Hlavní navigace

"Stop koncesionářským poplatkům" vyzývá petice na Slovensku

24. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
24. 1. 2008

Připravit veřejnoprávní televizi a rozhlas o jistotu příjmu z plateb za přijímače a nahradit je nějakou alternativní cestou, takový je záměr nové petice na Slovensku. Občanská iniciativa pod vedením ekonoma Richarda Sulíka chce nasbírat 350 tisíc podpisů, které jsou v zemi nutné pro vyhlášení referenda. Koncesionářské poplatky autoři petice odsuzují jako přežitek a jako nespravedlivé, nesolidární a nesociální – to pro jejich stejnou výši pro každého plátce.

Konkrétní náhradu příjmů veřejnoprávních médií kampaň „Stop koncesionářským poplatkům“ neuvádí. Petr Pažitný z organizačního výboru pouze naznačil, že Slovenskou televizi a Slovenský rozhlas by mohly financovat příspěvky od komerčních televizí, ze státního rozpočtu, příjmy z reklamy, sponzoringu nebo placeného vysílání.

NEDOSTATEK PENĚZ: Sportovní STV 3 nebude moci letos vysílat bez státní dotace

Do poštovních schránek na Slovensku přijdou v rámci kampaně korespondenční lístky, skrze které je možné petici podepsat. Občanská iniciativa nesouhlasí ani s chystanou změnou zákona, podle kterého by měly firmy platit za rozhlas a televizi podle toho, kolik mají zaměstnanců, bez ohledu na skutečné sledování televize a poslech rozhlasu. Proto se rozhodla oslovit dopisem s žádostí o podpisy také 800 tisíc dotčených firem. Další lidé budou sbírat podpisy v ulicích.

Rozpočet kampaně je jeden milion slovenských korun (769 tisíc Kč) a složili se na něj soukromí dárci. Richard Sulík tvrdí, že cílem jeho petice rozproudit veřejnou debatu a že za jeho aktivitami nestojí žádná politická strana.

KL24

Měsíční koncesionářský poplatek za televizi je pro jednu slovenskou domácnost 100 Sk (76,9 Kč), u rozhlasu je to 40 Sk. Důchodci žijící bez „mladých“ platí za rádio jen 20 Sk za měsíc. Koncesionářské poplatky jsou v České republice 135 korun za televizi a 45 korun za rozhlas. Vyhlášení referenda na základě občanské iniciativy a sběru podpisů není v Česku možné, republika nemá zákon o referendu.

Zdroj: Mediálne.sk

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).