Hlavní navigace

Strastiplná cesta k profesionálnímu správci .cz

14. 11. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

5x o doménách: Nová registrační pravidla pro doménu .cz dávají tušit, že se začíná blýskat na lepší časy. Po vypořádání se spekulanty však musí ještě následovat mnoho kroků, aby mohl být český monopolní registrátor a správce nejvyšší domény vnímán jako instituce, které leží na srdci blaho národního Internetu.

I když patřím k „zavilým“ kritikům praxe uplatňované sdružením CZ.NIC, pokusím se být v tomto článku i trochu pozitivní. Podle mého názoru jsou opatření proti bezplatnému obsazování domén (detailně popsány ve výkladu nových registračních pravidel zde) druhou nejlepší variantou, jak zamezit spekulacím s doménami. Ideální varianta, která je ve světě široce praktikována – tedy „zaplať a zaregistruj“, nemohla být u nás prosazena. Důvodem je dosavadní politika CZ.NIC, která nerozlišuje mezi jednotlivci jako žadateli o registraci a registrátory, kteří vyřizují registraci v zastoupení. Jakékoli opatření musí tedy být akceptovatelné i pro „babičku z horní dolní“, která musí mít stále přes 30 dnů, aby za registraci zaplatila.

To, že neexistují Registrátoři v pravém slova smyslu – tedy firmy, které pro občana nebo firmu zajistí komunikaci s centrální databází – poškozuje především CZ.NIC samotný. Místo toho, aby komunikoval s dvacítkou technologicky vyspělých administrátorů, se kterými bude realizován online platební styk, je sdružení nuceno generovat tisíce faktur a řešit mnoho zbytečností, jenž správci národní databáze nepřísluší. Díky tomu také v doménových registracích .cz prakticky neexistuje konkurenční prostředí, protože přeci cena je jen jedna…

Varianta více registrátorů je stará jako registrační systém sám (tedy od podzimu 1997). Fakt, že ještě nebyla uvedena do praxe, není dán technickou nezpůsobilostí registrační databáze, ale lobby v rámci CZ.NIC. Vždyť klausule o povinnosti správce Databáze doménových jmen .cz umožnit více subjektům přímé propojení s touto databází je součástí smlouvy mezi CZ.NIC a technickým provozovatelem KPNQwest. Podle (pochopitelně neoficiálních) zpráv však je před schválením i tento bod, a tak se majitelé českých domén mohou těšit na pozitivní změny.

S tím souvisí i trend, kdy se členy CZ.NIC stávají (konečně) ty subjekty, které jsou na registracích domén zainteresovány především – tedy hostingové firmy. Se závistivou lítostí pak pohlížím do Německa, Velké Británie, Maďarska a dalších zemí, které systém více registrátorů a jednoho správce centrální databáze mají již léta a tamní uživatelé jsou ušetřeni podobných doménových válek.

Další zaznamenáníhodnou věcí je změna v chování představitelů CZ.NIC. Ještě před pár měsíci si uživatelé Internetu nebyli jisti, zda se jedná o zednářskou lóži, nebo o dobrovolný spolek informatiků. Snad i díky sílící kritice začal CZ.NIC komunikovat s veřejností, zveřejnil své stanovy a nedávno dokonce uspořádal tiskovou konferenci. Všechno pěkné, ale odpověď na asi nejčastější otázku – „Co se děje se všemi penězi, které jsou vybrány za registrační a udržovací poplatky?“ se nikde nedozvíte. Je to dáno tím, že CZ.NIC před třemi lety uzavřel supernevýhodnou smlouvu, ve které se zavazuje převést 85 procent všech vybraných prostředků za domény správci doménové databáze KPNQwest. Za poslední rok to dělá bratru nějakých 95 milionů korun a to je relativně lukrativní byznys (pro srovnání: letos se za reklamu na celém českém Internetu utratí jen něco málo přes 100 milionů korun). Ostatně, vztahy mezi oběma institucemi jsou možná těsnější, než je mezi dodavatelem technického řešení a správcem domény nejvyšší úrovně zdrávo. Ony úsměvné historky, kdy klient volá na CZ.NIC, zda tento už přijal jeho platbu za doménu a odpověď, že musí zavolat do KPNQwest, protože oni nemají přístup k účtu, se opakují s železnou pravidelností.

MMF24

Přidám ještě jednu „ze života CZ.NIC“. Pravidla pro registraci, původně definovaná v roce 1997, obsahovala bod č. 9, který umožňoval registraci domény .cz pouze subjektu se sídlem na území České republiky. To bylo relativně nepříjemné pro mezinárodní subjekty, které si chtěly ošetřit své doménové jméno globálně a byli nuceni si v České republice najmout zastupující osobu (často advokátní kancelář). Časem se ale do České republiky dostaly zahraniční hostingové společnosti – jako například Carambole a přišly na to, že vlastně záznamy zasílané do registračního robota a ukládané do databáze nikdo nekontroluje a pokud dostane CZ.NIC svých 1.600 korun, tak se neptá, kdo je majitel. Vzhledem k tomu, že některá jména ve vlastnictví cizinců byla poptávána našimi klienty, začal jsem tuto situaci s CZ.NIC řešit. Pochopitelně ani na jeden z dopisů nepřišla odpověď a představenstvo CZ.NIC tuto záležitost vyřešilo vydáním aktualizovaných Pravidel od 1. března 2001, kde bod č. 9 o nutnosti územní příslušnosti zmizel. (Srovnej pravidla z roku 1999 a pravidla z roku 2001.) Není nad to, postavit se k problému čelem!

Zadání ze strany Lupy však také znělo, co si Globe Internet slibuje od vstupu do CZ.NIC. Snad se mi to povede shrnout do jedné věty. Budeme usilovat o narovnání cenové politiky zavedením konkurenčního prostředí více Registrátorů, budeme požadovat doklady o finanční náročnosti technické správy doménových jmen a o změnu nebo výpověď současné smlouvy s KPNQwest. Vzhledem k proklamované neziskovosti sdružení CZ.NIC budeme požadovat, aby se finanční aktiva za doménové registrace vracela do Internetu, a to buď formou dotací konkrétních projektů, nebo kampaněmi za větší využívání Internetu (budiž nám předlohou kampaň UVDT pro zatraktivnění tiskové inzerce). Ale v první řadě chceme nabízet lepší služby našim zákazníkům.

Vyhovoval by vám systém více registrátorů i za předpokladu, že byste pak nemohli přímo komunikovat s CZ.NICem?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Někdejší spoluzakladatel Globe Internet a dnes popularizátor elektrických kol a cyklistiky vůbec. Provozuje eshop ekolo.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).