Hlavní navigace

Sociální síť Path mění majitele, koupil ji jihokorejský Daum Kakao

1. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na Path si možná už ani nepamatujete, je to jedna z mnoha sociálních sítí, která se „proslavila“ hlavně snahou odlišit se a vypadat jinak.

Být jiný než ostatní se ve světě sociálních sítí jako argument k získání uživatelů moc nedá použít. Twitter, který je hodně jiný, s tím má (hodně) velký problém. Google+ se také nic moc nepodařilo, Instagram roste a roste, ale nikdo další mu vlastně nekonkuruje. WhatsApp má také fantastická čísla, ale opět nemá žádného výrazného konkurenta. A vlastně je to dost podobně i v případě souboje YouTube vs. Vimeo.

Ti první v určité oblasti mají obvykle tak silné pozice, minimálně v počtu uživatelů, že kdokoliv další musí stíhat z příliš velké vzdálenosti. Ale nutno dodat, že někteří konkurenti jsou ještě dál – pokud se podíváme na Path – www.path.com – tak jejich zhruba 5 milionů „denních aktivních“ uživatelů je řadí až někam na úplný konec žebříčku, byť na obvyklá měsíční čísla se to těžko přepočítává.

A New Chapter for Path se můžete dočíst o tom, že Path byla prodána společnosti Daum Kakao, která získá Path a Path Talk. Path Inc. zůstává jako provozovatel služby Kong. V oznámení o prodeji jsou sliby o tom, že vše zůstane jako doposud, ale síť získá daleko lepší možnosti růstu. Najdete tu i zmínku o tom, že by snad Path měl mít 10 milionů uživatelů (měsíčních).

Kdo/co je Daum Kakao a co s tím má Path

Daum Kako není nevýznamná společnost – její služba KakaoTalk má podle dostupných informací 50 milionů uživatelů. Daum je pro změnu portál v Jižní Korei a samotné Daum Kakao vzniklo v roce 2014 spojením společností Daum Communications a Kakao.

Z tohoto pohledu, ale také díky tomu, že Daum Kakao je opravdu jednou z významných společností na jihokorejském trhu (hlavně v oblasti messagingu), je jasné, že Path našel poměrně dobrého kupce, tedy pokud jde o zmíněnou část světa. Pro zbytek planety je totiž tohle vše poměrně nevýznamné. Částka, za kterou byla Path prodána, jasná není, ale ví se, že Daum Kakao nezíská její zaměstnance.

Path založil před pěti lety Dave Morin, předtím jeden z lidí z Facebooku, a jeho cílem bylo vytvořit sociální síť, která více dbá na důvěrné vztahy mezi lidmi, tak aby sdílené informace nebyly tak široce šířené jako všude jinde, ale šlo o skutečné vztahy mezi lidmi, kteří se znají. Celé to mělo být založeno na tom, že jste měli velmi omezený počet možných přátel (maximálně 150), ale zato jste mohli Path používat s opravdu velmi povedenou aplikací na mobilních telefonech.

TIP: Path, skvěle zpracovaná aplikace, kterou málokdo chce používat, ukazuje, jak aplikace Path vypadala před třemi lety, v době, kdy měla služba něco okolo 2 milionů uživatelů.

Path se nakonec v USA moc prosadit nepodařilo, ale nedařilo se jí až tak špatně v Asii – oblíbená je v Indonésii, kde má podle všeho největší část svých dnešních uživatelů. Právě kvůli tomu by pro Daum Kakao mohla být přínosná, zejména proto, že se snaží v této zemí získat podstatnou pozici (zdatně mu v tom konkuruje Line).

Z již uvedeného plyne, že Daum Kakako si koupil pouze uživatele a technologie a lidé z původní společnosti Path Inc. se chystají nějak pokračovat dál. Souvisí s tím i zmínka o aplikaci/službě Kong – kong.wtf – sloužící k vytváření animovaných GIFů. Právě změna na tvůrce aplikací je možná tím, o co se Path po ukončení převodu Path a Path Talk pokusí.

Pohled do historie Path je zajímavý hlavně tím, že se nikdy nezapletla do žádných skandálů (s výjimkou jednoho, viz Path dostal pokutu za shromažďování informací o dětech), ale také tím, že za ni v minulosti Google teoreticky nabízel 100 milionů dolarů. Co se investic týče, hovoří se o získání zhruba 75 milionů dolarů, ale jenom velmi těžko lze očekávat, že Path dokázala i něco vydělat. 

Path byla (a je) designerským aplikačním klenotem

Path asi nejvíce proslula dvěma věcmi: lpěním na maximálně 150 přátelích a designově a uživatelsky opravdu velmi povedené mobilní aplikaci. Což bohužel nestačilo, webovou podobu neměla, API se nikdy neobjevilo a konkurence byla vždy marketingově i viditelností výrazně napřed.

Po pěti letech (Path vznikla v roce 2010) je mobilní aplikace už poněkud zastaralá, ale stále je na ní vidět, že byla v tehdejší době v zásadě revoluční a výjimečná a v mnoha ohledech zůstává výjimečná dodnes. Což, jak víme, zdaleka nestačí.

MIF22_Early

Trochu fascinující na spuštění Path na mobilu je, že ji stále používají i čeští uživatelé, byť je jejich množství doslova „více než malé“. A zajímavé je, že si zde můžete (a už roky před Facebookem jste mohli) kupovat nálepky, filtry na fotografie či stát se placeným uživatelem. 

V rozhraní najdete i některé prvky, které úspěšně používá třeba Pinterest, pokročilé možnosti sdílení i řadu věcí, které dodnes některé sociální sítě nemají, nebo jim trvalo velmi dlouho, než se k nim dostaly.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.