Hlavní navigace

Spolupracovník DigiZone.cz píše ministrovi Kubovi: urychlete zavádění DVB-T2!

14. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

DOPIS UVNITŘ Čestmír Polák v otevřeném dopise ministrovi obchodu a průmyslu navrhuje opatření k přechodu na terestrické vysílání druhé generace DVB-T2

Rychlejší zavádění pozemní digitální televize druhé generace ve standardu DVB-T2 požaduje po ministrovi obchodu a průmyslu Martinu Kubovi (ODS) spolupracovník serveru DigiZone.cz Čestmír Polák. Napsal kvůli tomu ministrovi otevřený dopis, v němž poukazuje na zbytečné zdržování přechodu na novější systém digitálního televizního vysílání. Stát by se podle Poláka měl zasadit o rychlejší prosazení DVB-T2, které umožní šířit pozemní cestou televizní programy v HD kvalitě.

K TÉMATU: DVB-T2: Začaly tát ledy, nebo budeme s DVB-T smetištěm Evropy?

„Ve velice krátké době dojde k drastickému omezení frekvencí doposud určených k televiznímu vysílání. V Evropě i jinde ve světě se hromadně přechází, nebo již přešlo na standard druhé generace DVB-T2, což umožňuje úspornější využití kmitočtového spektra, nižší náklady na vysílání, úsporu energie atp.,“ upozorňuje Čestmír Polák. „Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, nejméně však 30 Mbit/s. To je přibližně 5 – 6 kanálů v HD rozlišení (5 – 6 Mbit/s), nebo kolem 24 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s),“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ: Test DVB-T2 povolíme pro dvě lokality a vysílat se bude jen v pracovní době

Vzhledem k omezenému počtu kmitočtů, které České republice zůstanou pro televizní vysílání po uplatnění první a druhé digitální dividendy, tedy vyčlenění kmitočtů pro jiné služby než televizi, není podle Poláka jiné cesty, než DVB-T2 zavést co nejrychleji. „V poslední době se „roztrhl pytel“ s novými vysílateli, kteří chtějí v terestrice podnikat. Kam je s omezujícími frekvencemi v dohledné době umístíme?“ ptá se. Jakékoli zdržování podle Poláka povede k další migraci diváků k satelitní televizi, která nabízí více programů a lepší kvalitu.

ROZHOVOR: Jiří Vykydal: Stát chce vrátit část kmitočtů DVB-T, měl by tedy pomoci zavést DVB-T2

„Je třeba zadat ČTÚ a dalším dotčeným organizacím časový harmonogram na opatření, aby tento přechod byl urychlen a dobře připraven. Domnívám, se, že je nutné urychleně připravit některá opatření, abychom se nedostali v budoucnu do těžko řešitelných situací. Nesmí se také zapomenout na rozhlasové vysílání DAB,“ připomíná Polák. Ministrovi proto v otevřeném dopise navrhuje vydat pro Českou republiku zákaz vyrábět, dovážet a prodávat od roku 2013 terestrické televizní přijímače, které by neobsahovaly tuner DVB-T2/MPEG-4.

Stát by podle Poláka měl také rozhodnout o způsobu kódování placených kanálů v pozemních sítích a povinnosti, aby přijímače s DVB-T2 tunery měly sloty pro dekódovací karty. Satelitní i pozemní televizní přijímače by měly podporovat standard hybridní televize HbbTV. Současné testování standardu DVB-T2 v Praze a Plzni, které provádí České Radiokomunikace, považuje Polák za dobrý, ale zcela nedostatečný krok. Experiment navíc odstartoval až po nátlaku odborné veřejnosti.

Otevřený dopis Čestmíra Poláka ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kubovi

„ČTÚ pod tlakem odborníků konečně přehodnotil své dřívější myšlenky na blokování či omezování dalších testů v DVB-T2 a vyčlenil na testy K50, alespoň v Praze a na kratší test v Plzni. To je dobrá zpráva. Test byl však zkrácen pouze na pracovní dobu a diváci tak po příchodu z práce již nemohou porovnávat jeho přednosti v on-line vysílání,“ konstatuje Čestmír Polák. Česká republika by podle něj měla v dostatečném předstihu stanovit kmitočty pro řádné vysílání DVB-T2.

cif 24 - early cena - média

„Stát by měl zvážit příspěvek na budoucí spolufinancování souběžného vysílání při rozjezdu standardu DVB-T2 z procent výnosu z vydražené první digitální dividendy (nevím proč je ČTÚ proti). Současní vysílatelé se totiž odmítli tohoto procesu finančně zúčastnit a na tom by se mohl celý proces později zaseknout (mimo Českých Radiokomunikací, které šíří v testu DVB-T2 zatím bezplatně),“ pokračuje Polák a v podstatě tak opakuje požadavek Českých Radiokomunikací na finanční participaci státu na zavádění DVB-T2, který firma odhadla na víc než půl miliardy korun (mělo by jít o část výnosu z dražby digitální dividendy).

Národní koordinační skupina pro zavádění digitálního televizního vysílání pod vedením Zdeňka Duspivy by se pak podle Čestmíra Poláka měla věnovat osvětě při zavádění vysílání v systému DVB-T2. Za hlavní brzdu rozvoje nové generace zemské digitální televize pak vidí telekomunikační úřad. „Situaci na ČTÚ vnímám osobně jako nestandardní a mám pochybnost i k jeho úplné nezávislosti a v některých rozhodnutích i k jeho odbornosti,“ konstatuje v dopisu ministrovi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).