Hlavní navigace

Současné čtečky a agregátory RSS

30. 1. 2006
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
V minulém článku jsme se podívali na historii a využití technologie jednoduché syndikace dat – RSS. Jak v současnosti vypadají nástroje pro použití RSS, tedy čtecí aplikace a nástroje? Nabídka je v této oblasti vskutku bohatá. Svůj způsob, jak RSS využít, najde téměř každý uživatel.

RSS (Really Simple Syndication) je jednou z moderních technologií umožňujících snadné a rychlé získávání informací z webu. Původ a těžkosti původního využití RSS jsme si probrali v předchozím díle tohoto článku. Jak zde bylo již uvedeno v článku RSS v moderním světě, RSS se původně využívalo pro meziserverovou propagaci a pro individualizaci obsahu na portálu, který souvisel s prohlížečem Netscape. V současnosti se můžeme s touto technologií setkat v podobném využití na testovaném systému Windows Live. Kromě toho ale existují tři jiné způsoby, jak se uživatel s RSS setká. Každý z nich je trochu jiný a slouží malinko odlišným způsobem. Jsou to:

  • RSS čtečky v podobě aplikace pro operační systém v počítači,
  • čtečky jako komponenty jiných produktů,
  • online agregátory.

Pokud hovoříme o prvních z nich, tedy o aplikačních čtečkách, musíme vzít na vědomí, že zdaleka nejde jen o programy pro Microsoft Windows a pro počítače v klasické podobě. Obecně: RSS je nesmírně výhodné například pro čtení zpráv na mobilních zařízeních. S jeho využitím si totiž uživatel může vybrat z velkého množství prezentovaných informací tu, kterou chce stáhnout či skutečně přečíst. To se hodí zejména u typů připojení, které jsou datově omezeny nebo je potřeba za ně platit způsobem, který znemožňuje stahování větších objemů informací. S RSS se tak můžeme setkat na PDA, v chytrých telefonech, ale také v dalších podobných zařízeních. Jedná se o všudypřítomnou technologii.

Čtečky jakožto komponenty jiných produktů jsou oblíbené hlavně na PC. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v podobě pro webové prohlížeče, RSS a web spolu pochopitelně velmi úzce souvisí. Stejně tak ale existují i jako doplňky či funkce poštovních klientů. Zde se evidentně sází na minulost „těžkých“ čteček RSS, kdy se jednotlivé „zprávy“, přesněji záznamy o článcích na serverech, uživateli fyzicky prezentovaly způsobem velmi podobným e-mailovým zprávám, přesněji řečeno newsletterům. Stejně tak lze najít i doplňky operačních systémů. V jejich případě nemůžeme hovořit o samostatných aplikacích, neboť funkce čtení RSS je integrována v maximální míře do dostupných prvků systému, aniž by program, který tyto funkce zabezpečuje, měl vlastní uživatelské rozhraní nebo prezentaci.

Ohromou výhodou online agregátorů je, že je není potřeba instalovat ani složitě konfigurovat. Kdekoli si otevřete adresu agregátoru, tam jej máte. Pokud je možné si ho uzpůsobit, máte vyhráno, protože si s sebou odnášíte nejenom funkci, ale také konkrétní nastavení. Není vůbec nutné vybírat znovu a znovu požadované zprávy. Nevýhodou webového agregátoru je nemožnost, aby měl některé funkce, které jsou u jiných typů čteček obvyklé. Tedy například upozornění na nový článek nebo pokročilé možnosti filtrování. Avšak pro drtivou většinu uživatelů to není zásadní vada, a tak agregátory používají.

Softwarová čtečka neumřela

Klasická softwarová čtečka je aplikace, která umožňuje práci s RSS kanály, přičemž jde o její hlavní funkci. Takových aplikací existuje poměrně velké množství. Pokud si chcete vybrat a najít tu správnou právě pro vás, přečtěte si náš nedávno vydaný přehled takových programů, kde jich najdete dostatečnou zásobu. Důležitou vlastností čtečky je, aby uměla pracovat s neomezeným počtem kanálů a aby je uměla co nejkomfortněji třídit. Modelovou čtečku si ukážeme na jednom z prvních použitelných programů tohoto typu, na Feedreaderu. Jedná se o open-source projekt, který je určen pro operační systémy Windows. Poskytuje základní funkcionalitu čtečky a přitom je uživatelsky dostatečně jednoduchý. Využijí jej především ti uživatelé, kterým přijde podpora RSS ve Firefoxu příliš triviální a kteří kvůli kanálům nechtějí začít používat jiný prohlížeč (viz. dále).

feedreader - RSS
Feedreader s načteným RSS kanálem iDnes.cz

Po stažení z webu autorů a nainstalování, což je standardní proces obvyklý ve Windows, si můžeme Feedreader spustit. Jeho hlavní okno je organizováno standardním způsobem na stromově zobrazené kanály vlevo a jejich obsah vpravo. Pravá část je rozdělena na záhlaví zpráv, tedy novinek na jednotlivých serverech, a jejich obsah, který najdeme níže. Ve spodní části může být po klepnutí na odkaz na konci každé zprávy zobrazena stránku, na kterou zpráva ukazuje pomocí renderovacího jádra Internet Exploreru. Feedreader obsahuje ve výchozím nastavení několik RSS kanálů ukazujících vesměs na zprávy a tématické servery. Všechny je samozřejmě možné odinstalovat nebo změnit podle vlastního uvážení.

Kanály, které je možné registrovat prakticky neomezeně, lze ukládat do složek, vytvářených v levé části aplikace. Nevýhodou ovšem je, že složka nemůže mít další podsložky, což by mnozí uživatelé určitě ocenili. Pomocí pravidel je možné novinky filtrovat, třídit, vyhledávat dle slov, označovat vlaječkami či barvami, ve vývoji jsou chytrá zobrazení podobná virtuálním složkám z Outlooku či Evolution.

Jednoduše řečeno, ovládání a fungování FeedReaderu se v co nejvyšší míře podobá práci s poštovním programem. Když jsou staženy nové zprávy, program na to umí upozornit vysunovacím varováním nad systémovou oblastí Windows – opět obdoba klasického systému z poštovního klienta. I když jiné softwarové čtečky mohou jít jiným směrem, vypadat a chovat se jinak, toto je asi nejtypičtější představitel původní podoby. A dodnes pro mnoho uživatelů velmi užitečné podoby.

Integrace do prohlížeče

Moderní webové prohlížeče funkci RSS obsahují a oproti klasickým čtečkám ji mohou obsluhovat mnohem přítulněji. Není totiž potřeba, aby uživatel kopíroval adresu feedu, která navíc nemusí být prezentována zřejmým odkazem na stránce serveru z jednoho programu do jiného. Například nejoblíbenější alternativní prohlížeč Firefox přistupuje k RSS jako k aktivním záložkám. Kanál, respektive jeho označník, lze umístit do oblíbených položek nebo na lištu často používaných odkazů. Po každém otevření pak dojde k aktualizaci. Z hlediska uživatele to vypadá, jako by otevřel složku s odkazy, ale složka je virtuální a odkazy jsou aktuální položky zaregistrovaného kanálu.

Opera - RSS
Výpis RSS zdroje v prohlížeči Opera

Nedostatkem tohoto přístupu k RSS je relativně malá škála funkcí, které lze s kanály, respektive s jejich obsahem provádět. V žádném případě také není určena k tomu, aby se s pomocí Firefoxu zprávy ze serverů nějakým komplikovanějším způsobem třídily nebo archivovaly. Přesto jde o uživatelsky velmi jednoduchou a použitelnou metodu, která je v současné verzi navíc prakticky bezproblémová. Ovládání nastavení, respektive přihlašování, odhlašování a změna umístění kanálů, se provádí pomocí běžné kontextové nabídky a drag&drop.

Profesionálněji vyřešenou RSS čtečku obsahuje alternativní prohlížeč Opera. Její forma je opět podobná poštovním programům. Opera zobrazuje RSS kanály, respektive jejich hlavičky a obsah, ve vertikálním rozložení, tak oblíbeném u klientů pro e-mailovou komunikaci. Vzhledem k tomu, že zobrazení je unifikováno s integrovaným poštovním klientem a teoreticky i dalšími službami (odkazy, poznámkami atd.), je práce s kanály pro uživatele hračkou. Přesto je ale potřeba říct, že řešení tak, jak jej známe u Firefoxu, je z hlediska základního, nejjednoduššího použití efektivnější. Ne o mnoho, ale je.

Firefox - RSS
Výpis RSS zdroje v prohlížeči Firefox

Vzhledem k fenoménu, který se z RSS v průběhu času stal, se očekává také jeho podpora v Internet Exploreru 7, který by měl být uveden v průběhu tohoto roku. Obrázky toho, jak bude tento prohlížeč technologii podporovat, je však již možné si prohlédnout.

RSS pluginy existují i pro další aplikace, například populární poštovní klient Microsoft Outlook nebo IntraVnews a další aplikace. Podstatné přitom je především jejich třídění a zpracování informací, stejně tak jako to, jaká data má daný program zobrazovat.

CIF23

Na webu, na cesty

Jak již bylo řečeno, výhodou online agregátoru je fakt, že k jeho použití není potřeba mít žádný konkrétní program. Agregátor je aplikace běžící na webovém serveru, jejímž produktem je stránka s titulky získanými z RSS. Asi nejznámějším agregátorem v Česku je také již uvedená služba http://www.in­travnews.com/. Stejně tak populární je ale například www.kratce.cz a mnoho dalších. Základní funkcí těchto agregátorů je zobrazování titulků z RSS kanálů registrovaných serverů. I když jejich fungování je různé, stejně jako vzhled a použití, většinou nabízejí možnost vybrat si, které zdroje chcete využívat. Ke standardním možnostem většinou patří vyhledávání mezi jednotlivými servery a jejich titulky, dělení zdrojů podle tématiky, případně dle dalších parametrů a zobrazování aktuálních zpráv (podle časového hlediska). Agregátory, které s RSS kanály pracují, je mohou v rámci „filtrování“ obsahu také samy vytvářet například pro použití v rozhraní prohlížeče. Jejich předností je plně automatický provoz. Nedostatkem jsou pak hlavně chybějící možnosti. Zajímavým zahraničním serverem tohoto typu je například oblíbený Google News.

Google News
Titulní strana agregátoru Google News

Vyberte si…

Výběr způsobů použití RSS kanálů je opravdu bohatý, ovšem ještě bohatší je jejich obsah. O ten jde konec konců především a v první řadě. RSS ale již dávno není jen cestou k metainformacím. Možnosti jeho využití se neustále rozšiřují, stejně jako související technologie. O tom si povíme v příštím díle.

Používáte RSS čtečky?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).