Hlavní navigace

Televizory LG pro rok 2010: Pasivní 3D, ale i ultratenké s plošným LED podsvícením

14. 5. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Dát do kupy tenhle přehled nebylo nejsnadnější. V českém zastoupení LG probíhaly zrovna v době přípravy článku značné změny a mj. se měnila i agentura pro komunikaci s novináři. Firma ovšem už několik měsíců před tím neposílala žádné tiskové zprávy o nových řadách televizorů a tak vlastně jediné, co se vědělo, bylo, že přichází s pasivním 3D systémem (jeho test vám přineseme aktuálně už příští týden). Nicméně vše se nakonec povedlo zjistit a také ověřit, takže se můžeme těšit třeba i na výrazné ztenčení u plasmových modelů. LG se je nechystá opustit. Naopak má letos pro český trh o jeden více.

Firma – jak je zvykem – rozložila svou televizní obměnu opět do celého roku a sama o něm mluví jako „o prvním pololetí“ a „druhém pololetí“. Zatímco v prvním případě jsou novinky jasné, u modelů pro druhou polovinu roku změny pochopitelně nastat mohou. Potvrzeno je však v tomto období představení 3D televizorů v aktivní podobě, tedy s infračerveně řízenými brýlemi a většiny modelů s LED podsvícením, zejména těch, které ho mají provedeny plošně a jsou zároveň ultratenké.

V současnosti na nás u LG v LCD světě čeká osm přístrojů s klasickým podsvícením, čtyři s Edge LED (diody v rámu) a jeden – LE8500 – plošným podsvícením Direct LED (nebo také Full LED) v ultratenkém provedení.

LG Full LED Slim - první plošné podsvícení v tenkém

LG poprvé vnáší plošné podsvícením LED i do ultratenkých LCD televizorů. Jeho technologie „Full LED Slim“ nabídne v nejužším místě 2,3 cm a v nejširším místě panelu 3,3 cm (jak vidíte, vedle je u konvenční TV s plošným LED uvedena chybná hloubka v nejužším místě). Na 5 cm ovšem zhubly i plasmy… (Zdroj: LG)

Pokud jde o plasmy především je třeba zmínit nový design „Razor Frame“, díky kterému mají nyní hloubku pouhých 5 cm a zúžil se i rám z někdejších 5 cm na 2,5 cm. Mimochodem firma si lednové výstavy spotřební elektroniky CES odnesla patnáct ocenění za inovaci…

LG Full LED Close Up3

Detail rámu tenkého televizoru vyšší třídy LE8500 s plošným podsvícením (Direct LED).

Letošní trendy

LG si v LCD televizorech stanovilo pro letošek několik cílů. Některé vyplynuly z loni představených konceptů a vizí, ten poslední – důraz na špičkový obraz se v této podobě objevuje poprvé. Jeho cílem je v podstatě skoková změna týkající se zejména podsvícení LED diodami. Objeví se tak modely jak s plošným podsvícením Direct LED, tak s Edge LED, tedy diodami v rámu, včetně verze s lokální regulací intenzity, které LG říká LED Plus. Tou největší změnou je však plošné LED podsvícení pro ultratenké televizory, které zatím nikdo jiný neoznámil. Přepracován byl rovněž už tak kvalitní průvodce nastavením obrazu, zvýšena úroveň černé a dán důraz i na „svěží bílou“ (to cituji). Zcela přepracováno bylo uživatelské rozhraní, které má být zatím zavedeno u špičkových modelů.

Pokud jde o hardware opět se klade důraz na tzv. neviditelné, tedy zcela skryté reprosoustavy. Přístroje mají rovněž menší hloubku a tenčí rámečky, takže je možné umístit větší úhlopříčku do menšího prostoru. V souvislosti s novým rozhraním, se rovněž objeví nový dálkový ovladač zvaný Magic Motion Remote.

Důraz se rovněž klade na připravenost pro bezdrátové napojení přes WiFi, které budou mít všechny televizory, jež jsou připojitelné na internet prostřednictvím konektoru Ethernet (LAN). Pomocí tohoto připojení si může divák vychutnat funkce NetCast zpřístupňující webové aplikace jako YouTube, počasí či video hovory přes program Skype, a také DLNA/CIFS, což je přístup k obsahu na jiných DLNA zařízeních v domácnosti. Např. stahovat z počítače do televizoru filmy, hudbu či fotografie.

Nová je i funkce zvaná Wireless Ready sloužící pro bezdrátové připojení televizoru k A/V zařízením. Abyste ji mohli využívat, musíte si dokoupit tzv. Media Box. Výhodou je, že pokud máte například televizor umístění na stěně, či na designovém podstavci, nemusíte se starat o trčící se kabely. Všechny A/V zařízení totiž připojíte přímo k Media boxu, mj. vybavenému čtyřmi rozhraními HDMI, konektorem SCART a A/V vstupem.

LG inteligentní sensor 2010

U LCD televizorů byly přepracovány úsporné režimy. Volba „video mute“ pak umožňuje zcela vypnout panel, což se hodí, pokud máte puštěn televizor jen jako kulisu.

Přepracován byl u všech přístrojů také světelný senzor a zavedeny byly jinak posazené stupně šetření energií doplněné o veledůležitou funkcí – „video mute“. Ta umožňuje zcela vypnout panel a ponechat v televizním režimu pouze zvuk, čímž dosáhnete značné úspory energie. Jaké, to uvidíte hned v testu 3D televizoru LG 47LD950, který vyjde příští týden.

Stejně jako u posledních modelů ani v roce 2010 nebude chybět podpora USB 2.0 a Bluetooth, které umožňuje připojit mobilní telefon.

Jak na tomu budeme s tunery?

Zatím bych řekl – standardně. Základem zůstává DVB-T, a to včetně verze pro MPEG-4. Kabelové DVB-C, které je k dispozici u všech modelů, nebude ještě lokalizované a tuner odblokujete tak, že jako zemi zvolíte Švédsko (funkce u českých operátorů jsou pochopitelně bez záruky). LG také zatím pro český trh nepočítá s televizorem vybaveným tunerem satelitního DVB-S i když takovéto přístroje už na jiných trzích prodává. Jak mi ale bylo neoficiálně řečeno, připravuje je pro další období.

Co multimédia?

O multimédiích není třeba se v souvislosti s LG příliš hovořit. To, o čem typicky Sony mluví už nějaké tři čtyři roky LG dávno má. Mám teď na mysli především solidní přehrávání videa v DivX, a to s titulky. Bohužel jsme se ani u modelů letošní kolekce nedočkali možnosti přehrávání přerušit, odskočit si třeba k televizním zprávám a pak na něj zase plynule navázat.

Možnosti, které jsou známy z kolekce 2009 zůstávají, včetně schopnosti přehrávat formát MKV.

Plošné podsvícení LED kupodivu i v ultratenkých televizorech

LG se do něj pustilo s velkou vervou. Minulý rok ho mělo s max. 960diodami, nyní jich má až 1 200. Vždy jsou rozděleny do segmentů a například úhlopříčka 107 cm používá 192 samostatně řízených bloků LED diod (každý jich má pět).

Firma vyvinula ultratenkou televizi i pro tuto verzi diodového podsvícení a výsledkem je – na místo nějakých 10, 11 cm tloušťky – pouhých 3,3 cm, což už směle může soupeřit s nejtenčími televizory vybavenými ovšem méně kvalitním podsvícením Edge LED, tedy diodami v rámu. Technologii se říká „Full LED Slim“ a zatím ji najdete v jediném modelu LE8500. V druhém pololetí budou ještě uvedeny další čtyři, z nichž tři budou i pro 3D.

A jak se toho dosáhlo? Za pomoci dodatečné rozptylovací destičky pro LED a vypuštěním rozptylovací vrstvy, kvůli které musel být televizor relativně hluboký.

LG LD950 - pro 3D

LG LD950 (55.999 Kč) je jediný 3D televizor na českém trhu, který používá pasivní 3D systém. Brýle tedy není třeba napájet a synchronizovat. Funguje to výborně, jak se ostatně dočtete už příští týden v testu.

Spousta LCD

LG celkově v průběhu roku 2010 představí dvacet nových modelů s variantami pro nejrůznější úhlopříčky, takže jich nakonec bude 69. V druhé polovině roku se tak dočkáme třech přístrojů pro 3D, přičemž 47LD950 (55.999 Kč, včetně 4 ks brýlí) s HDMI 1.4 a pasivním 3D systémem už na trhu je a jeho recenzi vám přineseme příští týden. Další zmiňované modely už budou pracovat s aktivním 3D systémem a budou mít přepracovaný dálkový ovladač ve stylu konzole Nintendo Wii.

Obecně vzato, devět LCD modelů bude s klasickým podsvícením (trubice CCFL), šest s LED a pět s plošným LED podsvícením ovšem v ultratenkém designu, jaký se doteď zvládal pouze s Edge LED. Právě těmi se LG bude od ostatních výrobců lišit nejvíce, protože nevím o nikom jiném, kdo by tohle momentálně uměl.

LG LD320 - nejlevnější LCD

Modely řady LD320 s klasickým podsvícením jsou ke koupi ve čtyřech úhlopříčkách: 48, 56, 66 a 82 cm a například 19LD320 se 48 cm přijde na 5.999 Kč.

Pokud jde o úhlopříčky, nejmenší přístroje začínají na 48 a 56centimetrech (19LD320 za 5.999 Kč, 19LE3300 za 7.999 Kč) a pokračují přes obvyklé rozměry až do špičkových 152, resp. 183 centimetrů u 3D modelu LEX9, který bude uveden ve 2. pololetí. A ovšem také ke 152 cm u 60LD550 s klasickým podsvícením, který už na trhu je (64.999 Kč).

LG LE8500 - důležité LCD

Ultratenká, pouze 35 mm, LE8500 s plošným podsvícením LED představuje – vedle 3D modelu LD950 – vlajkovou loď nabídky LG pro první pololetí. Pořídit si ji můžete v ceně od 39.999 Kč (107 cm)

Vlajková loď jménem LE8500 i s certifikací THX

Mezi LCD televizory jí rozhodně je, a patří také mezi ty oceněné na zmiňovaném veletrhu CES v Las Vegas. Firma ji připravila s podsvícením LED v 200hertzové verzi vybavené Bluetooth a mj. i přístupem na internet (NetCast) s videovoláním přes Skype. Je opět WiFi Ready, takže stačí jen připojit USB adaptér.

Zakoupit ji budete moci v úhlopříčkách 107 (39.999 Kč), 119 (49.999 Kč) a 140 cm (63.999 Kč), vždy s plošným LED podsvícením a v ultratenkém provedení „Full LED Slim“ s tloušťkou 35 mm.

LE8500 právě přichází na český trh a v prvním pololetí bude jediným přístrojem firmy s technologií „Full LED Slim“ a doplní tak modely standardní hloubky LE5500 a LE7500 s podsvícením LED a lokálním zhášením. Navíc je to nejspíše jediná LCD televize na našem trhu s certifikátem THX, který zatím získávaly pouze plazmy!

Z dalších modelů bude podsvícením LED vybavena už jen řada LE5300, která se z celé nabídky pro první pololetí bude vyznačovat nejširší varietou úhlopříček. Ty půjdou od 48, resp. 56 cm, přes 94 a 107 cm až po konečných 140 cm.

A ještě chuťovka – LG už má na trhu malou AMOLED televizi EL9500 s úhlopříčkou 38 cm a opravdu nádherným designem. Je dokonce i připravena vozit ji do ČR…

LG PK950 - vlajková plazma

Takhle vypadá nejlevnější plazma z letošní kolekce. LG 42PJ350 se 107 cm zakoupíte za kulantních 15.999 Kč.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Plasmy stylové i levné

Plazmové televizory jsem si nechal na závěr. O novém designu „Razor Frame“ jsem se zmiňoval už v úvodu a tak si jen pro úplnost na tomto místě zopakujme, že má „na svědomí“ hloubku pouhých 5 cm a zúžení rámu televizorů z 5 na 2,5 cm.

Nižší hloubky (dříve 10 cm) se dosáhlo přeskupením elektroniky a také se zmenšila mezera mezi krycí deskou a samotným panelem. Ta byla dříve kvůli chlazení 5 mm, nyní je podle LG pouhý milimetr.

U plazem můžeme očekávat osm modelů, které díky až třem různým úhlopříčkám nabídnou celkově 14 přístrojů. Minimem je 107 cm, prostřední úhlopříčkou 127 cm a na vrcholu stojí 152 cm. Čtyři modely – PK550, PK750, PK760 a PK950 – jsou certifikovány THX, přičemž dva nejvyšší jsou také WiFi Ready, takže stačí pouze dokoupit adaptér na USB.

LG PJ350 - nejlevnější plazma

Tohle je pro změnu „plazmová“ vlajková loď pro první pololetí roku. S cenou 39.999 Kč je jí 50PK950 se 127 cm. Mimochodem nový design „Razor Frame“ mj. zúžil rám na pouhých 2,5 cm!

ebf - tip do článku - debata

Drtivá většina z nich zvládá i přehrávání DivX v HD a nejlevnější model 42PJ350 se 107 cm pořídíte za 15.999 Kč. Díky vybavení některých přístrojů Bluetooth k nim můžete připojit bezdrátová sluchátka nebo mobilní telefon.

Vlajkovou lodí je pro letošní rok 50PK950, který právě přichází na trh s cenou 39.999 Kč a novým filtrem TruBlack zlepšujícím prý výrazně kvalitu obrazu a zdvojnásobujícím dynamický kontrast. Díky němu má také být na obrazovku lépe vidět v případě jejího umístění do hodně prosvětleného interiéru.

Která změna se vám u LG zamlouvá nejvíce?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).