Hlavní navigace

Státní SŽDC prodlouží spolupráci s Huawei, pražské letiště ho naopak vylučuje z tendru

8. 10. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Čínská společnost železničářům vedle serverů a storage dodává i bezpečnostní sběr dat a monitoring.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se chystá prodloužit spolupráci s čínskou technologickou společností Huawei. Státní podnik v září vypsal veřejnou zakázku, ve které chce rozšířit pozáruční podporu již nakoupených technologií od Huawei a k tomu přikoupit nové pevné disky a paměťové moduly. Maximální cena je stanovena na 13 milionů korun bez DPH, přičemž 9,5 milionu má jít na podporu a zbytek na nový hardware.

Pozáruční podpora má sloučit a prodloužit stávající podpory až do konce června roku 2021. SŽDC pozáruční podporu pro Huawei kupovalo už loni, kdy zakázku za více než tři miliony korun bez DPH vyhrál Huatech, jeden z nejvýraznějších partnerů čínského podniku v Česku. Příjem nabídek v současném tendru skončí 14. října letošního roku. 

SŽDC hodlá rozšířit servery a disková pole ve své budově v Libni v Praze, objektu polostátní ČD-Telematiky v Hrdlořezích a na Drážním úřadě v Plzni. Podporu pak žádá skrze několik lokalit ve více městech.

Vyšší desítky zařízení z Číny

Železničáři v rámci své IT infrastruktury provozují více než 70 serverů od Huawei (většina je z řady RH2288H), na kterých běží kontrolně-analytické centrum, virtuální počítače (desktopy) pro dispečery, aplikační farma, SAP HANA nebo záloha dat. Pro tyto účely slouží i disková pole Huawei OceanStor.

SŽDC si od Huawei vedle toho v loňském roce objednalo zakázku na monitoring serverových farem. Jde o jednotný dohledový systém, který zastřešuje servery, sítě a disková pole. Čínský software Huawei eSight (využívá i vlastní server) dohlíží kromě hardwaru Huawei také na prvky od dalších společností, jako jsou Cisco, Hewlett Packard Enterprise či Brocade. Součástí jsou i nadstandardní servisní služby. Projekt za 2,662 milionu korun bez DPH (3,221 milionu s DPH) získal opět Huatech.

Ten vyhrál i zakázku na realizaci centrálního sběru provozních a bezpečnostních záznamů (logů) ze systémů a sítě SŽDC. Akce za 2,697 milionu korun bez DPH (3,263 milionu korun s DPH) se dokončovala letos. SŽDC tímto způsobem „řeší bezpečnostní opatření dle vyhlášky č. 316/2014 Sb. o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních a o stanovení náležitostí podání v oblasti kybernetické bezpečnosti“.

SŽDC mimo jiné vydalo souhlas pro použití terminálů Huawei pro využití v rámci železniční mobilní sítě GSM-R. Ta je součástí velkého projektu modernizace a synchronizace všech komunikačních sítí, které podnik provozuje.

Nejistá budoucnost

To, jak se Huawei bude dařit získávat státní zakázky v budoucnu, je velkým otazníkem. Zástupci čínské společnosti se pro Lupu mimo záznam vyjadřují v tom smyslu, že „situace v enterprise byznysu ve státní sféře teď v Česku není příznivá“ a že bezpečnostní varování Národního bezpečnostního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB) z konce loňského roku mělo na tyto obchody dopad.

To ukazuje i situace, na kterou upozornil Deník N. Letiště Václava Havla v Praze vyloučilo Huawei ze dvou tendrů o celkové hodnotě zhruba sedm milionů korun (servery a bezpečnost). Letiště uvádí, že tak učinilo na základě analýzy rizik a povinnostmi vyplývajícími ze zákona o kybernetické bezpečnosti.

Jiné instituce postupují i tak, že výběrové řízení raději zruší. Stalo se tak například v případě ministerstva zdravotnictví, které zrušilo zakázku na Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice. Došlo k tomu poté, co byl Huawei ze zakázky vyloučen a firma následně podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Resort zdravotnictví také vydal opatření, podle kterého zakazuje technologie od Huawei ve svých systémech používat.

Content tip EARLY

Naopak ministerstvo financí na základě analýzy rizik, které respektovalo varování NÚKIBu, nechalo Huawei vyhrát projekt na dodávku částí optické sítě.

V soukromé sféře pak Huawei u nás v případě serverů a spol. nemá vybudovanou silnou pozici, kterou se daří držet silným hráčům typu Dell, HPE nebo Cisco. Přesto technologie od této firmy odebírají například Avast, Livesport nebo CPI.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).