Hlavní navigace

Starbucks pustí do kaváren bezdrátové nabíječky mobilů. Zatím jen v USA

13. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bitva mezi standardy pro bezdrátové nabíjení smartphonů pokračuje. Aliance PMA, kterou podporuje například Duracell, teď dosáhla zajímavého úspěchu.

V každém obchodě deset bezdrátových nabíječek. V době, kdy se výdrž neměří na dny, ale na hodiny, se to může hodit. Úspěch ale slaví hlavně společnost Powermat, kterou si kavárenská síť vybrala jako dodavatele. Bezdrátové dobíjení se totiž ve světě zatím moc neprosadilo a výrobce doufá, že to smlouva s kavárenským řetězcem pomůže změnit. 

Během prvních testů v Bostonu a San Jose si uživatelé nabíjeli telefony průměrně kolem čtvrt hodiny. Tedy ne naplno, ale spíš jen na cestu domů nebo do práce. 

„Způsob, jak pracujeme s elektřinou, se od Thomase Edisona nezměnil. My to zkoušíme trochu změnit a chceme odstranit věčné strkání dvou drátků do díry ve zdi,“ tvrdí šéf Powermatu Daniel Schreiber v rozhovoru pro server The Verge.

Jak to funguje? Uživatel vyfasuje malý „kroužek“, který se dá připojit k telefonu (alternativou jsou také dobíjecí pouzdra, do kterých se vloží celý smartphone). Přístroj pak položí na speciální podložku, kterou prodejce instaluje na stolky nebo pulty v prodejně, a telefon se začne nabíjet. Dobíjecí místa jsou připojena jak k elektrické síti, tak k centrální jednotce, která slouží k zaznamenávání statistik o tom, jak lidé systém používají.

Souboj standardů

Technologie pro bezdrátové nabíjení je na světě už několik let, žádný velký úspěch ale zatím neslaví. Jedním z problémů je zřejmě zatím ne příliš pohodlné provedení – telefon musí být v nabíjecím pouzdře, nebo do něj musí být připojený kroužek, a musí být položený na podložce – energie se totiž přenáší jen na vzdálenost několika centimetrů.

Druhou překážkou je to, že zatím neexistuje jeden standard. „Bezdrátové dobíjení je mladý trh a pořád ještě bojuje se standardizací,“ potvrzuje i Schreiber. 

Kromě standardu PMA, na kterém pracují zařízení Powermatu, totiž o místo na trhu bojuje také konkurenční standard Qi. Jeho největší výhodou zatím je, že jej už podporují někteří výrobci telefonů – jejich přístroje tedy nemusí používat žádná přídavná zařízení, ale mohou se z podložky dobíjet přímo.

A máme tady ještě „toho třetího vzadu“ – standard Rezence, který prosazuje aliance firem jako je Qualcomm, Intel, Dell nebo Samsung (aby to nebylo tak jednoduché, řada firem se pro jistotu účastní vývoje více standardů). Který hráč nakonec vyhraje, není jasné. Dohoda se Starbucksem ale v současné chvíli nahrává PMA.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.