Hlavní navigace

Snapchat světu vládne, závislost na GPS a boty v Messengeru

17. 4. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Klout se probral z nicoty, Apple Watch na tři roky, děravý QuickTime, který už Apple neopraví, či konec @facebook.com. Co přinesl právě končící #tyden.

Stáváme se závislí na GPS a ztrácíme schopnost cestovat bez této pomůcky? Have we become too reliant on GPS? This satellite expert thinks so je docela dobré čtení o tom, že riziko zmíněné v počátku odstavce existuje. Ale také o tom, že GPS má své limity a nedostatky.

Je příliš pozdě zastavit trolly zaplevelující online svět. Vcelku souhlasím s The Guardian a Is it too late to stop the trolls trampling over our entire political discourse? a dodám, že je to dost realistický popis situace a smutná realita. Nakonec bohatě známá i z komentářů na Lupě. Na výše uvedený The Guardian existuje zvláštní reakce ve WHY HAS THE GUARDIAN DECLARED WAR ON INTERNET FREEDOM?, ze které je vidět, že reagující moc nepochopil, o čem vlastně Guardian píše. A o tom celém to je. V digitálním prostoru je velmi malá ochota chápat, ale o to větší snaha to „tomu druhému ukázat“. A Spiked je tak vlastně přesně ukázkou zbytečného trollingu, který by se tváří v tvář nekonal. V neosobní digitální podobě je ale extrémně jednoduchý.

Microsoft zažaloval vládu USA. Jde o ochranu tamního čtvrtého dodatku a obvinění administrativy z porušování ústavních práv uživatelů. Ve sporu jde o to, že Microsoft nesmí uživatele, kteří se stanou cílem vládních snah získat přístup k jejich e-mailu a dalším údajům, vyrozumět o tom, že se něco takového děje. Viz Microsoft is suing the US government to protect your Fourth Amendment rights.

TELEgraficky

Quantum Break ■ GE (Money) opustí české bankovnictví ■ Titanfall 2 Teaser Trailer ■ Facebook Messenger v roce 2018 ■ V sobotu byl 4square day aneb #4sq365 ■ Létající špagetové monstrum není církev, rozhodl soud

WEBDESIGN, INTERNET

Budoucí Firefox možná použije Electron, tedy stejnou technologii jako Chromium. Doposud používané jádro Gecko tak možná bude opuštěno. Aspoň taková byla zdrcující informace, která vyvolala bouřlivé reakce. Viz The future of Firefox is … Chrome, ale hlavně Browsers, Innovators Dilemma, and Project Tofino, kde se nakonec dozvíte, že (jak už to tak bývá) to je všechno (možná) trochu jinak. A když už jste v tom čtení, tak je tu Project Tofino a jeho blog.

Co udělat na e-shopu s produktem, který už není nebo došel? Podle Googlu je to dost jasné a taky dost v rozporu s tím, co e-shopy dělají. Malý e-shop podle Googlu může zobrazovat související zboží, střední by měl dávat 404ku jak pro vyprodané zboží, tak ukončení prodeje. A velký 404ku a meta unavailable_after. Viz Google's John Mueller On Redirecting vs 404ing Products That No Longer Exist, kde je k tomu i novější pohled nástupce Matta Cuttse.

Microsoft Visual Studio Code je v ostré (1.0) verzi. Cross-platform editor pro vývojáře je i pro Linux a OS X a ještě navíc je Open Source a má API. Teď ještě konečně udělat pořádný WYSIWYG editor (Frontpage už umřela, Expression Web 4 je netknutý roky a zlobí).

Klout končí s Moments a Network Activity. Ale je otázka, jestli vůbec víte, co to je. A možná už ani nevíte, že Klout – www.klout.com – ještě existuje. Viz Focusing on what we do best– measuring social impact and topic expertise, kde se dozvíte spoustu tradičního povídání o ničem a o tom, kam Klout míří. Což je s ohledem na dvouletou stagnaci dost zásadní otázka. Třeba i proto, že snaha proměnit Klout v nástroj na doporučování článků pro sdílení na sociálních sítích se nepovedla.

SOFTWARE

Na CrashSafariAgain.com si opět můžete shodit Safari. Ale není moc jisté, že se vám ten web vůbec podaří natáhnout. A když už, tak třeba na iOSu se v Chrome objeví oblíbené Aw Snap! a v mobilním Safari něco o problémech natáhnout stránku.

Ukládání příspěvků (Save) na Facebooku se rozšíří o tlačítko na webu, takže pokud ještě máte místo pro další tlačítko, můžete si ho na své stránky přidat. Osobně bych řekl, že pro ukládání k pozdějšímu přečtení funguje velmi dobře Pocket a buď rozšíření pro prohlížeč nebo integrace v mobilním telefonu/tabletu. Tlačítek od Facebooku už je poněkud příliš, navíc Like/Líbí na webu začíná méně a méně fungovat (protože lidé sdílí méně a méně). Viz Facebook's buried Save feature has 250 million users a month, and a new button to help it spread.

Chrome končí s Windows XP, Vista i staršími OS X. Počínaje padesátou verzí Chromu (uvolněnou právě tento týden) už jej nebude možné instalovat na XP, Vista, Snow Leopard, Lion a Mountain Lion. Viz Chrome abandons XP, Vista and older versions of OS X.

Nejdřív zkoušel hádat věk, teď Microsoft zkouší popisovat fotky. CaptionBot najdete na www.captionbot.ai a moc legrace si s ním neužijete.  Tedy asi jen do okamžiku, kdy někdo přijde na ten správný trik a dopadne to jako s tím chatovacím botem.

Google Drive umožňuje (konečně) vybrat (pod)složky k synchronizaci. Viz Because your computer only has so much space, ale moc nejásejte, týká se to jen toho, že něco ze struktury v Google Drive nechcete synchronizovat, ne že si v počítači budete moci vybrat libovolné složky pro synchronizaci.

HARDWARE

Může tablet nahradit váš počítač? Ve Why I’m Not Replacing My Computer With a Tablet je řada velmi praktických argumentů, proč ne. Respektive, je tu dobře rozklíčované, kdy se hodí počítač a kdy se hodí tablet. A co by pomohlo k tomu, aby tablet mohl být jediným počítačem, který máte. Odpověď je v zásadě dost jednoduchá: chybí periferie, které prostě pro efektivní práci velmi často potřebujete.

Apple předpokládá, že Apple Watch po třech letech zahodíte. Viz Apple assumes you'll toss the Watch after three years, kde se dočtete, že totéž předpokládá pro iPhone/iPad. Laptopy? Čtyři roky.

MARKETING A KOMUNIKACE

Ano, v budoucnu budeme fotografovat vše, ale na nic se nebudeme dívat. Něco na tom bude. To, co je řečeno v In the Future, We Will Photograph Everything and Look at Nothing, nakonec můžeme sledovat i ve vlastních mobilech. Tisíce a tisíce nových fotografií, které máme uloženy, některé sdílíme na sociálních sítích, ale k ničemu dalšímu je nepoužijeme. Zůstanou zapomenuty. Ale jinak tam píší ještě o tom, proč asi Google zpřístupnil Nik Collection zdarma. A myslí si, že je to proto, že se chce tohoto softwaru zbavit bez negativní publicity.

Můžete se naučit číst zázračně rychle? Až s někým o tomhle budete debatovat, zkuste si společně přečíst Sorry, You Can’t Speed Read, ale pokud ten druhý bude číst rychle, tak nebude ani trochu tušit, o čem tam píší. Ale tak znáte to, jsou i jedinci, co si pouští rychleji video. Nebo chodí pořád v jednom tričku, aby ušetřili čas a mohli páchat ještě více dobra. Ale jinak vím, nebudete tomu věřit. Tak zkuste ještě The Truth About Speed Reading.

RebelMouse se pouští do objevovacích aktivit. Rebel Discovery můžete zkusit použít pro objevení účtů, které se vám mohou hodit pro marketing. RebelMouse je taková zvláštní věc, něco mezi agregátorem a „about me“ stránkou. Jak to vypadá, když si tam zprovozníte „profil“, se můžete podívat třeba na www.rebelmouse.com/medvidekpu.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Za 4,99 USD zjistíte, jestli váš partner má účet na Tinderu a kdy ho naposledy používal. Dokonce můžete za ty peníze zkusit najít tři lidi. Stačí použít Swipebuster – www.swipebuster.com – kde se nějakým způsobem dostávají k údajům lidí z Tinderu. Tedy nějakým, no prostě vaše data na Tinderu nejsou bezpečná už z povahy toho, že tam musí být nějaké API. Nemluvě o tom, jak hodně úsměvná je snaha lidí na Tinderu maskovat identitu a přitom si ho klidně propojí s Facebookem. Pak už stačí kliknout a velmi rychle dohledat.

Udělat cihličku z iPhone či iPadu je snadné, stačí připojit k WiFi a využít NTP. Ano, řeč je o nedávném zjištění, že nastavit čas na 1.ledna 1970 udělá z iPhone/iPadu mrtvý kus železa. A pokud nemáte poslední iOS, kde už tahle možnost byla opravena, tak se to dá provést i bez vašeho vědomí, stačí když se vaše zařízení připojí k WiFi. Viz New Threat Can Auto-Brick Apple Devices.

iOS umožňoval s pomocí Siri obejít uzamčení zařízení. Postup není vlastně ani trochu složitý a Siri ochotně zpřístupnila vše potřebné. Apple prý problém vyřešil prostě tím, že Siri přestala být důvěřivá a začala vyžadovat, abyste zařízení odemkli ještě předtím, než vás někam pustí. Viz Security bods disclose lock bypass bug in iOS a Apple iOS 9.3.1 (iPhone 6S & iPhone Plus) – (3D Touch) Passcode Bypass Vulnerability.

Facebook se naučil (nebo možná naučí) rozeznávat obličeje ve videu. Což je sice technologický úspěch, ale pro soukromí je to další rána. Jako by nestačilo, že Facebook už roky s přesností vyšší než lidé rozeznává a mapuje obličeje ve všech fotografiích, které na něj kdokoliv nahraje. Viz Facebook’s latest AI experiments: generating captions and recognizing faces in videos, kde se dočtete ještě o další stejně nebezpečné věci: titulky toho, co lidé ve videu říkají.

Apple QuickTime pro Windows končí a jsou tu dvě nové zranitelnosti. Je navíc dost možné, že ve Windows máte QuickTime, aniž byste o tom věděli, a už dlouhou dobu ho k ničemu nepotřebujete. Konec podpory znamená, že přestanou být vydávány bezpečnostní aktualizace. Viz Urgent Call to Action: Uninstall QuickTime for Windows Today, kde upozorňují, že dvě aktuální zranitelnosti už opravené nebudou (viz ZDI-16–241 a ZDI-16–242).

Kanadská policie roky vlastní globální dešifrovací klíč od BlackBerry. Viz Exclusive: Canadian Police Obtained BlackBerry’s Global Decryption Key.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Komentářové moduly Facebooku jsou plné spamu. Stěžují si na to v Dear Facebook, why are Facebook Comments so unremittingly terrible? a ptají se, jak je možné, že tohle zvládají technicky řešit skoro všude, jen na Facebooku ne. A hned si odpovídají, že to vlastně není divné – Facebook zajímají jen miliardy (uživatelů a peněz), takže tahle maličkost nikoho netrápí. A o tom to je.

Na Twitteru je nový falešný účet mluvčího prezidenta ČR. Místo @PREZIDENTmluvci je to ale @PRESIDENTmluvci a možná lze očekávat, nějakou tu brzkou pomýlenou. Nebo také brzký konec, protože pravidlům, které má Twitter pro satirické účty, tenhle nevyhovuje. Jako řada dalších „fake“ zamířil i tento na @fake-cz.

Facebook Messenger má přes 900 milionů uživatelů (ohlášeno na F8). Na počátku tohoto roku měl čerstvě přes 800 milionů. Čas doplnit Přehled sociálních sítí, médií a služeb včetně počtu uživatelů celosvětově i v Česku na @365tipů.

Dnes tomu říkají „bot“ a je to velká věda a revoluce v chatovacích aplikacích. Viz například Byznysu vstříc. Facebook pustí chatboty do Messengeru. Ve skutečnosti to není nic jiného, než to, čemu se někdy před doslova desítkami let říkalo Gopher. V zásadě se internet tak nějak pohybuje v kruhu. Špatné na tom je, že nás Facebook a další prostě považují za hlupáky. A ještě hůře, někteří jedinci tohle označují za budoucnost internetu a sociálních sítí a vůbec všeho. Bohužel.

Facebook Messenger a tamní boty jsou „nejpomalejším způsobem, jak používat internet“. Ano, vcelku pochopitelné – co čekat, když vezmete Gopher, obalíte to marketingem a přísliby „umělé inteligence“ (nekoná se a hned tak nebude) a místo dvou kliknutí se „vybavujete“ s uživatelem. Ale zlatý hřeb je, že když se zeptáte bota jménem Poncho na počasí, tak „odpoví typicky do hodiny“. A to je u botů ještě otázka, jestli vám opravdu odpoví tím, co potřebujete. Viz Facebook's new Messenger bots are the slowest way to use the internet.

Facebook definitivně ukončí @facebook.com adresy u účtů. Ty sice už řadu měsíců fungují jenom pro přeposlání, ale 1. května přestane fungovat i toto. Viz FACEBOOK IS KILLING EMAIL FORWARDING: HERE’S HOW TO DISABLE IT ON YOUR ACCOUNT, a pokud si nejste jisti, jestli @facebook.com adresu nemáte stále aktivní, tak se podívejte do Nastavení → Obecné → E-mail.

Děti nahrazují Instagram Snapchatem. V Teens are ditching Instagram for Snapchat at a stunning rate sice to „stunning rate“ neberte až tak vážně, ale děti a mládež používající Snapchat je věc, kterou vážně berte. Ale zapomeňte na to, že by byly děti zvědavé na nějaké firmy snažící se jim tam vnucovat moudra jako na Facebooku či Instagramu. A proč tam jsou? No protože Snapchat, tam jsou prostě hlouposti, které je baví. A protože věci tam poslané mizí. Byť velmi dobře vědí, že to je falešný pocit bezpečí.

Facebooku i Twitteru se nelíbí loga Snapchatu v profilových obrázcích. Média i další přitom tzv. Snapcodes používají jako formu propagace – obrázky s QR kódem totiž stačí „naskenovat“ a jednoduše se tak přihlásit k odběru kanálu na Snapchatu. Viz Facebook and Twitter Pressure Partners Over Snapchat.

MOBILNÍ APLIKACE

Messenger a WhatsApp mají za den 60 miliard poslaných zpráv (informace z F8). Oproti tomu si představte 20 miliard denně poslaných SMS. Je zvláštní, že mobilní operátoři se stále neprobrali. Ještě zvláštnější je, že si Apple nechal už před několika lety ujet vlak.

STARTUPY A EKONOMIKA

Slant News končí něco přes rok poté, co vznikl. Startup platil autorům 70 % z inzerce, která se prodala u jimi psaných článků. Důvodem konce je ukončení financování izraelským startupem Mobli, který minulý měsíc spustil (další, ano, další) sociální síť Galaxia. Viz Publishing start-up Slant News shuts down.

INFOGRAFIKA

Ideální délka příspěvků na sociálních sítích sice vychází ze zvyků USA (včetně toho, že řeší počty slov místo počtu znaků), ale praktické věci si z této infografiky rozhodně odnést můžete. Tu nejpraktičtější? Že delší neznamená lepší nebo že paradoxně příspěvky pro Facebook by měly být kratší než ty pro Twitter. Viz Everything You Need to Know About Online Content Word Count (Infographic).

MMF24

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).