Hlavní navigace

Tesla mění svět domácích baterií, Google uplácí média a z Facebooku mizely věci

3. 5. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Tesla
Facebooku zlobil cenzurní robot, VPN v Austrálii mimo zákon, Secret končí, Mozilla chce všude https. Co přinesl právě končící #TYDEN?

Děti pod šest měsíců věku běžně používají tablety a chytré telefony. Viz 6-Month-Old Babies Are Now Using Tablets and Smartphones, kde najdete i odkaz na studii s tím spojenou.

Google se snaží udobřit si evropská media. The Digital News Initiative vypadá dost podobně jako dřívější snaha řešit nepříznivý pohled Francie na Google. Včetně příslibu peněz. Viz Google ničí noviny a zároveň pro ně zřizuje víc než čtyřmiliardový fond nebo Google admits mistakes with news outlets as it announces new partnership.

Čína vypnula jeden z největších zpravodajských webů poté, co jeho provozovatelé žádali výpalné za to, že nebudou psát negativně o firmách. To zní hodně, hodně vtipně. Představme si, že by něco takového proběhlo v Česku. Na druhou stranu, třeba by to pomohlo některým médiím vyřešit ekonomické nejistoty. Viz China Shuts Down Top Business News Website Following Extortion Charges.

Krugman chudých vypadá jako docela legrace, skoro bych až byl v pokušení napsat „bžunda“. Ale ono je to složitější. Je to o Andreji Babišovi, Janu Macháčkovi a médiích. A hlavně o velmi zvláštním přístupu k tomu, že novinář (a novinařina) musí být transparentní a nezávislá.

V době, kdy Heaven's Gate vstoupila do dějin, internet nebyl tam, kde je dnes, takže nemáme hromadnou sebevraždu dostatečně zdokumentovanou. Ale The curious online afterlife of a 20th century suicide cult vám umožní se o Heaven's Gate dozvědět poměrně hodně.

TELEgraficky

Instagram má (už zase) nové filtry ■ Buffer nově podporuje Pinterest ■ Rubicon Project koupil Chango ■ Jazyk, kterým mluvíte, mění váš pohled na svět ■ Komentáře v Dropboxu pro všechny ■ Adobe koupilo Dynamic Creative Tech ■ Foodpanda získala další financování ■ RIP Grooveshark ■ GTA V a velryby, kam se podíváš ■ Těhotní chlapi v The Sims 4 ■ GTA V bojuje proti modům ■ Circa je na prodej ■ Microsoftu kupuje N-trig ■ Ask.fm koupilo Foodily ■ Debian 8 je venku 

WEBDESIGN, INTERNET

Podle Top Winners and Losers of Google’s Mobile Friendly Update na změny v Googlu nejvíce doplatil Reddit.com.

Design Principles: Compositional Flow And Rhythm je užitečné čtení pro designery. Včetně řady ukázek toho, co je špatně. Což vám možná pomůže pochopit, že webdesign se řídí logikou. Nikoliv tím obvyklým chaosem.

Věděli jste, že písmo Times New Roman bylo navrženo v roce 1931 pro noviny The Times? Viz Times New Roman History.

Lidé hledají formou otázky v 27 % případů. Nejčastěji jde o „Jak?“ a skoro polovina hledání není delší než 3 slova. Viz Study: Searchers Use Question Formats 27% Of The Time.

Mozilla: All new web features should require secure HTTP není až tak špatný nápad. Prostě natvrdo přejít na HTTPS by bylo možná ještě lepší. Ale rozhodně ne jednoduché, takže si přečtěte ještě třeba On Mozilla's forced SSL, kde je docela dost podstatných bodů, které by bylo potřeba řešit. Další souvislosti tady: Všeobecnému přechodu na HTTPS brání webová reklama.

Let’s all laugh at my horrible 2006 post: “YouTube is not a real business” je dobré k zamyšlení. Jason Calacanis se vrací ke svému článku z roku 2006, který dnes působí trochu úsměvně. Ale fakt je, že jenom trochu. Protože, ruku na srdce, je dnes, v roce 2015, Youtube něco víc, než jenom šílený generátor zhlédnutí reklamy? A jsou tam i tři vcelku trefná poučení.

SOFTWARE

Trello má 8 milionů uživatelů. To není až tak málo a pokud jste si ještě Trello nevyzkoušeli, je možná čas to zkusit. Viz Task management app Trello now boasts 8M users.

How ‚GTA 5‘ Can Be The Next ‚Skyrim‘ On PC srovnává Skyrim a GTA V a pouští se do uvažování nad tím, jak bude fungovat GTA V coby MMO. Ale také nad tím, jestli někdy dojde k tomu, že bude možné celý ten svět uvnitř měnit. V souvislosti s tím je dobré si přečíst i GTA 5 getting closer to full scale modding, thanks to OpenIV update.

Je to dobré, v Minecraftu už můžete mít panáčka podle pohlaví. Steve sice žádné nemá, ale ženské figurky jsou připravené a dostupné všude. Viz Minecraft: Mojang makes female character available to all players.

Visual Studio Code, nový editor od Microsoftu, je postavený na prohlížeči od Googlu. Viz Microsoft’s new Code editor is built on Google’s Chromium.

Na how-old.net je nakonec nejlepší to, že tam můžete zkusit několik desítek vlastních fotek a kochat se tím, že vám klidně tipne o dvacet let méně. Ale bohužel, taky, o dvacet let více.

Microsoft's $2.5 billion acquisition of Minecraft makes total sense now zmiňuje jasnou souvislost mezi koupí Minecraftu a novinkou v podobě Microsoft HoloLens. Zajímavé spojení.

Cairo-Desktop (Gix-Dock) je povedený klon OS-X docku/launcheru. Našel jsem ho poté, co jsem velmi překvapen zjistil, že nový Debian 8 na prastarém notebooku zvládá bez problémů grafiku.

Windows Media Center končí, ve Windows 10 už ho nečekejte. Což vcelku dává smysl, protože v téhle podobě se nikdy moc neuchytilo a Microsoft se snaží, aby se mediálním centrem stal Xbox. Otázkou zůstává, jestli není snadnější pořídit si nějakou malou krabičku s Androidem, protože ta to paradoxně zvládá levněji, snáz a dokonce s Open Source.

HARDWARE

Většina amerických domácností má tablet. Meziročně se toto číslo vyšplhalo o 13 %, na únorových 51 %. Chytré telefony jsou na 71 %. Chytré televize na 16 %. Viz Tablets Now Reportedly in a Majority of US Households.

Elon Musk představil Tesla Energy a produkt jménem Powerwall, což by měla být baterie pro domácnost. Prý chce od základu změnit způsob, jakým svět používá energii. Viz Elon Musk unveils Tesla Powerwall batteries to ‚change the world‘.

MARKETING A KOMUNIKACE

Budoucností mobilního marketingu mají být privátní chatovací/zprávařské aplikace. Podle Private Messaging Apps – The Future of Mobile Marketing tomu tedy tak má být. Otázka je, jestli se jenom tonoucí právě nechytají dalšího stébla.

David Lynch Signature Cup Coffee. Vážně. 

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

5 Seriously Dumb Myths About Copyright the Media Should Stop Repeating opravdu hovoří o pětici mýtů, které se týkají autorských práv.

WordPress má díru přímo ve Wordpressu, a to v komentářovém systému. Viz New Zero Day Disclosed In WordPress Core Engine.

Microsoft získal patent na brýle, které detekují emoce. Jak dobré ale budou v detekování sarkasmu a irone? To je otázka. Viz Microsoft granted patent for glasses that detect wearer’s emotions.

Secret, aplikace pro bezpečné sdílení končí. A tím i vlna kontroverzí a problémů, které způsobovala. Viz Secret Shuts Down. Zajímavé na tom všem je ještě navíc to, že si zakladatelé přišli na slušné peníze A až poté to zabalili.

Další televize s přidaným šmírovacím softwarem. Tentokrát jsou nepoučitelní u Vizio. Viz Telescreen watch: Vizio adds spyware to its TVs.

Google Password Alert je nový add-on pro Chrome, který má upozornit, že jste obětí phishingu. Jenže, jak Behold: the drop-dead simple exploit that nukes Google’s Password Alert upozorňuje, obejít to je směšně jednoduché.

V Austrálii už zase mají divné nápady, takže v rámci „boje proti pirátství“ směřují k postavení VPN mimo zákon. Viz Australians could have VPNs blocked under new piracy bill.

Už i Dropbox stěhuje uživatele, kteří nejsou z USA, do Irska. Změna Podmínek užívání dorazila právě od 1. května pro nové uživatele, pro stávající od 1. června. Porovnáním původních a nových Podmínek žádné další podstatné změny nenajdete.

Qihoo 360 přišli o ocenění od tří bezpečnostních testů poté, co se zjistilo, že do testů společnost dodala jiný software, než který dodává veřejně. Viz Antivirus tool stripped of awards after cheating.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Online trol vyzval Rachel Bryk k sebevraždě a také k tomu došlo. Celé je to samozřejmě podstatně složitější, takže viz Online Troll Urges Game Developer Rachel Bryk To Commit Suicide.

Okamžik, kdy šéf firmy provozující sociální síť propadne přesvědčení, že musí uživatelům zprostředkovat „ten správný“ pohled na svět, je vždy cestou do pekel. Nově ji nastupuje Twitter. Viz Twitter boss confirms plans to expand curated ‚experiences‘ to all users, ale také Twitter reports disappointing sales. Prostě tady hlavně platí, že tonoucí se stébla chytá. V případě Twitteru navíc stále vládne snaha víc a víc se přiblížit Facebooku.

Facebook k 30. dubnu zruší API umožňující získávat data o vašich přátelích. Bylo by to pozitivní, kdyby si už dávno všichni, kdo mohli, nenahrabali co mohli. Viz Facebook shuts down friends data API to generate more trust among users.

Facebook prý testuje funkčnost, která vám umožní vybrat si, koho chcete na Facebooku přednostně vidět. Nebylo by jednodušší, kdyby konečně Facebook přestal masivně cenzurovat newsfeed a prostě ukazoval všechno? Viz Facebook Tests Feature Letting Users Pick Pages, Friends They’d Want To See Atop News Feed, kde se ale stejně dočtete, že to bude jenom na mobilním Facebooku.

Z Facebooku se v pátek začaly ztrácet příspěvky lidí i stránek. Někteří uživatelé nemohli na Facebook vkládat příspěvky nové. Viz Facebook posts are mysteriously disappearing for some users, kde se dočtete, že za to mohla chyba systému pro blokování „závadného a nebezpečného“ obsahu.

US Facebook Brand Post Interaction Rates, by Post Type, in Q1 ukazuje na stále pokračující sestup míry interakce na Facebooku. Není divu, Facebook dělá maximum pro to, aby to bylo ještě horší. Čerstvě zkoušená změna mimochodem je, že se už neukazují komentáře pod příspěvky, ale je nutné si je rozklikávat přes ikonku.

Why Facebook has to buy Meerkat je vlastně zajímavá myšlenka, s trochou logiky. Twitter si koupil Periscope, Facebook nic takového nemá, měl by tedy urychleně následovat. Což je pro Facebook nakonec charakteristické, nic nového nepřinesl už mnoho let.

MOBILNÍ APLIKACE

Facebook Messenger umí videochat už i v mobilech (v Česku samozřejmě ne). Přichází s tím pár let po Googlu (Hangouts) Viz Skype třes se, Facebook Messenger spouští videohovory i v mobilech nebo Facebook Messenger adds free video calling to take on Skype a také Facebook quietly dumped Skype, protože tohle všechno znamená, že se Facebook rozhodl (a to asi už dost dávno) zapomenout na ty velké plány, které měl s Microsoftem.

Tak Meerkat dorazil i na Android. Je to ale stále beta a můžete se snadno setkat s tím, že se ani nespustí, vysílání se přeruší, nebude reagovat i několik sekund nebo se velmi zpomalí. Aplikace taky mívá chutě zablokovat fotoaparát – to vám pak pomůže jenom restart telefonu. Ve srovnání s Periscopem na iPadu je tohle nepoužitelné.

Google’s Dart language on Android aims for Java-free, 120 FPS apps aneb co psát aplikace pro Android v Dartu místo v Javě?

STARTUPY A EKONOMIKA

Microsoft na každém telefonu prodělává 12 centů. Ale až tak jednoduché to nebude. Viz Microsoft is losing money on Windows phones.

Ouya v potížích, hledá kupce, pokud ho nenajde, vypadá to na dost blízký bankrot. Viz Exclusive: Gaming startup OUYA needs to find a buyer quickly.

NASDAQ se omlouvá za předčasné vypuštění finančních výsledků Twitteru. No, aspoň to tentokrát nebyl omylem poslaný tweet finančního ředitele Twitteru. Viz Nasdaq apologises for early release of Twitter results.

Linkedin předpovídá horší finanční výsledky pro druhé čtvrtletí, než firma původně čekala. Otázkou zůstává, jestli koupě jiné firmy za 1,5 miliardy dolarů a současně stálé pohybování se od ničeho k ničemu a ukazování neschopnosti v oblasti UX, webdesignu a dalších věcí, říká o Linkedin něco dobrého. A nepochybujte, stále se pohybuje ve ztrátách. Viz LinkedIn cuts revenue forecasts for second quarter.

Facebook vybral pro Nepál za dva dny 10 milionů dolarů. A teď se chlubí tím,  jak k tomu sami dva miliony přidají. Dost málo. Hodně málo. Viz Facebook's Donate Button Has Raised $10 Million for Nepal in 2 Days.

INFOGRAFIKA

A List of 29 Free Digital Marketing Tools by se možná lépe vyjímal jako opravdový klasický seznam, ale když už to může být i infografika, tak proč ne.

Non, « Charlie Hebdo » n’est pas obsédé par l’islam En savoir plus sur ukazuje, do koho se Charlie Hebdo nejvíce trefoval. A Muslimové ani Islám to tedy nejsou.

Tumblr, Reddit and LiveJournal on the Rise in Q1 je možná zajímavé hlavně Tumblrem a případně i Redditem.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.