Hlavní navigace

Svěrak zvítězil nad Share-rapid.cz. Další ukázka absurdního chování filmového průmyslu

2. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Jedním „vítězstvím“ nedosáhl vůbec ničeho, Kuky se nadále bude povalovat po Internetu, protože ti ostatní nebudou tak naivní. A legálně si Kukyho stále online pořídit nemůžete.

Tak si to projděme hezky krok za krokem. Svěrák jako první v Česku porazil pirátský web. Za Kukyho má dostat půl milionu odškodné. To je samozřejmě dobrá zpráva a hlavně zajímavé čtení. Soud rozhodl, že Share-rapid.cz nesmí Kukyho nabízet ke stažení (což nesmí tak jako tak). Dospět k tomuto rozhodnutí soudu trvalo nějaké dva roky. K neuvěření. Pak také soud rozhodl, že Share-rapid.cz musí zaplatit 536 tisíc korun. A pokud se článek nepletl, soud nerozhodoval na základě autorských práv, ale na základě práv majetkových.

V článku najdete zábavné vyjádření Václava Marhoula: „Je to pro mě úžasná zpráva. Až dosud jsem měl pocit, že se pirátům bránit nemůžeme. Nyní ale budu také podávat žaloby.“ Jde o ukázku toho, jak pokřivené vnímání světa musí filmový průmysl mít. Filmařům přece nikdy nic nebránilo žalovat piráty ostošest. Jenže pro ně bylo vždycky „jednodušší“ platit si nějaké pohůnky, kteří vyvolávali FUD a honili jednotlivce.

Zajímavé také je, že soud Share-rapid.cz odsoudil za to, že Kukyho nabízel i přesto, že byl upozorněn na jeho výskyt. Což je dost nepochopitelné, protože tím padá jakákoliv ochrana před „obsahem vytvářeným  uživateli“. A ani zbla nechápu, jak to na Share-rapid.cz mohli nechat dojít takhle daleko.

Ale to zdaleka není všechno. Opět zde máme děsivou ukázku megahlouposti filmového průmyslu. Svěrák se raději dva roky soudí (a pak nejspíš bude marně čekat na vysouzených půl milionu korun), než aby poskytl Kukyho v digitální podobě, tak aby si ho kdokoliv mohl za odpovídající cenu koupit. Za dva roky mohl vydělat spoustu dalších peněz. A klidně se, navrch, s hlupáky, kteří nereagují na výzvu ke stažení filmu, soudit.

Ano, Svěrák se o vstup Kukyho do reálného digitálního světa pokusil. Najdete ho na iTunes za 14.99 USD – jenže pouze v anglické verzi. Což svědčí o dalším nepochopení. Jednak ignoruje vlastní domácí trh a za druhé nechápe, že film nabízí asi tak za dvojnásobek toho, co by bylo rozumné (budiž, ještě 9.99 USD bych taky za rozumnou cenu považoval).

Jak je na tom Kuky digitálně se můžete podívat na obchod.sverak.cz/shop.php. Nenajdete tam ani slovo o tom, že se dá koupit na iTunes. Na DVD si přitom film můžete pořídit za 190 Kč, což v zásadě znamená těch 9.99 USD. To mi pak řekněte, proč by si jej někdo měl za 14.99 USD kupovat na iTunes? Nemluvě o Blu-ray verzi, která stojí dokonce 490 Kč. Nevím, přijde mi to absurdní.

Celé to „vítězství“ Jana Svěráka má prostě trpkou příchuť. Získat Kukyho v češtině online neumožňuje, za Blu-ray žádá absurdní částku, na iTunes má jen předraženou anglickou verzi. A tímhle jedním „vítězstvím“ nedosáhl vůbec ničeho, Kuky se nadále bude povalovat po Internetu, protože ostatní servery nebudou tak naivní, aby se nechaly nachytat jako Share-rapid.cz. 

ebf - partner 1

PS: Na nějaké Voyo, Topfun či další půjčovny zapomeňte. Film je nutné mít možnosti si koupit. Stejně jako si koupím DVD, které mi pak zůstane. Zapomeňte i na argumenty, že přece když filmy zpřístupní sami tvůrci, usnadní tím pirátům život. 

Skutečnost je ta, že když je zpřístupní sami, tak si je lidé koupí. A ti, kteří kradli už předtím, budou buď krást stejně, nebo si je za těch pár korun taky koupí. Jak je vidět, pirátům nečiní problém krást cokoliv a dávat to kamkoliv, takže tenhle argument je taky mimo. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).