Hlavní navigace

Sněmovnu čeká rozhodování o změně způsobu volby mediálních rad

29. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 9. 2009

UVNITŘ TEXT NÁVRHU NOVELY Ustálení počtu členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), Rady České televize a Rady Českého rozhlasu na devět a rozdělení jejich volby mezi Poslaneckou sněmovnu, Senát a prezidenta republiky obsahuje návrh novely tří mediálních zákonů, kterým se budou na probíhající schůzi zabývat poslanci. Návrh předložili poslanci za Stranu zelených.

DOKUMENT: Návrh novely zákona, kterým se mění způsob volby mediálních rad

MM socky3

Pokud by změna zákonů o rozhlasovém a televizním vysílání, České televizi a Českém rozhlasu prošla, snížil by se počet členů RRTV ze současných třinácti na devět a počet členů Rady České televize z patnácti na devět. Poslanci by také přišli o možnost odvolávat radní, které by do funkce jmenoval Senát nebo prezident republiky.

Kandidáty do zmíněných tří mediálních rad by mohli oběma komorám parlamentu a prezidentovi předkládat sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. Tak tomu je už nyní, ale všechny radní volí a odvolávají výhradně poslanci. Návrh Strany zelených by mohli podpořit lidovci, u ostatních stran není postoj k novele jednoznačný.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.