Hlavní navigace

Soud: cizí fotografie z Twitteru si nemohou noviny užívat zadarmo

Daniel Dočekal

Soud v New Yorku rozhodl, že noviny nemohou zadarmo používat fotografie z Twitteru. Něco, co na první pohled vypadá jako samozřejmost, si vyžádalo roky sporů a soudní řešení.

Spor se týkal fotografií pořízených Danielem Morelem (ze zemětřesení na Haiti) a zveřejněných na jeho účtu na Twitteru. A vzápětí použitých agenturou AFP (Agence France-Press) a deníkem Washington Post, aniž by k nim tyto společnosti získaly práva a aniž by za ně zaplatily. 

Poté, co se Daniel Morel ozval, setkal se s překvapivou argumentací – tedy že „pravidla užívání Twitteru umožňují tento způsob použití“. To je argumentace veskrze originální.

Ta nakonec, několik let po události, neobstála u soudu, který konstatoval, že pravidla užívání Twitteru skutečně neumožňují publikování fotografií bez souhlasu jejich autora. 

V rámci sporu ještě zbývá dořešit další související věci, velmi pravděpodobně také otázku odpovídající platby autorovi. A bude zajímavé sledovat, kam vše nakonec dojde.

Zdroj: New York Judge Rules That Photos Posted On Twitter Are Not Up For Grabs By News Organizations

Našli jste v článku chybu?
17. 1. 2013 3:12

Problém je v tom, že mnohá média (především staré školy) si myslí, že mají nějaké výsostné postavení nad zákon, takže mohou použít libovolně jakýkoliv materiál. Kdyby se dnes vypnul YouTube, tak s trochou nadsázky mohou české zpravodajské relace televizních stanic vysílat v rádiu, protože stejně nebudou mít záběry k vysílání. Kéž by to ale byl jediný hřích, na který lze v mediálním světě narazit.

17. 1. 2013 18:41

Nemohou, tedy rozhodně ne v takové míře a takovými způsoby, jako se to děje. Například YouTube ve svých provozních podmínkách televizím dovoluje přebírat videa jen pokud splní tři podmínky: vypořádají se s autorem (musí mít minimálně jeho souhlas), uvést zdroj v písemné podobě (to se občas děje) a uvést jej také verbálně (to jsem ještě neviděl, resp. neslyšel).