Hlavní navigace

Akcelerátor TechPeaks přijímá i lidi bez projektu. Už jen do pondělí

17. 1. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Akcelerátor v alpském Trentinu stojí o vývojáře, o designéry i obchodníky, a jak o jednotlivce, tak o týmy až tříčlenné. Jaká je zkušenost jediného českého účastníka loňského běhu?

Pondělkem 20. ledna se uzavře možnost podat si přihlášku do druhého běhu akcelerátoru TechPeaks, sídlícího pod Alpami, v italské autonomní provincii Trento (tedy v někdejších vlašských Tyrolích).

Pilotní běh TechPeaks jsme představili v březnu 2013. TechPeaks se odlišují tím, že vedle týmů přijímají i jednotlivce, a že přijímají i bez konkrétního projektu, jen na základě znalostí a dovedností. Říkají si proto „akcelerátor lidí“. Stojí o ajťáky, o obchodníky a o designéry. Týmy mají být nejvýše tříčlenné a aspoň jeden z týmu musí být ICT vývojář.

Účastníkům programu poskytuje akcelerátor plné zázemí, hradí i ubytování a vyplácí měsíční „kapesné“ ve výši €700. Program potrvá od 25. března do 25. července a vyžaduje plnou osobní přítomnost.

Které projekty se podaří ve čtyřměsíčním akcelerátoru obhájit, ty mohou získat další podporu peněžními granty; akcelerátor financovaný z veřejných a z evropských peněz si nebere podíl na firmách. Připraveno má celkem půl milionu eur, které rozdělí mezi nejlepší projekty.

Také TechPeaks přišly pro následující běh s oborovým vymezením: vedle sběru dat a jejich analýzy (včetně audio‑ nebo videodat, otevřených dat nebo velkých dat) chtějí dát přednost projektům v oboru finančních technologiíplatebních metod, v oboru internetu věcínositelných technologií, dále v oboru zdraví zdravotnictví, a s přihlédnutím k místním tridentským odvětvím i v oboru potravinářství, vinařství, sportu turistiky. Všechny projekty musí ovšem nabídnout nějaké ICT řešení v těchto odvětvích.

Druhý běh zužitkuje zkušenosti z běhu pilotního a proběhne proto poněkud jinak než první. Nejlépe to objasní přímý účastník prvního běhu, jediný do něj přijatý Čech, Pavel Šimeček z Brna, jenž Lupě odpověděl na několik otázek.

Proč jste se přihlásil do TechPeaks?

Předtím jsem dělal na nějakých svých malých projektech. Snažil jsem se o vlastní startup, ale celkem jsem se v tom ztrácel a nevěděl, kde přesně začít. Neměl jsem ani velkou ideu, ani tým. Akcelerátor TechPeaks je výjimečný v tom, že přijímá i jednotlivce, kteří by se mohli připojit k jinému projektu. Chtěl jsem zkusit, zda tam potkám zajímavý tým, ke kterému bych se přidal.

Jak to dopadlo?

Sice jsme tam nějaký projekt zahájili, ale posléze se náš tým rozpadl. To se nestalo jen nám, a vzhledem k rozvržení pilotního běhu TechPeaks bylo pak těžké dostat se opět do nějakého týmu.

Potom jsem ověřoval ještě nějaké vlastní nápady, ale většinou jsem je vyvrátil. Abych se pocvičil ve vývoji webových aplikací, vyrobil jsem tam pak službu startme.cz. Není myšlena ziskově. Je pro lidi, kteří by se rádi zapojili do startupu, anebo pro startupy, které hledají někoho do týmu.

Proč se váš tým rozpadl?

Osobnostně jsme si nesedli. Tým jsme složili týden po začátku programu, kdy jsme se ještě dost neznali, ale nebyla možnost udělat to jinak — pilotní běh TechPeaks byl tak nastaven. Už během prvních sedmi týdnů se totiž zároveň skládaly týmy, zároveň byly povinné semináře, zároveň jsme měli pracovat na nápadech a ověřovat je. Dohromady to bylo natolik náročné, že ty týmy, které už měly našlápnuto, se především snažily neohrožovat se tím, že by přibíraly další členy.

Pořadatelé si tohle nešťastné nastavení prvního běhu uvědomili a v dalším běhu je harmonogram úplně jiný. Nyní se budou účastníci po první čtyři měsíce jen školit v ověřování nápadů a v získávání zákazníků a bude čas na práci na projektech. Bude daleko více prostoru přelévat se do různých týmů podle toho, jak si kdo s kým sedne. Teprve po čtyřech měsících dojde na první obhajoby projektů, zatímco v pilotním běhu jsme je museli obhajovat už v těch prvních sedmi týdnech.

Myšlenka přijímat do akcelerátoru i jednotlivce bez rozpracovaného nápadu vám připadá stále správná?

Myslím, že záleží na poměru, v jakém jsou přijímáni jednotlivci oproti týmům. Volných jednotlivců nesmí být příliš mnoho, což se možná stalo právě v prvním běhu TechPeaks, a pak se projevovala jakoby nouze o dobré nápady. Chyběl dostatek vizionářů, ke kterým by se ostatní mohli přidat. A kdo už přijeli jako hotový tým, málokdy k sobě někoho ještě přibrali.

Obecně to však nevnímám tak, že jsou vizionáři a pak ti ostatní, ale někteří lidé jedou do akcelerátoru už s vizí a hodně si za ní stojí. Já tehdy vlastní vizi neměl a jel jsem tam s tím, že se k někomu přidám. Kdybych se rozhodoval dnes, strávil bych předem výrazně více času pokusem vytvořit si vlastní vizi, jelikož se ukázalo, že spoléhat se na někoho jiného je strašně ošidné.

Nyní všem, kteří o Techpeaks uvažují, doporučuji: Buďte připraveni k někomu se přidat, ale jeďte tam s vlastním nápadem, a to s co nejvíce ověřeným. I jako jednotlivec. Abyste měli na čem stavět.

Co byste řekl, že nejvíce přispělo k tomu, že vás do TechPeaks přijali?

Do přihlášky jsem uvedl konkrétní dovednosti a konkrétní produkty, na kterých jsem se podílel. Byl jsem stručný, konkrétní a asi jsem natočil dobré video. Do videa nepotřebujete zvláštní efekty, natočil jsem si to normálně foťákem a bez střihu. Ale je dobré nenatočit jen jeden pokus, a opravdu se soustředit na to, co říkáte, jak to říkáte, a aby to bylo dobrou, srozumitelnou angličtinou. Sami pořadatelé přiznávají, že uchazeče na začátku dost třídí právě podle videa.

Co jste dělal před přihláškou do TechPeaks?

Vystudoval jsem doktorát na Fakultě informatiky MU. Vědecká práce, kterou jsem se zabýval na škole, mě však zase tolik nezaujala a chtěl jsem zkusit něco praktičtějšího. Šel jsem proto pracovat do firmy jako vývojář v Javě. Byla to středně velká česká firma s českým kapitálem, Javlin. Tam jsem viděl, že se dá i z Česka prorazit do světa, protože mají pobočku v USA a ve Velké Británii a prodávají i nadnárodním korporacím.

Nakazilo mě to a chtěl jsem si zkusit vlastní podnikání. Tedy jsme se v dobrém rozešli, jen jsem si u nich nechal nějaký drobný úvazek, abych to finančně zvládl. Nyní si během svých dalších pokusů přivydělávám vývojem webů nebo webových aplikací na zakázku jako živnostník.

Co můžete říci k ubytování a k prostředí v TechPeaks?

Zázemí poskytované bezplatně pořadateli TechPeaks je ve srovnání s jinými akcelerátory dosti nadstandardní. V pilotním běhu byly určité problémy, ale v druhém běhu už by měly být vychytané, všechno jsme totiž už „vydřeli“ my. Jako například, že někteří se museli třikrát stěhovat, nebo že neměli doma internet. Nyní však TechPeaks nadále drží všechny pronajaté byty a ubytovací kapacita by už měla stačit. Kanceláře už také nejsou provizorní, ve kterých jsme začínali, nyní už jsou velmi slušné.

Mobile Internet Forum 2022

A každý účastník bude nově dostávat €700 na měsíc, zatímco my jsme dostávali €500, a to bylo tak těsně na vyžití, zatímco €700 by mělo být úplně v pohodě. Ubytování platí TechPeaks, kanceláře jsou pro účastníky také zdarma a poskytován je i internet domů.

Jste tam prostě zabezpečení, abyste se mohli soustředit na práci. Může to být výhodné jak pro jednotlivce, tak i pro startup, který už má nějakou „trakci“, ale ještě si na sebe nevydělá. Takto může to období překlenout — například do získání investice.