Hlavní navigace

Sportovní kanál Trojka se potápí a slovenský koncesionář pláče

9. 10. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Slovenská veřejnoprávní televizní stanice Trojka to má pravděpodobně spočítané a v současné době připomíná spíše Titanic, který už narazil do ledovce a je jen otázkou času, kdy se definitivně potopí. Vedení Slovenské televize sice popírá, že by něco takového hrozilo, ovšem i samotný předseda jejího kontrolního orgánu slyšel o tom, že má program skončit a s velkou pravděpodobností to bude na konci tohoto měsíce. Veřejnoprávní médium navíc dostalo další ránu. Placené kabelové televize skupují vysílací práva pro sportovní události, jichž byla dříve vlastníkem.

Trojka pravděpodobně do měsíce skončí

Slovenská televize vážně uvažuje o zrušení svého třetího programu, sportovní Trojky. S odvoláním na dobře informovaný zdroj z STV to uvedl server Mediálne.sk. Veřejnoprávní STV by tak podle něj částečně vyřešila svoji špatnou ekonomickou situaci. Trojka, která se aktuálně omezuje na vysílání v odpoledních hodinách, by měla skončit k 1. listopadu. Zatím však není jasné, zda by šlo o definitivní konec, nebo pouze přerušení vysílání. Nad smysluplností Trojky se na posledním zasedání Rady STV pozastavil i její zakladatel a čerstvý radní Andrej Miklánek. Položil si otázku, zda je smysluplné provozovat program, který má půlprocentní podíl na trhu. Zrušením Trojky by se ale podle něj fakticky zlikvidoval současný program na Dvojce, protože většina smysluplného sportu, k němuž má STV vysílací práva, by přešla na tento kanál a případně na Jedničku. Jednou z posledních ran pro slovenskou veřejnoprávní televizi je získání vysílacích práv na hokejovou Slovnaft extraligu kabelovým kanálem Sport 1.

Jan Potůček: Třetí program Slovenské televize, sportovní Trojka, má údajně skončit
Jan Potůček: Placené televize stále více skupují práva pro domácí sportovní přenosy

UPC Direct ukončil vysílání prvních programů na satelitu Astra

Placená satelitní služba UPC Direct v těchto týdnech dokončuje svůj přechod z pozice 19,2 stupně východně na 1 stupeň západně, tedy z družic Astra na konkurenční satelity Thor firmy Telenor Satelitte Broadcasting. Významná akce letošního roku nabírá na obrátkách. Minulý týden odpojila společnost UPC DTH první programy pro české a slovenské zákazníky a upozorňuje je, že je nutné přenastavit parabolu. Vydělá na tom i operátor SES Astra, který doposud poskytoval kapacitu právě UPC. Uvolněná pozice má už nyní nového zákazníka. Zákazníci UPC Direct v České republice a na Slovensku už mají satelitní antény přetočené. K této skutečnosti lze dojít jednoduchou logickou úvahou. Jak jinak by bylo možné, že společnost UPC DTH už přistoupila k odpojení některých programů pro tuzemské diváky? Týká se to konkrétně stanic České televize, TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Prima, TV Barrandov, TA3, Markízy, JOJ, Eurosportu 2 a Daring!TV.

UPC Direct parabola

Lukáš Polák: Ze satelitní služby UPC Direct na pozici 19,2 stupně východně se stává torzo
Lukáš Polák: Převod zákazníků UPC ze satelitu Astra na družici Thor skončil

Nová slovenská televize Empatia spustila zkušební vysílání

Chystaná slovenská komerční televize Empatia, která bude dostupná zákazníkům satelitních platforem CS Link a Skylink na pozici 23,5 st. východně, spustila v pondělí odpoledne zkušební vysílání. Barevné pruhy (monoskop) nahradila tříminutová smyčka. Ta není složena z upoutávek, ale pouze z grafiky, která informuje formou textu o tom, co bude televize vysílat. Jak je z promo smyčky patrné, televize by měla vysílat zpravodajství, dokumentární tvorbu, filmy, pohledy z regionů a relace dětské, hudební i motoristické. Kanál má odstartovat v listopadu letošního roku. Nic víc se z propagačního videa zájemce nedozví. Empatia má zahájit vysílání 11. listopadu letošního roku a bude dalším celoplošným slovenským kanálem. Na satelitu Astra 23,5 st. východně ho je možné najít na bývalé pozici stanice Viasat Nature.

Lukáš Polák: Nová slovenská televize Empatia spustila na satelitu promo smyčku

Stručně

Devadesát analogových vysílačů a dokrývačů programů ČT 1 a ČT 2 se chystá do konce listopadu vypnout Česká televize. K poslednímu říjnovému dni ukončí analogové vysílání programu ČT 2 z vysílačů Pardubice – Krásné a Třebíč – Klučovská hora a na 68 analogových převaděčích, poslední listopadový den skončí analogová ČT 2 na vysílačích Svitavy – Kamenná Horka, Valašské Meziříčí – Radhošť, Žďár nad Sázavou – Harusův kopec a 17 analogových převaděčích.

Jan Potůček: ČT vypne do konce listopadu dalších 90 analogových vysílačů a dokrývačů

Diváci televize Nova dostali v neděli první důkaz o tom, že tato stanice připravuje vysílání ve třetím rozměru. Krátce se o něm zmínil v talentové show Talentmania moderátor Leoš Mareš v souvislosti s výhrou, kterou mohou hlasující získat – 3D televizor. Na tuto skutečnost upozornili jako jedni z prvních v diskusním fóru čtenáři našeho webu.

Lukáš Polák: Nova opět promluvila o vysílání ve 3D, poprvé před diváky

Provozovatel kanálů Filmbox, společnost SPI International, uvedl televizní diváky v omyl, když jim tvrdil, že kanály Filmbox a Filmbox HD budou vysílat od 1. října nonstop, tedy 24 hodin denně. Mylná informace vycházela z programových plánů, které byly rozeslány všem těm, kteří je pravidelně dostávají. Alarmující je, že špatné programové schéma se objevilo i na webu provozovatele.

Lukáš Polák: Filmbox zmátl diváky i operátory. Nonstop vysílání nebude
Lukáš Polák: Kanály Filmbox vysílají jiné filmy, než je uvedeno na webu i v EPG

Pavel Hanuš, Rudolf Pop 500

Pavel Hanuš a Rudolf Pop, dvojka neodmyslitelně spjatá s digitalizací České televize. (Foto: Ivana Dvorská)

Kdyby záleželo čistě na České televizi, mohlo by zemské analogové televizní vysílání v České republice skončit ještě do konce letošního roku. Tak rychlý postup ale nehrozí, brání mu především televize Nova a České Radiokomunikace. Vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš a systémový inženýr ČT Karel Moulík také v rozhovoru přiblížili, jak bude ČT postupovat při dokrývání veřejnoprávního multiplexu, které by mělo skončit zhruba za rok.

Jan Potůček: Vypnout analog můžeme okamžitě, říká šéf digitalizace ČT. Záleží na Nově s Primou

Majitelé satelitních kompletů, které ještě umožňují analogový příjem signálu z družice, budou mít od 1. ledna příštího roku minimálně o dva programy menší výběr. K tomuto datu se rozhodly ukončit původní šíření stanice MTV Deutschland a 9Live. O německou verzi lifestylového a hudebního kanálu přijdou dokonce diváci úplně. V DVB-S bude svůj signál od ledna 2011 kódovat.

Lukáš Polák: Z analogového satelitu zmizí od roku 2011 další dva programy

MM socky3

Vedení dvou největších komerčních televizí v Česku, Novy a Primy, zaslala dopis poslancům, v němž varují před zachováním reklamy ve veřejnoprávní České televizi. Nelíbí se jim senátní novela zákona, která počítá s vysíláním reklamy v ČT i po roce 2012, kdy měla klasická reklama z veřejnoprávní obrazovky úplně zmizet. Nova a Prima argumentují tím, že s koncem reklamy v ČT počítaly při podpisu Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání.

Jan Potůček: Ředitelé Novy a Primy píší poslancům, nechtějí zachovat reklamu v ČT

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.