Hlavní navigace

Stalo se na českém webu od června do září 2010

28. 12. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: sxc.hu
Co se stalo důležitého a zajímavého na českém internetu a především webu? Podívejme se na chronologický souhrn důležitých událostí od června do září 2010.

Červen 2010

Odstartoval www.zoot.cz, označený jako „nadnakupovač“ či „internetová obchodní platforma“. Svým způsobem také začalo období, kdy každý měsíc bude spuštěno několik „slevových serverů“.

T-Mobile spustil internetovou půjčovnu her www.frag.cz

Mladá Fronta koupila Cpress Media – získala tak servery jako je MobilMania, Živě, Ženy, Doupě, Autorevue, FinExpert i AbecedaZahrady. A samozřejmě i papírové časopisy.

Vltava.cz se připojuje ke skupině e-shopů Kasa.cz a Obchodní-dům.cz.

Vydavatel časopisů Týden a Instinkt spouští projekt pražského hyperlokálního zpravodajství Zpravyznasiuli­ce.cz.

Seznam.cz bez bližších podrobností oznámil, že Stream.cz v květnu 2010 dosáhl vůbec poprvé provozního zisku.

Telekomunikační poskytovatel Volný již nebude působit jako doménový registrátor. Dohodl se se společností General Registry.

Česká televize spustila sportovní zpravodajský web SportŽivě.cz doplňující televizní sportovní kanál ČT 4.

Společnost Mediatel začala včera v ostrém provozu nabízet malým a středním firmám výrobu a správu jejich online prezentací. Služba pod názvem Internet 123 zahrnuje také pravidelnou SEO optimalizaci, registraci domény, webhosting, synchronizaci s Google Maps, měření počtu příchozích telefonních hovorů či překlopení obsahu do mobilní podoby.

Internetová úschovna souborů RapidShare s účinností od 1. července 2010 přestává uživatele odměňovat za sdílená data. Provozovatelé služby se tak chtějí zbavit nařčení, že takto podporují šíření nelegálně pořízených kopií autorským zákonem chráněných děl.

Rada pro rozhlasové a televizní (RRTV) vysílání na svém 13. letošním zasedání zapsala do evidence první větší skupinu poskytovatelů audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, kteří se museli ohlásit kvůli nové regulaci části internetového vi­dea.

Červenec 2010

Vyřadily je prý podvodné hlasy, protestují v přímém přenosu – je to sice v měřítku českého internetu prkotina, ale zaměstnávalo to hodně lidí (včetně právníků) a ukazuje to, jak to vlastně s tím „soutěžením“ na Internetu je.

Seznam.cz aktualizoval svou hlavní stránku, na níž doplnil novou informační lištu, kde chce uživatele upozorňovat na své další služby a novinky, které se jich týkají.

Známá česká veřejná fotogalerie Rajče.net nově umožňuje vedle publikování fotek také vystavování vi­deí.

Economia, a.s., uzavřela dohodu o spolupráci se společností VOLNÝ, a.s. Na základě této dohody Economia rozšiřuje portfolio svých online titulů o portál Volny.cz a stává se jeho novým provozovatelem.

Centrální registr dlužníků (CERD) dnes rozeslal varování před praktikami společnosti DEREDES s.r.o. (IČ 26956675). Tato společnost, která patří Aleši Slabému, se podle vyjádření CERD dopouští podvodu, když pro vzbuzení dojmu solidnosti odkazuje na falešné reference.

Společnost Vivantis koupila čtyřicetiprocentní podíl v internetové cestovní agentuře New Travel.cz.

IPTV službě O2TV se nedaří a v absolutních číslech začala přicházet o abonenty.

Srpen 2010

Nově odstartovaný web Scuk.cz pana „Cuketky“ není jen dalším příkladem trendu českého návratu k dobrým (ne už nutně levným) jídlům a nejnovějším pokusem o hodnocení zajímavých destinací spojených s jídlem. Je také příkladem dobře naplánovaného startupu.

Společnost Sun Marketing, která se zabývá internetovým marketingem a reklamou na Internetu, podala žalobu na Roberta Štípka, PPC konzultanta, kvůli jednomu slovu ve článku, který zveřejnil na konci března na svém blogu.

PPF Media končí, přichází pohřeb za 200 milionů korun – Přichází pohřeb megalomanského projektu, o jehož proveditelnosti mnozí pochybovali již při startu. PPF Media a projekt Našeadresa.cz prý spolykal 200 milionů Kč, ale nejbohatší Čech Petr Kellner se nakonec rozhodl zamáčknout slzu nostalgie i celý projekt. Byla šance, aby „hyperlokální“ či aspoň „lokální“ žurnalistika u nás fungovala?

Padla hranice 700 000 zaregis­trovaných domén s českou národní koncovkou .cz.

Pirátské noviny píší, že získaly návrh novely autorského zákona, který měl uniknout z ministerstva kultury.

Po téměř jednom roce končí spolupráce mezi HyperMedia, a.s. a investiční společností Centralway. CentralWay totiž prodává celý svůj dosavadní podíl v HyperMedia ve výši 34 %, který nabyla v září roku 2009.

Společnosti Telefónica O2 se konečně podařilo získat doménu o2.cz.

Server I-legálně.cz oznámil, že nyní je možné veškerou hudbu z jeho katalogu kupovat a stahovat bez DRM.

Aleš Slabý byl odsouzen za vydírání. Toho se měl dopustit se svojí vymahatelskou společností Deredes formou, jakou komunikoval s lidmi, od nichž vymáhal peníze. Obviněný Aleš Slabý byl uznán vinným trestným činem vydírání podle § 235 odst. 1 trestního zákona. Za tento trestný čin byl podle § 235 odst. 1 tr. zák. odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání deseti měsíců, jehož výkon mu byl podle § 58 odst. 1
tr. zák. a § 59 odst. 1 tr. zák. podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání osmnácti měsíců. Soud Slabému zároveň uložil trest zákazu činnosti spočívající v zákazu poskytování služeb v oblasti vymáhání dluhů a pohledávek na dobu osmnácti měsíců.

Seznam.cz začal testovat novou verzi vyhledávače s pozměněným způsobem uložení slov v databázi (indexu) hledání.

Mediální dům Sanoma Magazines Praha a společnost Centrum Holdings přicházejí s novým společným projektem, kterým jsou online verze magazínů Květy a Vlasta. Ty čtenáři a čtenářky naleznou na stránkách portálu Atlas.cz.

Vyhledávač obrázků Obrázky.cz, který provozuje portál Seznam.cz, nyní spolupracuje s Pixmac.cz.

Září 2010

eReading odstartoval prodej digitálních knih – digitální obchod s knihami, který je zaměřen na prodej „nehmotných“ knih v datové podobě. Pokud se vám některá líbí, stačí klepnout, zaplatit a je vaše.

Společnost HyperMedia, a.s. koupila dva nové portály HyperSlevy.cz a HyperZboží.cz.

Nový vzhled serveru Auto.cz přinesl líbivý, leč tuctový kabátek a odhodil vše, s čím si uživatelé vzhled tohoto serveru před tím spojovali. Někteří z nich se rozhodli vyhlásit bojkot, protože se považují za spolutvůrce služby.

Centrum.cz ukončilo AdFox -  má je nahradit Google AdWords a vůbec těsnější integrace s Googlem. Vzájemná symbióza má pomoci Centru k penězům a Google zlomit dominanci Seznamu.

Spuštěna nová česká internetová fotobanka Kuptofoto.cz, která je společným projektem mediální skupiny MAFRA a společnosti Pixmac a Profimedia.

Společnost Centrum Holdings se s vydavatelstvím Vltava-Labe-Press (VLP) domluvily na spolupráci v oblasti databází firemních kontaktů. Výsledkem je denik.najisto.cz

Vyhledávač zboží a porovnávač cen Srovnáme.cz ohlásil příchod strategického investora. Je jím Martin Kasa, zakladatel e-shopu Kasa.cz

Centrum Holdings má od středy 8. září 2010 nového obchodního ředitele pro média. Stal se jím Martin Vedej, který ve funkci nahradil Martina Šebestu.

Úřad pro ochranu osobních údajů nezaregistruje společnost Google pro sběr dat v souvislosti se službou StreetView. To tedy znamená, že podle platné legislativy nebude smět Google pokračovat ve focení českých (a moravských a dalších Zemí koruny České) ulic pro službu Google StreetView.

Seznam.cz dnes oznámil ukončení projektu internetových rádií při komunitním serveru Lidé.cz, na němž spolupracoval s mediální skupinou Lagardere Active ČR.

Při serveru Najisto.cz, který doposud fungoval jako katalog kontaktů (zejm. na živnostníky, firmy a různé organizace), nyní Centrum Holdings spouští nový inzertní web – Bazar Najisto.cz.

Netretail Holding, provozovatel mimo jiné českého e-shopu mall.cz, získává další kolo investic. Společnost Intel Capital a přední polský investiční fond MCI do Netretail Holding, B. V. investovaly po pěti milionech eur. Vedle toho Ondřej Tomek (soukromý investor, spoluzakladatel Centrum.cz) investoval do společnosti v separátní investici rovněž 1 milion eur.

MM socky3

Server Mozek.cz, za nímž stálo Jyxo, ukončil svůj provoz.

Mladá fronta buduje portfolio serverů o hubnutí a kupuje servery Kdesportovat.cz a Ocvičení.cz.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.