Hlavní navigace

Tablet už má v Česku přes 470 tisíc lidí, smartphone o milion víc

Autor: Apple
David Slížek

Počty vyplývají z odhadů v průzkumech čtenosti tisku Media Projekt. Počet majitelů tabletů se přitom od loňského roku více než zdvojnásobil. A má jich dále přibývat.

Mezi čísly čtenosti českých deníků a časopisů se z Media Projektu dají vyčíst i zajímavé údaje, která naznačují, jak rychle v Česku přibývá smartphonů, tabletů a čteček e-knih.

Podle odhadů výzkumníků bylo na konci loňského roku v české populaci mezi 12 a 79 lety celkem 16,5 % majitelů smartphonů, 5,4 % majitelů tabletů a 2,5 % majitelů čteček elektronických knih.

Oproti loňskému roku počty výrazně poskočily – u tabletů dokonce na více než dvojnásobek.


Zdroj: Media Projekt

Majitelé zařízení pro četbu elektronických médií (odhad v % obyvatel) v populaci 12 – 79 let

A co když procenta převedeme do absolutních čísle? „Podíl vychází z populace šetřené v Media Projektu, tedy z počtu osob 12 – 79 let, kterých je podle aktuálních dostupných údajů ČSÚ 8,897 milionu,“ sdělil Lupě Vladimír Kožíšek z agentury Median, která průzkum provádí.

CIF17_Rabaino_Lupa

To znamená, že podle odhadu máme v Česku asi 1,47 milionu majitelů smartphonů, asi 478 tisíc majitelů tabletů a přibližně 223 tisíc majitelů čteček. Je samozřejmě zapotřebí dodat, že nejde o přesná čísla, ale o odhady založené na dotazování ve vzorku 25 000 respondentů.

A jak je vidět z meziročního srovnání, nejrychleji roste počet tabletů. Podle dalších čísle si chce smartphone v budoucnu koupit dalších 6,9 % populace, 6,3 % uvažuje o tabletu a 2,5 % plánuje nákup čtečky.

Našli jste v článku chybu?
9. 2. 2013 23:22
trus (neregistrovaný)
10. 2. 2013 11:12 smazal David Slížek, důvod: Příspěvek obsahoval vulgarity a nadávky.
11. 2. 2013 21:32
Seti (neregistrovaný)

Jako "starý pes", který s kompy pracuje již přes 30 let, tablet používám téměř na vše, kromě vážné práce (programování, výpočetně náročné věci). Pochopitelně na filmy ideální. Nevím, proč bych měl žhavit projektor, když chci kouknout na nový díl Big bang theory, nebo si pustit něco před spaním. Když potřebuju odskočit, vezmu tablet a můžu pokračovat přesně tam, kde jsem skončil. Potřebuju rychle mrknout na net - za 5 vteřin jsem na google, atd. atd. atd... rozhodně nepotřebuju být ve svém věku c…