Hlavní navigace

Státní pohřeb Václava Havla zprostředkují českému národu ČT i ČRo

Česká televizeČeský rozhlas přizpůsobí zítra své vysílání státní pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla. Veřejnoprávní médium z Kavčích hor už se bude této významné události věnovat od zítřejšího rána. První a dost podstatnou změnu zaznamenají diváci už od 5:59, kdy na ČT 1 nezačne Dobré ráno s Jedničkou, ale stejně jako na ČT 24 Studio 6. To pak v 9 hodin přejde ve speciální vysílání.

K TÉMATU: Havlův smuteční průvod na diváky zafungoval. ČT 24 s podílem 9 %

Ve speciálu, který se bude vysílat v den státního pohřbu, uvidí diváci například přílety zahraničních hostů, přenesení rakve s ostatky z Vladislavského sálu do Svatovítského chrámu. Zádušní mše, kterou bude celebrovat arcibiskup Dominik Duka. Závěr mše pak odslouží biskup Václav Malý. Speciál má skončit v poledne a diváci v něm uvidí také řadu hostů, kteří mají k tématu co říci. Vysílání kanálů ČT 1 a ČT 24 by měly být po dobu přibližně šesti hodin shodné. Pak budou následovat Polední Události.

ČTĚTE TAKÉ: Odchod Václava Havla televize nezaskočil. S výjimkou Barrandova obstály

Česká televize bude hrát v pátek vůbec významnou roli na poli distribuce signálu. Stane se totiž hlavním vysílatelem přímého přenosu státního pohřbu exprezidenta Václava Havla v rámci Evropské vysílací unie (EBU). Podle mluvčího České televize Ladislava Štichy by mělo být na místě okolo dvaceti kamer veřejnoprávního média. Uvedl to pro agenturu ČTK. Vzhledem k tomu, že jiné televizní štáby na místě slavností ač smutné události na místě nebudou, budou využívat právě záběrů ČT.

MIF18_témata2

Svůj program upravuje také veřejnoprávní Český rozhlas. Od 10 hodin přijdou do studia Radiožurnálu zástupkyně Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, které se až do poslední chvíle staraly o Václava Havla a nyní poskytují Dagmar Havlové morální podporu. Ve vysílání Ranního Radiožurnálu zazní Svatováclavský chorál i Rekviem Antonína Dvořáka. Hostem 20 minut Radiožurnálu bude historik Vilém Prečan. Smuteční obřad začne na ČRo 1 v 11:30. Přímý přenos zprostředkují i sesterské digitální stanice Leonardo a D-dur.

Výrazných změn doznávají programová schémata i dalších stanic Českého rozhlasu. Do vysílání bude zařazena řada unikátních archivních materiálů. Na Dvojce Českého rozhlasu budou v pátek od 11 hodin na Václava Havla vzpomínat osobnosti pořadu Jak to vidí. Český rozhlas 6 připravil na pátek pravidelné pořady Názory a argumenty, Svět viděný internetem, Média v postmoderním světě a další, vše věnované osobnosti Václava Havla. Na Českém rozhlasu 3 – Vltavě uslyšíte od 16 hodin 33 otázek pro Václava Havla. Uvádí Miloš Kopecký, čte Jiří Langmiler.

Našli jste v článku chybu?