Hlavní navigace

Tak už jsou pryč. První várka routerů Turris Omnia je rozebrána

29. 9. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Turris Omnia od CZ.NIC. Autor: Jan Sedlák
O příběhu jedné z nejúspěšnějších crowdfundingových kampaní se ve svém blogu na CZ.NIC rozvyprávěl předseda sdružení Ondřej Filip.

O čem mluvím? No, přeci o prvních routerech Turris Omnia. V tomto okamžiku by již první routery měly být rozbalené a noví majitelé z nich mohou mít radost. Asi málokterý projekt nám v CZ.NIC přinesl tolik radostí a zároveň tolik starostí. Radosti přišly hned na začátku. 

První prototypy byly hotovy v rekordním čase. Testy ukázaly, že přes veliký výkon a značné množství konektorů se nám podařilo udržet velmi kompaktní rozměry a rozumnou spotřebu. Hlavní radost přišla pochopitelně při spuštění kampaně na Indiegogo, když jsme požadovanou částku 100 000 USD vybrali za méně než 24 hodin, celková suma k dnešnímu dni je téměř dvanáctinásobná. Skvělé bylo i přijetí v médiích po celém světě.

Pak bohužel přišly ty starosti. Původní plán výroby se v listopadu loňského roku jevil jako velmi reálný. I když jsme začínali tušit, že právě velký úspěch jej trochu boří. Něco jiného je vyrábět a distribuovat malou sérii a něco jiného potom sérii větší. 

Přesto jsme intenzivně pracovali na tom, aby výroba začala někdy v dubnu nebo v květnu. Pak si s námi ale trochu pohráli výrobci desek tištěných spojů. Nechci tu znova plakat nad krutostí osudu, to jsem již dostatečně udělal ve své přednášce na IT 16, ale pravdou je, že takové problémy jsme opravdu čekat nemohli. Bohužel výroba desky, osazení a následné testování každé prototypové série nám trvá nejméně pět až šest týdnů, a pokud se tento proces pokazí třikrát, je celkové zdržení značné. Spustit výrobu bez řádného otestování předprodukčních prototypů by byl hazard, který jsme nehodlali dopustit.

Každopádně doufáme, že to nejhorší již teď máme za sebou a že výroba a distribuce bude nadále bez problémů pokračovat. V současné době by se s námi mělo rozloučit každý týden cca 700 routerů.

Co nás tedy čeká dále? Jak již bylo mnohokrát zmíněno, routerů bylo pochopitelně vyrobeno více, než kolik bylo v kampani poptáno. V kampani si lidé koupili něco přes 4 000 routerů, přičemž v první výrobní dávce vyrábíme 8 000 kusů. Po odeslání routerů všem účastníkům kampaně nás tedy čeká další fáze projektu a tou je běžný komerční prodej. Pro spoustu firem je to standardní rutina, ale pro firmu, která se primárně věnuje provozování registru domén a výzkumu a vývoji open source software a hardware, je to pochopitelně těžký úkol a veliká změna myšlení. 

Nastavení všech obchodních kanálů by samo o sobě stálo za dlouhé povídání, ale každopádně již první maloobchod sbírá předobjednávky. To nám umožní se definitivně rozloučit s Indiegogo a přestat řešit na přímo distribuci ke koncovým uživatelům. Další obchodní kroky pochopitelně závisí na zájmu uživatelů. Rádi bychom obnovili možnost objednávek některých v kampani populárních rozšíření. Půjde asi především o LTE, ale možná i NAS box. Dalším úkolem bude expanze na zahraniční trhy. Data z kampaně jsou pro nás v tomto směru vodítkem a po ČR byla Omnia nejvíce žádána v Německu, takže tímto směrem logicky napneme naše úsilí, ale nechceme zapomínat ani na jiné země.

Rozhodně nesmíme polevit v technické oblasti. Hlavní prioritou je pro nás splnění všech slibů z kampaně (tzv. stretch goals). Velmi brzy oznámíme splnění alespoň některých z nich. Projekt se pochopitelně bude i nadále držet svých hlavních cílů, a tak důraz bude i nadále kladen na bezpečnost a otevřenost.

Bude-li Omnia i nadále tak populární jako dosud a bude-li se dobře prodávat, čeká nás pár změn i v hardwarové oblasti. Výroba dalšího množství routerů již nebude možná bez drobných změn. Bohužel v mezičase byla ukončena výroba některých méně podstatných součástek, což znamená, že si opět projdeme ono kolečko s prototypy. Některé změny bychom také rádi provedli na základě zkušeností z této výrobní dávky. Určité změny v návrhu by mohly pomoci výrobu mírně zlevnit nebo umožnit drobné navýšení výkonu či kapacity do budoucna.

A krom bezpečnostních věcí bychom také rádi naplnili ten druhý význam sloganu „Víc než jen router. Open source centrum vašeho domova“. V našich plánech je výroba drobných doplňků, které by měly umožnit rozšíření Omnie směrem k automatizaci domácnosti.

CIF 24 - tip - superearly cena

Každopádně, ať již máme plány jakékoliv, stále platí, že „život ukáže“. To nejdůležitější pochopitelně je, aby Omnia dělala lidem radost a aby jim pomáhala řešit některé problémy, ať již v oblasti bezpečnosti nebo s otevřeností a podobně. Držte nám prosím i nadále palce! 

Text původně vyšel na blogu CZ.NIC, Lupa jej přebírá se svolením autora.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem CZ.NIC a členem představenstva NIX.CZ. Ve volném čase se věnuje vývoji routovacího démona BIRD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).