Hlavní navigace

Státnímu bumbrlíčkovi by někdy nezaškodila dieta

5. 6. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Možná jste také někdy zaregistrovali - kupříkladu v televizních zprávách - záběry, jak některé úřady práce pomáhají nezaměstnaným najít novou pracovní příležitost pomocí Internetu. To je jistě chvályhodná snaha, mohla by být ale ještě mnohem účinnější, kdyby se, paradoxně, podobným směrem dávalo podstatně méně peněz.

Pokud byste byli ředitelem jedné firmy o 80 odděleních, pravděpodobně by vás asi nenapadlo souhlasit např. s tím, aby v každém z těchto oddělení používali na práci úplně jiný textový editor: v prvním T602, druhém Word 2000, dalším Notepad, jinde originální NovákEdit (vyvíjený šikovným účetním panem Novákem) atd. Samozřejmě by to přinášelo komplikace v komunikaci mezi nimi, zbytečné náklady na různé licence, školení a vzájemné převaděče jednotlivých formátů. Českému státu ale kupodivu něco podobného – alespoň v některých oblastech – asi divné vůbec nepřipadá.

Třeba v případě úřadů práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí si také uvědomilo význam Internetu pro zkvalitnění svých služeb, ale bohužel k tomu přistoupilo stejně velkoryse, jako když před časem vyrůstaly v okresních městech desítky nových krásných budov úřadů práce (ÚP). A tak místo toho, aby tady vznikly jedny „centrální“ WWW stránky, společné pro všechny úřady práce – které by poskytovaly profesionální a aktuální servis všem, kteří s tímto typem úřadu někdy přijdou do styku, tzn. především přehled právních předpisů na úseku zaměstnanosti a praktické rady pro volbu či změnu zaměstnání – dnes už máme hotových přes 70 naprosto různých stránek jednotlivých okresních ÚP, z nichž každá má úplně jinou strukturu a obsahuje odlišné typy informací. S trochou škodolibosti by se dalo vyjmenovávat, jak celá řada z nich může sloužit spíše jako příklad toho, jak se stránky dělat nemají – za všechny alespoň ÚP Rakovník, kde není vůbec nic, podivná fotografická „vrstva“, skrývající text, na ÚP Litoměřice:

638

(kde navíc nefunguje ani jeden odkaz) či ÚP Svitavy (zbytečně „objemné“ foto budovy úřadu na titulní stránce o velikosti 270 kB). Těžko říci, zda lze za výhodu považovat alespoň to, že stránky některých ÚP něco vypovídají o nezdravých vztazích na tomto okrese (ÚP Opava např. naprosto nelogicky zakazuje sdělovacím prostředkům zveřejňování opavských volných míst, přestože právě média by mohla značně pomoci jejich obsazení a tím snížení nezaměstnanosti).

Některé ÚP mají na svých stránkách jistě zajímavé informace – z pohledu nezaměstnaných např. informace o možnosti práce českých občanů v cizině (mj. ÚP Teplice či ÚP Písek) či pro zahraniční investory alespoň stručné informace o státní podpoře při vytváření volných míst (anglické stránky na ÚP Jeseník či ÚP Svitavy). To všechno by šlo ale určitě začlenit do „centrální“ stránky také.

Současný stav je dobrý pro zvýšení „zaměstnanosti“ programátorů (výrobou a údržbou stránek ÚP se jich teď přece zaměstná 70× tolik, než kdyby byly jedny), školících firem (naučit nezaměstnané orientaci i na stránkách úřadů práce z okolních okresů zabere podstatně více času, než kdyby se učili orientovat jen na jedné) a poskytovatelů webhostingu (některé ÚP už si zaregistrovaly i vlastní doménu 2. řádu – např. ÚP Blansko), sotva ale pro ty, kterým by to mělo především sloužit. Kdo horko-těžko zápasí s myší a ovládáním počítače, je asi zmaten, že se mu při pohybu kurzorem po obrazovce najednou nápisy přepisují nesmysly (netuší, že se právě na stránkách jeho ÚP někdo nepříliš úspěšně učí programovat javascripty pro pohyb myši v menu:

639

ÚP Liberec) nebo když se před ním nečekaně vynoří nové okno s dotazem, jestli má soubor „spustit“ či „uložit na disk“ (oblíbená zábava většiny tvůrců těchto stránek je ukládat volná místa do souborů ve tvaru .xls., .rtf, .doc, a ještě pokud možno zazipované). A pravděpodobně už takový uživatel – začátečník – vůbec nepochopí, proč na stránkách „svého“ okresního ÚP nenajde volná pracovní místa ve svém okrese (např. Plzeň – jih, Praha – východ, Příbram, Rokycany), přestože přes stránky ÚP okresu z opačného konce republiky (např. Žďáru nad Sázavou) místa ze „svého“ okresu najít může např. zde na ministerských stránkách.

cif-tip-téma-foto

Původně měly jednotlivé ÚP „samozřejmě“ také různé adresy, ale snad jediná potěšitelná zpráva je, že teď už se dá na většinu z nich dostat z jedné společné ve tvaru „SPZ_okresu“.u­radprace.cz, tedy např.: cr.uradprace.cz pro Chrudim či ul.uradprace.cz pro Ústí nad Labem (seznam všech odkazů je na www.uradprace­.cz).

Jsem přesvědčen, že kdyby okresní ÚP žádné peníze na vytváření a údržbu svých vlastních stránek nikdy nedostaly, a pořádně se dodělaly jen jedny – např. tyto ministerské (a jednotlivé ÚP by na nich aktualizovaly svá data), prospělo by to nezaměstnaným i zaměstnavatelům určitě více než současný stav.

Měly by mít úřady práce "centralizovanou" internetovou stránku?

Autor článku

Autor je konstruktérem průmyslové elektroniky a příležitostným programátorem.