Hlavní navigace

Superman mediálních studií přilétá do Prahy

4. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dne 18. 6. 2012 v Praze na půdě Fakulty sociálních věd UK vystoupí jeden z nejvýznamnějších světových akademiků zabývajících se médii a populární kulturou – profesor Henry Jenkins z University of Southern California. Stane se tak na sympoziu na téma participace a aktivit publika v nových médiích, které bude probíhat od 14 do 19 hodin v budově FSV UK v Opletalově ul. 26. Kromě profesora Jenkinse vystoupí také jeho kolegyně Sangita Shresthova, odbornice na bollywoodský tanec, Nico Carpentier …

Dne 18. 6. 2012 v Praze na půdě Fakulty sociálních věd UK vystoupí jeden z nejvýz­namnějších světových akademiků zabývajících se médii a populární kulturou – profesor Henry Jenkins z University of Southern California. Stane se tak na sympoziu na téma participace a aktivit publika v nových médiích, které bude probíhat od 14 do 19 hodin v budově FSV UK v Opletalově ul. 26. Kromě profesora Jenkinse vystoupí také jeho kolegyně Sangita Shresthova, odbornice na bollywoodský tanec, Nico Carpentier (Vrije Universiteit Brussel) a za česká mediální studia Jakub Macek a Jaroslav Švelch. Program uzavře panelová diskuse.

Sympozium je jedinečnou šancí setkat se s přední osobností amerických mediálních studií a zúčastnit se diskuse o úloze a možnostech současných uživatelů médií. Naše představy o těchto možnostech jsou zásadní i pro debatu o vzdělávacím a demokratizujícím potenciálu nových médií. Sympozium je tedy určeno nejen studentům a akademikům, ale také širší veřejnosti – zejména novinářům, zástupcům neziskových organizací, umělcům a pracovníkům v reklamě, marketingu a informačních technologiích. Sympozium bude probíhat v angličtině bez tlumočení.

Pro účast je nutná registrace emailem (se jménem a afiliací) do 11. 6. na adrese svelch@fsv.cuni.cz. Více informací na on.fb.me/tran­smediaprague. Hashtag na twitteru: #transmediapra­gue. Případné otázky zodpovědí organizátoři sympozia – Irena Carpentier Reifová (reifova@seznam.cz) a Jaroslav Švelch (svelch@fsv.cu­ni.cz).

Henry Jenkins vstoupil do povědomí studia médií díky svým pracím o tom, jak publika, a zvlášť pak fanoušci, pracují s texty populární kultury (kniha Textual Poachers: Television Fans and Participatory Culture, 1992). Jeho vize aktivního a kreativního diváka či čtenáře pak našla uplatnění při zkoumání nových médií, která participaci uživatele očekávají. Proměny mediální krajiny, v níž se po rozšíření Internetu stírají rozdíly mezi producenty a konzumenty, mezi komerčním a nekomerčním, oficiálním a neoficiálním, lokálním a globálním, starým a novým popsal v knize Convergence Culture (2006). Kromě toho publikoval o hollywoodských komediích a počítačových hrách. Nyní připravuje publikace o šiřitelných médiích (někdy známých jako „memy“ či „viry“) a o komiksu. Profesor Jenkins je známý jako poutavý a přesvědčivý řečník i jako „aca-fan“ – akademik a zároveň fanoušek populární kultury.

Zdroj: Tisková zpráva

Program 

14:15 Introduction

14:30 The Transmedia Generation: Spreadable Media, Fan Activism, and Participatory Learning

Henry Jenkins, University of Southern California

15:45 More than desire for text: online participation and social curation of content

Jakub Macek, Masaryk University, Brno, Czech Republic

16:15 Bollywood migrations

Sangita Shresthova, University of Southern California

16:45 Break

17:05 Fan translation as a social and (inter)cultural practice

Jaroslav Švelch, Charles University in Prague

17:35 The dark sides of online participation

Nico Carpentier, Free University of Brussels, Charles University in Prague

18:05 Break

18:10 Panel discussion 

19:00 Symposium over 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).