Hlavní navigace

Soud: Důležité sportovní události mají zůstat na neplacených kanálech

18. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
18. 2. 2011

Pokud bude některý z členských států Evropské unie chtít, může zakázat vysílání sportovní událostí mimořádného významu, jako jsou mistrovství světa a Evropy ve fotbale nebo olympijské hry, na placených televizních stanicích. Rozhodl o tom evropský soudní dvůr v Lucemburku, na který se obrátily fotbalové asociace FIFA a UEFA. Těm se nelíbilo, že britská a belgická vláda vytvořily seznam událostí mimořádného významu, které nesmí vysílat placené televize, ale pouze veřejně dostupné neplacené programy.

K TÉMATU: Fotbalové Euro 2012 je pro české televize drahé. Cenu vyšroubovala Prima

MM socky3

Na seznamu se objevil i světový a evropský fotbalový šampionát, což se asociacím nelíbilo, píší dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí, zda se tyto a podobné významné sportovní události mohou objevit na placených kanálech, závisí podle evropského soudního dvora čistě na vládách jednotlivých zemí EU. Česká republika vytvořila už před deseti lety seznam událostí značného společenského významu, které podle vyhlášky ministerstva kultury musí vysílat veřejně dostupné, neplacené televizní stanice.

Na českém seznamu jsou letní i zimní olympijské hry, hokejové i fotbalové šampionáty a také atletické mistrovství světa. České televize momentálně zahájily vyjednávání o nákupu práv k mistrovství Evropy ve fotbale, které se uskuteční v příštím roce v Polsku a na Ukrajině. Cena práv však přesahuje možnosti jakékoli tuzemské stanice. Vlastník práv údajně požaduje okolo 110 milionů korun, za minulé fotbalové Euro zaplatila Prima okolo 100 milionů korun. Česká televize byla ochotna před čtyřmi lety zaplatit za Euro 60 milionů korun.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.