Hlavní navigace

Televize, operátoři a ČTÚ jednají o urychlení pozemní digitalizace

25. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
25. 9. 2009

O změnách termínů spouštění digitálních vysílačů a vypínání zemského analogového televizního vysílání dnes jednají na společné schůzce zástupci televizních stanic, operátorů zemských digitálních sítí a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Televizní stanice chtějí oproti stávajícím termínům v Technickém plánu přechodu (TPP) celý proces digitalizace urychlit.

ČTÚ se podle předsedy jeho Rady Pavla Dvořáka zrychlení digitalizace nebrání. Termíny uvedené v TPP jsou nejzazší možné, takže nevylučují dřívější spouštění digitálních a vypínání analogových vysílačů, uvedl Dvořák na čtvrtečním VII. kulatém stolu DigiZone.cz. Komerční televize Nova a Prima by například chtěly s ročním předstihem ještě letos zahájit digitální vysílání z libereckého vysílače Ještěd.

ČTĚTE TAKÉ: Zapnutí multiplexu 2 z Ještědu ještě letos už není reálné

KL24

Probíhají intenzivní jednání nad možností úpravy termínů (zrychlení procesu) a například i zkrácením povinného souběhu analogu a digitálu (nyní 6 měsíců), prozradil ve středu na chatu zpravodajského serveru iDnes.cz národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva. V současné době jsou shromážděny požadavky na úpravu TPP ze strany účastníků a v tomto týdnu dojde k jejich společnému projednání, dodal.

České Radiokomunikace jako provozovatel většiny hlavních digitálních vysílačů v zemi s předčasným spouštěním digitálního vysílání souhlasí. Negativně se ale staví k předčasnému vypínání analogového vysílání. Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák na čtvrtečním kulatém stolu DigiZone.cz naznačil, že to je proto, aby Radiokomunikace mohly inkasovat od televizí dvojí platbu za provoz analogového i digitálního vysílače.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).