky do hodnoty 10 EUR. Členské státy mohou ale tento limit zvýšit až na 22 EUR. Tuto možnost čeští zákonodárci využili.

Podmínky pro osvobození od DPH a cla

Od 1. dubna tedy platí, že pokud úhrnná hodnota zboží v zásilce odeslané ze země, která není členem EU, nepřesahuje 22 EUR, je zásilka osvobozena od cla i od DPH. U zásilek do hodnoty 150 EUR je sice vyměřeno DPH, ale jsou osvobozeny od cla.  Osvobození od DPH se nevztahuje na alkoholické výrobky, parfémy a toaletní vody, nebo tabák a tabákové výrobky. V případě zboží, které není osvobozeno od cla, je situace komplikovanější.

Autor: Celní správa České republiky

Pokud si objednáte alkohol, parfémy nebo tabákové výrobky od obchodníka, nevztahuje se na takové zboží možnost osvobození od cla. Jedná-li se však o zásilku zboží mezi dvěma soukromými osobami, je osvobození u zmiňovaného zboží podle Nařízení Rady č. 1186/2009 možné, a to až do hodnoty 45 EUR. Pokud vám tedy například kamarád ze Spojených států pošle lahev whisky, clo s největší pravděpodobností nezaplatíte.

Osvobození od cla není omezeno pouze hodnotou 45 EUR, ale také množstvím jednotlivých výrobků. Limit pro osvobození od cla je například stanoven na 50 kusů cigaret nebo 10 doutníků, 250 ml toaletní vody či litr lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 %.

Poštovné se nezapočítává jen někdy

U zásilek neobchodní povahy, tedy takových, které si zákazník objednává pro vlastní potřebu, se do celní hodnoty rozhodné pro výpočet cla nezapočítává poštovné. To platí pouze v případě zasílání poštou, v případě použití kurýrní služby se cena přepravy do celní hodnoty naopak zahrnuje. DPH se vypočítává z hodnoty zboží včetně ceny přepravy.

Je-li ale hodnota zboží v zásilce nižší než 22 EUR, je taková zásilka od DPH osvobozena. Jinými slovy u zásilek nižší hodnoty než 22 EUR se náklady na dopravu do hodnoty zásilky nezapočítávají. Pokud ale hodnota zboží převýší 22 EUR, platí se DPH jak z hodnoty zboží, tak z ceny přepravy.  

Pošta za vás vyřídí vše potřebné, nechá si za to ale zaplatit

Už v listopadu, když jsme o připravovaném snížení limitu psali poprvé, uvedla Zuzana Hrubá, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel, že úřad jedná s Českou poštou o dalších způsobech vyrovnání DPH ze strany kupujícího tak, aby se proces zjednodušil. Výsledkem jednání je skutečnost, že od 1. dubna se Česká pošta stala vůči celním orgánům deklarantem a může tak nově zastupovat fyzické osoby (příjemce zásilky) v celním řízení. Podobnou službu nabízí kurýrní služby svým zákazníkům už delší dobu.

Při příchodu zásilky pošta adresátovi pošle upozornění a v případě, že jí adresát dá plnou moc k zastupování, vyřídí pošta vše potřebné, včetně uhrazení celního dluhu či vyměřeného DPH, které adresát zaplatí až v okamžiku doručení zboží poštovním doručovatelem. Pokud je na zásilku vyměřeno clo či DPH, účtuje si pošta za deklarantskou činnost 180 Kč. V případě propuštění zásilky do volného oběhu bez vyměření cla a DPH se neúčtuje za předložení k celnímu řízení žádný poplatek.

Pokud zásilku nelze celně odbavit například z důvodu nedostatečných nebo nesprávných údajů na poštovní celní prohlášce nebo při absenci potřebných dokladů, je umístěna v dočasném skladu, a pošta za její uložení účtuje zákazníkovi poplatek 96 Kč. Není přitom zřejmé, zdali tento poplatek účtuje pouze těm zákazníkům, kteří se od ní nechají zastupovat, nebo všem. Zkušenost jedné ze čtenářek ale ukazuje, že téměř stokorunový poplatek za umístění ve skladu pravděpodobně zaplatí všichni, kteří nemají papíry k zásilce v pořádku.

Tak bohužel můj balík dorazil na celnici až 1.4.2011, přestože jsem si připlatila za EMS. Cena na deklaraci byla 27,50 USD, tedy měla být osvobozena od cla i DPH. Ale kdepak, platnost nového zákona o DPH na mne tvrdě dopadla. Zásilka byla podrobena RTG, pak fyzicky otevřena, vyfocena a uložena do celního skladu. Mně zasláno předvolání na oblíbenou celnici v Košířích. Nebo plná moc k využití služeb České pošty coby deklaranta za 180 + 96 Kč. Tedy minimálně, podle obtížnosti i více.

Pokud je zásilka otevřena za účelem kontroly obsahu, je po opětovném zabalení opatřena touto nálepkou a razítkem. Autor: Celní správa České republiky

Rozhodla jsem se zabojovat sama. Doložila jsem výpis z platební karty, celní hodnota rázem vyskočila na 79,50 doláčů. A šup, už jsem se stala po 3 letech opět účastníkem celního řízení. Vyměřené DPH ve výši 258 Kč, dále manipulační poplatek 22 Kč a skladištní poplatky poště 96 Kč. Doba běhání mezi celnicí, poštou a výdejním skladem cca 1 a 3/4 hod, napsala do diskuse na Lupě uživatelka pod přezdívkou Gobi.

Češi nakupovali jako o život

Informace o připravovaném snížení limitu pro osvobození od DPH přiměly mnoho českých zákazníků k tomu, aby ještě na před snížením nakoupili zboží v zahraničí. Podle Marty Selicharové, tiskové mluvčí České pošty, se v březnu zvýšil počet zásilek v meziročním srovnání v řádu desítek procent. Celkově byl za první tři měsíce počet balíků, které procházely celním řízením (RTG kontrolou), vyšší než za celý loňský rok.

Nakoupili jste v prvních měsících letošního roku nějaké zboží na Internetu ze země mimo EU.

Větší zájem ze strany zákazníků zaznamenaly i firmy, které nabízí asistovaný nákup v zahraničí. Český trh se na snížení limitu pro osvobození od DPH připravil, díky průběžnému varování od podzimu loňského roku a doslova se „předkoupil“ na nějaký čas dopředu. Zaznamenali jsme poptávku srovnatelnou s listopadem a prosincem loňského roku, v podstatě takové druhé Vánoce. Po snížení limitu se částečně změní sortiment nakupovaných výrobků, ale hlavním dozajista zůstane oblečení a obuv, uvedla Anna Zemanová z webu Zásilková služba.

BRAND23 Workshop

John VanharaShipito.com potvrdil, že v březnu zaznamenala firma větší množství nových registrací uživatelů z Česka. Počet odeslaných balíků, ale ve stejném období podle Vanhary nikterak nevybočoval z normálního průměru.

I po snížení limitu pro osvobození zásilek od DPH se některé druhy zboží stále vyplatí nakoupit v zahraničí. Provozovatelé asistovaných nákupů navíc upozorňují, že ochotu Čechů nakupovat v zahraničí může podpořit současný výhodný kurz české koruny vůči americkému dolaru.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).