Hlavní navigace

Telefónica rozšíří pokrytí LTE v Praze [AKTUALIZOVÁNO]

23. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Do konce července LTE vysílače pokryjí širší centrum metropole. V Brně začne operátor osazovat vysílače technologií během října.

Telefónica dnes oznámila, že 15. května uvede v hlavním městě do komerčního provozu několik desítek LTE vysílačů, a to především na území městských částí Praha 1, Praha 2, Praha 4 a Praha 10.

Pokrytí k 15. květnu 2013.
Autor: Telefónica

Pokrytí k 15. květnu 2013.

Do konce července plánuje pokrytí technologií LTE rozšířit o část území městských částí Praha 3, 6, 7, 8 a pokrýt tak širší centrum metropole.

Pokrytí k 31. červenci 2013.
Autor: Telefónica

Pokrytí k 31. červenci 2013.

Kromě toho by LTE mělo být dostupné i v okolí pražského ruzyňského letiště.

Pokrytí k 31. červenci 2013.
Autor: Telefónica

Pokrytí k 31. červenci 2013.

Pilotní provoz LTE spustila Telefónica už loni v červnu. Síť zatím pokrývá Jesenici u Prahy a část pražského obchodního centra Chodov. Telefónica využila pro spuštění LTE tzv. síťovou neutralitu a provozuje LTE síť na frekvenci 1800 MHz, šířka pásma je 2×10 MHz. Dodavatelem LTE technologie je společnost Huawei.

V současné době nabízí Telefónica pro LTE tyto tarify:

LTE tarify od O2
Tarif Měsíční poplatek Rychlost FUP
LTE Mobilní Internet L 333 Kč 4 Mbit/s 2 GB
LTE Mobilní Internet XL 500 Kč 10 Mbit/s 10 GB
LTE Mobilní Internet XXL 800 Kč až 60 Mbit/s 40 GB

Od 15. května budou zákazníci moci vybírat z následujících tarifů:


Autor: Telefónica

Zákazníky, kteří mají nyní aktivovány LTE tarify Telefónica postupně zmigruje na nové, platné od 15. května. U nich je hned na první pohled patrný nárůst maximální dosažitelné rychlosti, ale na druhou stranu výrazný pokles datového limitu, po jehož vyčerpání poklesne přenosová rychlost na zhruba 200 kbit/s.

Podle našich informací by se v nabídce měly objevit ještě další dva tarify.

Jeden s vyšším datovým limitem a druhý s neomezeným datovým limitem. Telefónica je ale zatím v tiskové zprávě nezmiňuje. Nejsou tak zřejmé jejich parametry ani cena. Zákazníci, kteří využívají původní LTE tarify budou podle našich informací zmigrováni tak, aby si, co do parametrů služby a měsíční poplatku, nepohoršili.

Podle našich informací se v nabídce objeví ještě tarif Mobilní internet XXL. Bude mít datový limit 30 GB, rychlost až 75 Mbps a přijde na 1000 Kč měsíčně. Na tento tarif budou zmigrováni zákazníci, kteří v rámci pilotního provozu využívají tarif LTE Mobilní Internet XXL s FUP 40 GB. Sice se jim zvedne rychlost z až 60 Mbps na až 75 Mbps, ale poklesne jim datový limit o 10 GB.

Zákazníci si budou moci v rámci třicetidenní lhůty vybrat, zda na tuto změnu přistoupí, či zda se rozhodnou od smlouvy odstoupit, říká Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefóniky. Podle něj mají zákazníci, kteří v rámci pilotního provozu LTE využívají, obvykle uzavřenou smlouvu na dva roky. Zákazníci, kteří na změnu tarifu přistoupí budou až do konce úvazku platit měsíční paušál nikoliv 1000 Kč, ale 800 Kč tak, jak mají uvedeno ve smlouvě.

Pro aktivaci LTE je potřeba speciální SIM karta a jeden z LTE modemů, který má operátor v nabídce (USB modem ZTE a LTE router Huawei). V tuto chvíli není možné připojení LTE využít na jedné SIM kartě společně s hlasovými službami.

Rozšířit svou LTE síť plánuje letos i T-Mobile. Ten spustil pilotní provoz LTE loni v listopadu v Mladé Boleslavi a Kosmonosech. V průběhu léta plánuje T-Mobile spustit LTE i v dalších městech. Nejprve chce přes LTE nabízet datové, později ale i hlasové služby.

Zdroj: tisková zpráva

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.