Hlavní navigace

T-Mobile spustí LTE v komerčním provozu zkraje léta, včetně hlasu

24. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Začátkem léta plánuje T-Mobile spustit komerční provoz LTE v Mladé Boleslavi a části Prahy. Nabídne jak datové, tak hlasové služby.

T-Mobile začátkem léta spustí do komerčního provozu svoji LTE síť. Pokrývat bude území Mladé Boleslavi a části Prahy. Konkrétní datum plánovaného komerčního spuštění firma neupřesnila. Od listopadu sice funguje v pilotním provozu LTE síť T-Mobilu v Mladé Boleslavi, ale tu operátor zpřístupnil pouze pro datové služby. Pro její využívání je tak nutná speciální SIM karta a modem od společnosti Huawei.

Naproti tomu na začátku léta má podle tiskové mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové dojít k plnohodnotnému spuštění LTE, tedy včetně podpory hlasových služeb.

Zákazník se bude moci přihlásit do LTE se svojí stávající SIM kartou, smartphonem, USB modemem či tabletem, podporujícím LTE, vysvětluje Kemrová.

V pilotním provozu nejsou zákazníci omezováni, co do objemu přenesených dat. Je však krajně nepravděpodobné, že by T-Mobile neomezená data zachoval i po komečním spuštění. Podobu konkrétních tarifů však firma zatím prozradit nechce.

WT100 persony2 (Ilinčev aspol)

Konkurenční Telefónica, která spustí v některých částech Prahy LTE 15. května už tarify představila. Oproti tarifům, které nabízí od loňského června, kdy spustila pilotní provoz LTE v Jesenici u Prahy a pražském OC Chodov, ale operátor u cenově srovnatelných tarifů výrazně snížil objem dat, která budou moci zákazníci přenést, než jim významně poklesne přenosová rychlost. 

Telefónica na rozdíl od T-Mobilu nabídne nejdříve pouze datové služby. Pro aktivaci LTE bude potřeba speciální SIM karta a jeden z LTE modemů, který má operátor v nabídce. Datové a hlasové služby přes LTE na jedné SIM kartě chce firma nabídnout později.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.