Hlavní navigace

Srpen 1968 v ČST: „Nevíme, jak dlouho ještě budeme vysílat…“

15. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 8. 2008

Hektické dny po 21. srpnu 1968, kdy tehdejší Československo obsadila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy, provázelo improvizované vysílání jednotlivých štábů státní Československé televize (ČST). Redaktoři a kameramani nejprve využívali oficiální televizní studia, poté záložní stanoviště a nakonec samotné televizní vysílače. Kromě Prahy se takto vysílalo i v Liberci, ze západočeského Krašova, jihočeské Kleti, středočeského Cukráku a brněnského Kojálu.

Právě na vysílání z Kojálu vzpomínala čtvrteční jihomoravská příloha MF Dnes. Zejména pak na televizního redaktora Lubomíra Popelku, který z provizorního studia pod vysílačem na Drahanské vrchovině vyzýval rakouskou veřejnost za československou hranicí, aby o invazi „spřátelených“ vojsk informovala okolní svět.

BRAND

Vážení přátelé, vysíláme z náhradního stanoviště brněnského studia… Liebe Freunde in Österreich…, říká Popelka na unikátní nahrávce, která je součástí dokumentu o čtyřicet let starém protiokupačním vysílání ČST, který se chystá odvysílat Česká televize. Ta nahrávku získala z Vídně, kde Popelkovo vysílání přebírala rakouská státní televize ORF. Jiná skupina brněnských redaktorů ČST vysílala z přenosového vozu na Drahanské vrchovině a později z utajeného místa ve vojenském prostoru na Vyškovsku.

Protiokupačnímu vysílání Československé televize ze srpna 1968 se bude věnovat obšírný článek serveru DigiZone.cz, který plánujeme na čtvrtek 21. srpna

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).