Hlavní navigace

Star Trek se blíží: Skype bude překládat konverzaci v reálném čase

28. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Letošní kalifornská Code Conference je zatím velmi výživná a šéfové internetových titánů chrlí jednu novinku za druhou. Velmi zajímavou funkcí se pochlubil i Microsoft.

Ještě do konce roku dostanou uživatelé Skypu do rukou technologii, která by měla zase trochu zmenšit svět. Nový šéf Microsoftu Satya Nadella dnes v Kalifornii předvedl testovací verzi softwaru, který umí téměř v reálném čase překládat probíhající konverzaci.  

Je sice ještě brzy, ale vize univerzálního překladače, kterou známe ze Star Treku, už není projektem z jiné galaxie, tvrdí podle Financial Times Gurdeep Pall, viceprezident Microsoftu, a dodává, že jazykové bariéry brzdily byznys i efektivitu globálních týmů poskládaných z různých národností. 

Microsoft předvedl zatím demo svého překladače, který dokázal převádět řeč z angličtiny do němčiny a naopak. 

Uživatelé si budou moci překladač pro Skype vyzkoušet v betaverzi pro Windows 8 už koncem letošního roku, oznámila firma. 

Microsoft se strojovým překladem experimentuje už víc než deset let. Firma vytvořila neuronovou síť, která dokáže rozpoznat řeč a učit se z jednotlivých jazyků. Některé výsledky pokusů jsou v DNA mobilní asistentky Cortana, která se zabydlela v telefonech s Windows Phone.

Firma technologii poprvé demonstrovala na konferenci v Číně v roce 2012:

KL22_nominace

Skype, potažmo Microsoft, ale není jediný, kdo takovou službu vyvíjí. Spadeno na ni má samozřejmě i Google nebo japonské NTT. Tři sta milionů uživatelů Skypu měsíčně je ale výhoda, která dává náskok Microsoftu. 

Firma totiž už jede zase dál a pracuje na 3D videohovorech. Ty už fungují v laboratořích Skype a zpočátku by měly být dostupné jen v konzolích Xbox One. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.