Hlavní navigace

Státní pohřeb Václava Havla zprostředkují českému národu ČT i ČRo

22. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 12. 2011

Česká televizeČeský rozhlas přizpůsobí zítra své vysílání státní pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla. Veřejnoprávní médium z Kavčích hor už se bude této významné události věnovat od zítřejšího rána. První a dost podstatnou změnu zaznamenají diváci už od 5:59, kdy na ČT 1 nezačne Dobré ráno s Jedničkou, ale stejně jako na ČT 24 Studio 6. To pak v 9 hodin přejde ve speciální vysílání.

K TÉMATU: Havlův smuteční průvod na diváky zafungoval. ČT 24 s podílem 9 %

Ve speciálu, který se bude vysílat v den státního pohřbu, uvidí diváci například přílety zahraničních hostů, přenesení rakve s ostatky z Vladislavského sálu do Svatovítského chrámu. Zádušní mše, kterou bude celebrovat arcibiskup Dominik Duka. Závěr mše pak odslouží biskup Václav Malý. Speciál má skončit v poledne a diváci v něm uvidí také řadu hostů, kteří mají k tématu co říci. Vysílání kanálů ČT 1 a ČT 24 by měly být po dobu přibližně šesti hodin shodné. Pak budou následovat Polední Události.

ČTĚTE TAKÉ: Odchod Václava Havla televize nezaskočil. S výjimkou Barrandova obstály

Česká televize bude hrát v pátek vůbec významnou roli na poli distribuce signálu. Stane se totiž hlavním vysílatelem přímého přenosu státního pohřbu exprezidenta Václava Havla v rámci Evropské vysílací unie (EBU). Podle mluvčího České televize Ladislava Štichy by mělo být na místě okolo dvaceti kamer veřejnoprávního média. Uvedl to pro agenturu ČTK. Vzhledem k tomu, že jiné televizní štáby na místě slavností ač smutné události na místě nebudou, budou využívat právě záběrů ČT.

MM AI t

Svůj program upravuje také veřejnoprávní Český rozhlas. Od 10 hodin přijdou do studia Radiožurnálu zástupkyně Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, které se až do poslední chvíle staraly o Václava Havla a nyní poskytují Dagmar Havlové morální podporu. Ve vysílání Ranního Radiožurnálu zazní Svatováclavský chorál i Rekviem Antonína Dvořáka. Hostem 20 minut Radiožurnálu bude historik Vilém Prečan. Smuteční obřad začne na ČRo 1 v 11:30. Přímý přenos zprostředkují i sesterské digitální stanice Leonardo a D-dur.

Výrazných změn doznávají programová schémata i dalších stanic Českého rozhlasu. Do vysílání bude zařazena řada unikátních archivních materiálů. Na Dvojce Českého rozhlasu budou v pátek od 11 hodin na Václava Havla vzpomínat osobnosti pořadu Jak to vidí. Český rozhlas 6 připravil na pátek pravidelné pořady Názory a argumenty, Svět viděný internetem, Média v postmoderním světě a další, vše věnované osobnosti Václava Havla. Na Českém rozhlasu 3 – Vltavě uslyšíte od 16 hodin 33 otázek pro Václava Havla. Uvádí Miloš Kopecký, čte Jiří Langmiler.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).