Hlavní navigace

Srpen 1968 v ČST: „Nevíme, jak dlouho ještě budeme vysílat…“

Hektické dny po 21. srpnu 1968, kdy tehdejší Československo obsadila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy, provázelo improvizované vysílání jednotlivých štábů státní Československé televize (ČST). Redaktoři a kameramani nejprve využívali oficiální televizní studia, poté záložní stanoviště a nakonec samotné televizní vysílače. Kromě Prahy se takto vysílalo i v Liberci, ze západočeského Krašova, jihočeské Kleti, středočeského Cukráku a brněnského Kojálu.

Právě na vysílání z Kojálu vzpomínala čtvrteční jihomoravská příloha MF Dnes. Zejména pak na televizního redaktora Lubomíra Popelku, který z provizorního studia pod vysílačem na Drahanské vrchovině vyzýval rakouskou veřejnost za československou hranicí, aby o invazi „spřátelených“ vojsk informovala okolní svět.

Vážení přátelé, vysíláme z náhradního stanoviště brněnského studia… Liebe Freunde in Österreich…, říká Popelka na unikátní nahrávce, která je součástí dokumentu o čtyřicet let starém protiokupačním vysílání ČST, který se chystá odvysílat Česká televize. Ta nahrávku získala z Vídně, kde Popelkovo vysílání přebírala rakouská státní televize ORF. Jiná skupina brněnských redaktorů ČST vysílala z přenosového vozu na Drahanské vrchovině a později z utajeného místa ve vojenském prostoru na Vyškovsku.

Protiokupačnímu vysílání Československé televize ze srpna 1968 se bude věnovat obšírný článek serveru DigiZone.cz, který plánujeme na čtvrtek 21. srpna

Našli jste v článku chybu?