Hlavní navigace

StarCube předčasně opustily čtyři týmy, ale o to slibnější jsou ty zbývající

19. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Mezinárodní účast pozvedla úroveň StarCube — skoro všechny týmy ze zahraničí jsou mezi nejlepšími. Některé účastníky však postihl rozkol, anebo nestíhali časově, a museli proto akcelerátor opustit.
Trial StarCube Show
Autor: StarCube

Trial StarCube Show

Před týdnem si udělali v brněnském akcelerátoru StarCube „Demo Day“ nanečisto. Při něm vyhodnotili pět nejlepších týmů, ale prozatím bez bližšího určení pořadí. A čtyři týmy překvapivě StarCube opustily, z toho dokonce jeden z oceněných. Na podrobnosti jsme se zeptali vedoucího programu Mgr. Michala Hrabího:

Čím si těch pět vyhodnocených zasloužilo své ocenění?

Jobote (US/CZ) — jasný trh, zákazník i problém. Řešení se již podařilo nasadit u dvou zákazníků, je funkční a tým má plán na další rozvoj.

Note Tracker (Palestina) — zajímavé technické řešení mířící mimo jiné i do firemní oblasti, kde by se mohlo uplatnit. Tým schopných vývojářů softwaru i hardwaru, kteří jsou motivovaní něco dokázat.

Crowdy (CZ/SK) — řešení, které dává smysl. Tým pivotoval od jiného plánu a usadil se v oblasti, kde může využít zajímavých příležitostí.

Bracelet Alerter (Jordánsko/Sýrie) — nadaní inovátoři s řadou dřívějších úspěchů; orientují se nyní na bonitní trh. Velmi dobrá a výstižná prezentace.

ExplosionApp (CZ) — podobné produkty existují, ale osobnost vlastníka projektu porotu přesvědčila ještě více než navržené plány.

Překvapilo vás něco?

Zásadní překvapení se nekonalo, překvapila snad jen sebereflexe jednoho z týmů: sám tým Crowdy nemohl uvěřit tomu, že je porota vidí jako jeden z pěti nejzajímavějších projektů.

Jaké jsou příčiny vyřazení čtyř týmů (IT2Test, Moravia Microsystems, Go‑Between News, Crowdy)? Odkud vzešel popud?

Některé týmy odešly na vlastní žádost. Častým důvodem byl nějaký rozkol v týmu — buď časové hledisko, nebo konflikt mezi zakladateli. Zbytku byl odchod ze StarCube doporučen, neboť při ověřování potenciálu projektu nedošlo k pivotování do oblasti, která by byla zajímavá pro realizaci. S většinou týmů však budeme pracovat i nadále, ale již mimo StarCube.

Bylo těžké doporučit někomu odchod?

Ano, rozhodnutí o odchodu týmu/člověka je vždy těžké, patří k tomu nejtěžšímu, čemu v jakékoliv práci můžete čelit. Ve StarCube jde však o možnost, se kterou jsou všichni dopředu seznámeni, a proto neteklo na obou stranách tolik slz. :‑)

Považujete odchod čtyř už v poločase za neobvyklý?

Ani ne. Dva týmy zjistily nepřekonatelné překážky v pokračování ve svém projektu a jejich odchod ze StarCube se pouze náhodou časově potkal s Trial StarCube Show. Procentuálně to je větší úbytek, než jsme měli v předchozích ročnících, ale s výjimkou prvního, kdy StarCube dokončila pouze třetina týmů.

Co na základě této zkušenosti doporučit týmům, které se budou hlásit příště?

Týmy by měly mít stabilní jádro lidí, kteří si rozumějí a jsou si vědomi svých limitů (včetně časových). Pak lze na straně týmu lépe zvážit, zda je možné se vlastnímu projektu věnovat s dostatečným nasazením.

Jak se zatím osvědčilo provozovat celý akcelerátor v angličtině? Dodržuje se to?

Ano, angličtina se především díky přítomnosti zahraničních týmů používá neustále. Jediné výjimky tvoří jednotlivé konzultace mezi českým týmem a českým mentorem. Vše v angličtině je náročné. A bylo nutné přizpůsobit veškerý obsah a doplnit další služby pro týmy, které se v evropské kultuře neorientují.

Co se vám v tomto ročníku obecně daří lépe a jinak?

CIF23

Určitě se podařilo vybrat velmi zajímavou skladbu týmů, které se vzájemně motivují. Rovněž — zdá se — se nám podařilo přilákat více investorů a také lépe ověřit komerční potenciál projektů a cestu k „Product–Market Fit“.

A určitě se osvědčila přítomnost týmů ze zahraničí. (Všechny s výjimkou italského jsou v nejlepších pěti.) Ukázala nám, že je možné i v České republice provozovat konkurenceschopný akcelerátor, který v mnohém překoná možnosti, které mají zahraniční týmy ve svých domovských zemích. V budoucnu budeme určitě cílit opět na zahraničí a rád bych, aby mezi startupy v ČR bylo obecně více zahraničních.

Několik otázek na Petra PalaseKentico Software, jednoho z mentorů a porotce na Trial StarCube Show:

Máte mezi účastníky jarního StarCube 2013 nějakého favorita? A proč?

Favoritů mám několik, ale pokud bych měl zmínit jednoho, pak Jobote, u kterého vidím oproti jiným týmům lepší balanc mezi technologií a byznysem.

Co vás na tomto ročníku nejpříjemnější překvapilo?

Určitě zapojení zahraničních týmů, které dávají StarCube nový rozměr. Bracelet AlerterNote Tracker mají technologicky zajímavé produkty kombinující hardware a software — to u českých týmů tak často nevidíme.

Co týmům dosud schází? Co u nich především postrádáte?

Typickým problémem týmů je, že se příliš soustředí na produkt a zapomínají na to, že nakonec ho musí především umět prodat. Některé mají tendenci produkt vyšperkovávat, místo aby ho začaly co nejdříve nabízet zákazníkům a získávat zpětnou vazbu z reálného světa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).