Hlavní navigace

Stát mohl sehrát při rušení televize sítěmi LTE větší roli, myslí si Radiokomunikace

27. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Velká Británie dala podle technického ředitele České televize Ivo Ferkla na kampaň související s rušením televize v pásmu 800 MHz v přepočtu přibližně sedm miliard korun.

Na nedostatečnou roli státu dnes upozornili zástupci Českých Radiokomunikací na setkání s novináři v souvislosti s rušením televizního signálu mobilními sítěmi čtvrté generace, tedy LTE. Marcel Procházka, ředitel pro regulaci operátora, konstatoval, že v této souvislosti v podstatě žádná velká kampaň neproběhla a diváci nevědí, jak se v případě, že se problémy rušení vyskytnou, chovat. Občané nedostali žádnou službu. Diváci tyto problémy řeší tak, že se obrátí buď na lokální servisní službu, ale v takovém případě musí za výjezd zaplatit. Problém přitom může bezplatně vyřešit ČTÚ na náklady operátora LTE, konstatoval Procházka.

K TÉMATU: České Radiokomunikace se obávají rostoucího rušení televizního signálu

Horším případem je podle manažera Českých Radiokomunikací skutečnost, když diváci občas řeší tento problém i přechodem na jinou platformu. To pochopitelně pro operátora není dobrá zpráva. Informační kampaň, jejímž předmětem by bylo rušení televizního signálu sítěmi LTE, by podle zástupců Radiokomunikací i České televize mohla probíhat podle britského modelu at800. Šlo o částku 180 milionů liber, tedy v přepočtu přibližně sedm miliard korun. Velkou Británií se mimochodem inspirovala před lety už naše koordinační skupina v čele se Zdeňkem Duspivou při přechodu z analogu na DVB-T. Role státu bohužel podle Marcela Procházky skončila tím, že od mobilních operátorů vybral peníze za vydražené kmitočty.

ČTĚTE TAKÉ: Radiokomunikace chystají po tři čtvrtě roce další seminář o rušení televize LTE

Manažer Českých Radiokomunikací přitom novináře upozornil na skutečnost, že ač žádná informační kampaň neproběhla, budoucí rušení televizního příjmu mělo vliv na cenu vydražovaného spektra. Nejvíce se tato skutečnost dotkla operátora T-Mobile, který se pohybuje v pásmu 791 až 801 MHz (2,31 miliardy Kč), nejméně Vodafonu, který LTE provozuje v pásmu 811 až 821 MHz (2,66 miliardy Kč). Za blok A2 zaplatila O2 necelých 2,4 mld. Procházka si dále postěžoval, že od loňského roku se za dobu několika měsíců výrazně změnil poměr oprávněných a neoprávněných případů. Každá druhá stížnost na rušení televize mobilními sítěmi u ČTÚ je aktuálně podle jeho slov vyhodnocena jako oprávněná.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Francouzi a Italové testují přenos TV signálu pomocí mobilní technologie LTE-A+

V současné době je podle Marcela Procházky v provozu více než 4500 základnových stanic LTE v pásmu 800 MHz, které potenciálně mohou způsobovat rušení televizního signálu. Během dalších čtyř let by mělo být postaveno dalších deset tisíc základnových stanic a jejich počet se tak bude pohybovat okolo patnácti tisíc, což bude odpovídat dosavadnímu počtu „běžných“ BTS stanic. Rušení očekává operátor primárně v Praze, v Plzni, Karlových Varech a dalších krajských městech, kde jsou již BTS stanice postaveny. Do budoucna počítají Radiokomunikace s problémem také zejména ve východních Čechách, například v lokalitě Trutnov – Černá hora.

KL24

TK rušení LTE 2015–05–18.pptx by Lukáš Lucky Polák

2015_05_05 LTE 800.pptx by Lukáš Lucky Polák

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).