Hlavní navigace

Volební kampaní se Petr Štěpánek nedostává do střetu zájmů, míní šéf ČTÚ

23. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
23. 3. 2010

UVNITŘ UKÁZKA KAMPANĚ Dostává se radní Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Petr Štěpánek do střetu zájmů, když v kampani před volbami do Poslanecké sněmovny brojí proti televiznímu poplatku? Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák míní, že nikoli. Předvolební kampaň je soukromá věc pana radního, kterou se nebude úřad ani Rada ČTÚ zabývat, odpověděl Dvořák na dotaz serveru DigiZone.cz.

K TÉMATU: Petr Štěpánek chce uspět u voličů zrušením koncesionářských poplatků

Veřejnoprávní televize je ale provozovatelem vlastní sítě digitálních vysílačů, a podléhá tudíž stejně jako další telekomunikační společnosti přímé regulaci ČTÚ. Provoz vysílačů financuje z peněz, které vybere formou koncesionářských poplatků. Pokud by Štěpánek po volbách prosadil zrušení koncesionářských poplatků a převedl financování České televize přímo pod státní rozpočet, mohlo by se stát, že se Kavčím horám nebude dostávat peněz, protože jim ministr financí zkrátí rozpočtovou kapitolu.

ČTĚTE TAKÉ: Štěpánek, ČTÚ: Nechme kapsy koncesionářů na pokoji

Petr Štěpánek kandiduje do sněmovny za ODS v Královéhradeckém kraji. Z třetí pozice na kandidátce má zvolení takřka jisté. ODS s ním už dopředu počítá do role stranického experta na média, v níž by měl vystřídat dosavadního poslance Petra Plevu. Ten ze zdravotních důvodů v letošních volbách nekandiduje a hodlá se vrátit do brněnského studia Českého rozhlasu, kde pracoval před svým vstupem do vysoké politiky.

Předvolební billboard Petra Štěpánka

cif 24 - early cena - média

Ve sněmovně by měl Štěpánek obsadit některou z čelních funkcí v kulturním výboru nebo stálé komisi pro sdělovací prostředky. Z těchto pozic může přímo ovlivňovat změny v mediální legislativě, včetně zrušení koncesionářských poplatků a převedení financování veřejnoprávních médií na stát. Pro občany by se tím prakticky nic nezměnilo: koncesionářské poplatky by platili dál, jenom jinou formou – jako součást daně z příjmů.

Větší dopad by tato změna měla na samotnou Českou televizi a Český rozhlas. Obě veřejnoprávní média by se stala závislá na státu a prakticky by byla zestátněna. Ztratila by tak svoji dosavadní, už tak dost narušenou nezávislost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).