Hlavní navigace

Tak trochu jiný spam

Vojtěch Bednář

Vzpomínáte si ještě na staré reklamní heslo McDonald’s? Tak jako jejich rychlé občerstvení bylo svého času jiné, může být jiná i nevyžádaná pošta. Ovšem jak pro koho.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Upřímně přiznám, že jsem už o tom problému slyšel. Rozebíral se někde v odborném časopise, ale jednak to byla už od prvního pohledu absurdní věc, jednak si moc nepamatuji, že by se dostali k nějakému rozumnému řešení. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že absurdní věc ve skutečnosti existuje. Nebo přesněji: že pro určitou omezenou skupinu lidí existovat může.

Potkal jsem bývalého spolužáka. Z uťáplého studenta turismu se za ty léta stal vysokoprofilový manažer ve drahém sportovním oblečení, s drahou sportovní „károu“ a samozřejmě také drahým notebookem. Upřímně jsem záviděl jeho výdobytky, ale přitom jsem si v rámci konverzace „jak se máš“ vyslechl velice zajímavý problém, který zatím nenašel své řešení.

Ex-spolužák je členem vyššího managementu zahraniční společnosti, která se zabývá velkoobchodem a v některých zemích také provozuje vlastní maloobchodní síť. Jeho práce spočívá v komunikaci se zaměstnanci, s dodavateli a s partnery v oblasti velkoobchodu. Většina se děje elektronicky. Groupware a e-mail jsou základními pracovními prostředky, a proto je jim věnována velká pozornost, včetně špičkové bezpečnosti.

A tady je ten zádrhel. Ex-spolužákova firma totiž podniká v oblasti erotického průmyslu. V jejím katalogu jsou snad desetitisíce položek různého zboží, je to zkrátka masový kšeft jako každý jiný. Až na ten e-mail.

Content 2017 - tip Footshop

Každý manažer dostane denně desítky e-mailů a stovky kousků nevyžádané pošty. I obyčejný antispamový filtr dokáže odstranit běžně se vyskytující nevyžádané e-maily, z nichž nemalá část jsou reklamy na… zkrátka přesně na to, co některé firmy regulérně prodávají. A tady je jádro pudla. Zkuste nastavit antispam tak, aby některou poštu propouštěl. Dostanete jí přehršel. Zkusíte nevyžádanou poštu zablokovat všechnu – a nedomluvíte se s nikým. Zkusíte blacklist? Při dnešním stavu, kdy nevyžádané e-maily posílají botnety, to není moc účinné. Whitelist? Nedomluvíte se s partnery, s nimiž jste zatím nekomunikovali. Graylist? Kombinace? Ve firmě pana dříve turisty, dnes manažera, vyzkoušeli za poslední dva roky údajně čtyři různé antispamové systémy. Se žádným, ani s tím aktuálním, pátým, nejsou spokojeni. Jen proto, že mají poněkud netradiční obor činnosti. A to přesto, že všichni výrobci garantovali 99,9× procentní úspěšnost filtrování i falešných záchytů.

Jak vidno, existují situace, které se mohou zdát absurdními, ale v praxi mohou nastat. Současná technologie má přitom evidentní problém se s nimi vyrovnat. Cokoliv, s čím se nelze vyrovnat, je přitom otevřené místo pro potenciálního útočníka. Nebo ne?

Anketa

Vymýšlíte vlastní antispamová řešení?

Našli jste v článku chybu?
16. 8. 2007 10:46
KLara (neregistrovaný)
Asi to úplně nesouvisí s článkem, ale prosím o pomoc, už si envím rady. Poslední dny mi chodí maily ve frekvenci cca 20ks denně (mimo jiného spamu), které obsahují např.toto: "ambling cough, aldrin babbitt dirge, decontrol babyhood. ambulate console contaminate baste burgher custody decompression. alamo defend chesapeake allison distinct cowman babe baritone blasphemy adulthood christoffel clonic. contest descriptive clench blare bart chump byproduct" . Naprosto a vůbec nechápu, co tím…
9. 7. 2007 10:46
Adam (neregistrovaný)
Já také nepoužívám dva nicky... Adam znamená Adam stejně jako Flasi znamená Flasi :-) Co jsem chtěl sdělit jsem již sdělil... Je normální, že lidé mají různé názory...