Hlavní navigace

TechPeaks, podalpská „školka“ pro technologické podnikatele, láká Čechy

12. 3. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ubytování, stravu, kapesné, pracoviště, mentoring a 25 000 eur na založení firmy; to můžete dostat, prokážete‑li, že jste nápaditý programátor, návrhář nebo obchodník.

V severoitalské autonomní provincii Trentino přemýšleli, co by ještě udělali pro technologické podnikání, na podporu kterého už před lety — díky své autonomii a tedy značné nezávislosti na Římu — vyhradili téměř tři procenta místního HDP.

Zvažovali nějaký akcelerátor, ale nechtěli jen napodobit spoustu jiných, chtěli se odlišit. Přišli s tím, že nebudou shánět už hotové projekty, ale schopné, nadané lidi, a těm pomohou teprve v programu vybrat z různých nápadů ten nejlepší. Také postačí, aby se až v programu kolem nápadu shromáždil tým, třeba i z těch, kteří se do té doby neznali a přijeli z různých koutů Evropy.


Autor: TechPeaks

Program pojmenovali TechPeaks a k tomu přidali „people accelerator“. Třicátého května započne úplně první běh — zhruba pro stovku účastníků. Už teď má však program zajištěno financování na čtyři roky dopředu, a to třinácti miliony eur, a v dalších letech by se měly konat vždy dva běhy.

Trento RISE

Trento RISE

„TechPeaks“ pořádá Trento RISE, tamější „inovační středisko“, které sdružuje místní univerzitu a výzkumné laboratoře a napojuje je na podnikání, za podpory provinční agentury na podporu podnikání a inovací, Trentino Sviluppo. V Trentu působí a s Trento RISE spolupracuje italská odnož evropské laboratoře EIT ICT, a do Trento RISE je zapojena také FBK — provinční Nadace Bruna Kesslera — jež se zaměřuje na přenos technologického výzkumu do praxe.

Zájem je o nadané z východu

Trento RISE

Trento RISE

V Trento RISE usoudili, že schopné a nadané budou hledat především v Evropě středo‑východní, kde — jak se domnívají — není programů a místní podpory tolik a kde lze najít ještě mnoho nevyužitého talentu. Doufají především v účastníky z Ruska a Ukrajiny, z Polska, z Česka a Slovenska, z Maďarska, z Rumunska a z Bulharska. Řekněme, že Čechů by z toho mohla být asi desítka, ale určitě nejsou stanoveny kvóty, ani není program otevřen pouze pro uchazeče z těchto zemí. Zájmem Trento RISE je svést dohromady lidi s různým způsobem uvažování, a tak jim otevřít nové obzory. Zároveň jim umožnit využít přítomnosti laboratoří i univerzity.

Střední a východní Evropou teď za TechPeaks cestuje Darja Batuchtina (jež o sobě říká, že jejím oborem je vyhledávání talentu, a způsobů, jak talent převést v úspěch v podnikání). Navazuje styky s místními komunitami a propaguje TechPeaks. V Praze už se setkala s lidmi ze StartupYardu i z Node5. S Ondřejem Bartošem z Credo Ventures už domluvila, že Ondřej navštíví TechPeaks jako mentor. (Ohlas úspěchu Credo Ventures s prodejem firmy Cognitive Security společnosti Cisco nezůstal v hranicích Česka.) Na spolupráci se domluvila také s Lukášem Hudečkem z Node5.

Stačí být plnoletý a schopný

Uchazeči nemusí být absolventy vysoké školy, jen jim musí být alespoň osmnáct (a horní věková hranice stanovena není). Program přitom stojí o vývojáře, o návrháře a o lidi na obchodní rozvoj — tak, aby z této směsi šlo skládat ucelené týmy. Každý uchazeč musí ukázat, čím se už předvedl: co naprogramoval, jaké má portfolio, anebo patrně co dokázal zařídit.

Nemusí se hlásit s nápadem, nebo dokonce s už rozpracovaným projektem, ale je lepší nápady mít a uvést je. Ty dobré katapultují uchazeče na vršek stohu přihlášek, pošetilé mu však spíše přitíží. Nemá-li nápady, měl by uvést, co jiného ho motivuje k přihlášce.

Jestliže se však hlásí tým, měl by být seskupen už kolem nějakého záměru, a to škálovatelného na evropský nebo globální trh. Také musí přesvědčit, že lidé v týmu se dobře znají a spolehlivě spolupracují. To je vcelku v protikladu k tomu, že od jednotlivců se očekává založení týmu až v programu.

Půl roku zajištěného živobytí a €25 000 na založení firmy

TechPeaks lákají na zajištění živobytí po dobu programu. Zaplatí účastníkům ubytování, stravu a k tomu €500 měsíčně (zdanitelného osobního příjmu). Jestliže se však přihlásí tým, pak toto program poskytuje nejvýše jen třem členům týmu. Ostatní se také mohou účastnit programu, ale už na náklady vlastní. Není zajištěno ani to, že nadbyteční členové týmu budou mít kam si sednout k pracovnímu stolu, ale předpokládá se, že nějaká místa navíc se v Trento RISE najdou.

Program je půlroční. Začíná se 30. května, a hned první víkend následuje Lean Startup Machine. I další dva týdny jsou především věnovány seznamování navzájem a štíhlé metodologii. V druhém týdnu se už začíná s prvními „pitchi“ před porotou složenou z investorů. Smyslem je získat schválení nápadu a grant na založení firmy. Je na to vyhrazeno až osm prvních týdnů programu a několik pokusů: o schválení se lze pokusit každé druhé úterý — a mezitím využívat podpory a mentoringu na pivot nebo doladění nápadu.

Na schválený nápad získá tým €25 000 na založení firmy. Je to grant, tedy dar — TechPeaks si za to nevezmou podíl na firmě. Firma však musí být založena v Itálii, a nejlépe v Trentinu, kde s tím Trento RISE ochotně pomůže (a kde jsou pro začínající firmy beztak lepší podmínky, a to i daňové), a že do 30. listopadu, tedy do konce šestiměsíčního programu, musí zakladatelé držet ve firmě většinu.

Po úvodní osmitýdenní fázi přijde začátkem srpna dvoutýdenní letní přestávka, avšak nikdo nebrání týmům pokračovat i po tuto dobu. Pak už následuje několik měsíců na vývoj produktu, a „Demo Day“ — předvedení investorům — je naplánován na 30. listopadu.

Především v listopadu se k vývoji přidá intenzivní příprava a nácvik závěrečných prezentací před investory.

MMF24

Po „Demo Day“ už je na každé nové firmě, jak si ve světě poradí, ale která získá soukromou investici do dvanácti měsíců po skončení programu, té TechPeaks tuto ještě vyrovnají až do výše €200 000. (Omezeno je to dále tím, že program má na toto vyrovnávání připraven celkem milion eur na jeden běh, a v součtu ten milion nebude moci překročit.)

Přihlášky lze podávat do 5. dubna. Program je v angličtině a znalost italštiny nevyžaduje.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).