Hlavní navigace

Sue the Bastards!

17. 7. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zažalujte bastardy! Oblíbené heslo, které se dle našich představ mění v realitu, kdykoli je Američan s něčím nebo někým nespokojen. Evropa má ovšem jiné postupy, například pokuty. Kam však Evropská komise pokutou softwarovému gigantovi míří?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Gigantická pokuta, kterou Evropská komise udělila Microsoftu za údajné neplnění jejích požadavků, je nejspíše takovou pádnější verzí onoho amerického přetahování se u soudů. Rozbory, zda je, nebo není správné firmu takto pokutovat, i to, zda nakonec něco zaplatí, nechme na rozhodování příslušných orgánů. Soudní a úřední přetahování se o slovíčka je totiž z hlediska samé podstaty problému naprosto nezajímavé. Stejně tak, zda firma zveřejní takovou nebo makovou dokumentaci k jednomu či padesátému API. To důležité se totiž odehrává dennodenně v každé domácnosti a kanceláři. Evropa zvolila Windows. Tedy řekli bychom, že Windows zvolil trh, ale tak to není. Operační systém, který používají veřejné instituce, který se učí na školách (řízených státem), který nakupují státní podniky, soukromé korporace a v důsledku toho všichni, je veřejným rozhodnutím. Argument, že jde o individuální tržní rozhodnutí a že zde funguje zdravá konkurence, má asi stejnou váhu jako osamělá pampeliška uprostřed kukuřičného pole. Žádnou.

Když Evropa zvolila Windows, zvolila je se vším všudy. Tedy i s přehrávačem multimédií, prohlížečem webových stránek. A se vším ostatním. Kdysi dávno jsem naprogramoval moc prima kalkulačku. Nikdo ji nechtěl ani zadarmo, kalkulačka je totiž ve Windows normálně přítomna a ta moje neuměla nic navíc. Real Player toho oproti Windows Media taky neumí moc navíc. Firefox ano, ale stránku zobrazí i Internet Explorer, který navíc dřív uměl blokovat vyskakovací (pop-up) okna i bez nepříjemného ptaní. Mimoto je pohodlné koupit si operační systém a mít tam všechny ty hezké bonusové funkce. Tak to alespoň vidí uživatel.

Cloud23

Když budu na tržišti prodávat mrkev, budu ji prodávat, víceméně jak chci. Když budu výhradní pěstitel mrkve pro celou Evropu, bude se mi do toho Evropská komise snažit co nejvíce mluvit. Třeba budou chtít, abych prodával mrkev bez natě nebo řekl konkurentům, jaké používám hnojivo. Konkurenti mě pak možná přerostou a natěchtivý zákazník odejde k nim. Protože si mě Evropa vybere, bude se mě snažit kočírovat, protože jsem potenciální riziko. Ale to riziko jsem nevyvolal já, nýbrž oni. A má konkurence, která byla v důsledku jejich rozhodnutí donucena hrát druhé housle v mrkevním průmyslu a stěžovat si na mne.

Evropa pokutuje Microsoft za nedodržování jejích požadavků. Ale ve skutečnosti ho trestá za své vlastní rozhodnutí, chyby a fušerství. Udělala by nejlépe, kdyby toho nechala. Spíše než pokutování hlavního hráče by se měla soustředit na podporu konkurence. Na Linux, na Linux, na Linux, na Linux a zase na Linux. Na jeho používání na úřadech, vyučování na školách, upřednostnění ve veřejných institucích. To je jediná skutečná cesta z problému.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).