Hlavní navigace

StartupYard zvyšuje tempo. Chce odbavit dvě kola akcelerátoru za rok

18. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dosud se tříměsíční běh odbyl jednou za rok a zbytek času bylo na shánění nových investorů a témat. To se teď mění.

Tepová frekvence pražského akceleračního programu se zdvojnásobí. Počínaje letošním rokem by měl odbavit místo desítky startupů dvacítku. 

Zatím není jasné, jak budou obě kola koncipována. „Mohou být odlišná. Momentálně pracujeme s více variantami. Například IoT a bezpečnost. Před dalším kolem vyhodnotíme přihlášky podle oborů a podíváme se, co je na trhu zajímavého a podobně,“ tvrdí Nikola Rafaj z akcelerátoru.

Důvodem pro rozjezd více akceleračních kol není až tak to, že by se jim do Node 5 hlásilo nezvladatelné množství startupů. „Přetlak bych tomu neříkal, ale vyšší zájem je. Ze strany firem je teď vidět více zajímavých projektů a investoři mají zase chuť na firmy v ranější fázi vývoje,“ dodává Rafaj. 

cif-tip-téma-foto

Pro každé kolo musí ale akcelerátor sehnat peníze. Rozpočet se pohybuje kolem jedenácti milionů. Ty, potom, co mu došly evropské peníze z konsorcia CEEDtech, letos zařídil i crowdfunding. O celou polovinu si StartupYard řekl na Fundliftu. A více než šest milionů měl na účtě za necelé tři týdny. „Bylo to rychlé, mnohem větší zájem, než jsem čekal. Počítám, že je pravděpodobné, že další kolo projde Fundliftem také,“ dodává Rafaj.

Brněnský Starcube se drží v rámci Jihomoravského inovačního centra při zemi a u svých technologičtějších témat. Letos se přihlásily do podzimního kola skoro dvě stovky firem. „Tři čtvrtiny přihlášek dorazilo do Brna z ciziny. Ubylo studentských projektů a projekty se profesionalizují. Jako nejpopulárnější se ukázala řešení v oblasti Smart City/Home/Office, se kterými se hlásila celá třetina týmů,“ tvrdí šéfka programu Hana Šudáková.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.